Dik Duruş Akademisi

Dik Duruş Akademisi programına hoşgeldiniz

Daha iyi bir duruşa (postür) sahip olmak için işte yapmanız gerekenler; öncelikle alttaki videoyu izleyiniz ve bitirdikten sonra aşağıda yer alan beş adıma göre talimatları takip ediniz. Omurganıza çok iyi gelecek olan bu program sayesinde siz de kamburlaşan ve kısalan boyunuzu geri kazanabilir ve sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Unutmayın, dik durmak ve sağlıklı olmak sizin de hakkınız.


1. Adım – ESNETEN ve RAHATLATAN EGZERSİZİ SEÇ

Kambur durmak vücudumuzu öne büker ve bazı kaslarımızı çok gergin bir hale getirir. İlk adımda vücudumuzu esnetecek ve kaslarımızı açacak olan stretching programını seçiyoruz.

2. Adım – GÜÇLENDİREN EGZERSİZİ SEÇ

Dik duruşu sürekli sağlayabilmemiz için bizi güçlendirecek olan egzersiz programını seçiyoruz.

3. Adım – GÜÇ POZLARI

Her gün en az 5 dakika uygulayacağımız “Güç Pozu”nu seçiyoruz


4. Adım – HAFTALIK PROGRAMINI SEÇ

Seçtiğimiz hareketleri haftanın hangi saat dilimlerinde yapacağımızı belirliyoruz (Dilerseniz dinlenme gününün yerini değiştirebilirsiniz.)

1. Dik Duruş Programı (Yoğun)
2. Dik Duruş Programı

5. Adım – TEKRAR ve SET SAYILARINI BELİRLE

ESNEME HAREKETLERİNDE TEKRAR ve SET SAYILARI

Esneme hareketlerini yaparken videoda gösterilen her egzersizi 10 saniye x 3 set (toplam 30 saniye) olarak yapmalısınız ve bunu kondisyonunuz ve zamanınız dahilinde yavaş yavaş 30 saniye x 5 set (toplam 2,5 dk) kadar çıkarmalısınız.

Esneme programını dilerseniz vücut ağırlığınızla, dilerseniz de oklava ile yapabilirsiniz. Gösterilen hareketleri önerilen set ve tekrarlarda yaptığınızda çok etkili olduklarını ve vücudunuzun yavaş yavaş açılmaya ve uzamaya başladığını göreceksiniz.

GÜÇLENME HAREKETLERİNDE TEKRAR ve SET SAYILARI

Pilates bandı veya dambıl gibi tekrara dayalı egzersizlerde ise başlangıcı 8 tekrar x 3 set (24 tekrar) şeklinde yapmalı ve kademeli olarak tekrar sayılarını artırarak programı 15 tekrar x 3 set (45 tekrar) seviyesine taşımalısınız.

İlk haftalarda az tekrar ve setlerle başlayarak öncelikle kaslarınızı alıştırmalı ve zorluk seviyesini kademe kademe artırmalısınız.

GÜÇ POZLARI UYGULAMA SÜRELERİ

Güç pozlarını gösterdiğim videolarda birden fazla hareket bulacaksınız. Bunların hepsini en az bir kere denemenizi istiyorum ve bu esnada sizi iyi gelen ve rahatlatan hareketleri tespit edip içinde 3 tanesini seçmenizi istiyorum. Bunları gün içinde en az 5 dakika olacak şekilde uygulayabilirsiniz ki daha fazla da yapabilirsiniz. Özellikle de kambur durmaya başladığınızda uygularsanız daha da verim almış oluruz böylece vücudunuza özel bir mesaj vermiş olacaksınız. Örneğin benim en sevdiğim güç pozları oklava ile çoban pozu, yoğurtçu pozu ve omurga esnetme pozu şeklindedir.

8 HAFTADA DİK DURMA SANATI KİTABI

Mahmut Talha Sağlıklı’nın yazmış olduğu “8 Haftada Dik Durma Sanatı” adlı kitabı buraya tıklayarak temin edebilirsiniz. Kamburluk hakkında detaylı bilgiler, dik duruş egzersizleri, antrenman metotları gibi pek çok faydalı bilgi bu çalışmada sizleri bekliyor.

DİĞER DİK DURUŞ AKADEMİSİ İÇERİKLERİ

Omuzları Aç
Önde Boyun Egzersizleri
Leave a Comment