Anti Hareket Prensibi ile Çalış

Günlük yaşamımızda gövdemizin ön yüzünde bulunan kasları çok fazla kullandığımız için onların aşırı güçlü ve gergin olmasına yol açarız, diğer taraftan ise vücudumuzun arka yüzündeki kaslar ve derin omurga kasları da kullanılmadıkları için atıl ve zayıf kalmaya başlarlar. Bunu şöyle düşünebilirsiniz, sahile gittiniz ve güneşleniyorsunuz diyelim ancak hep vücudunuzun ön yüzü bronzlaşıyor ve hiç arkanızı güneşe dönmüyorsunuz, vücudunuzun arka yüzü bembeyaz kalıyor. Bu durum sizi rahatsız etmez miydi? Buna benzer şekilde vücudun hep aynı bölgelerini çalışmak da bir tarafımızın kanlı ve canlı olmasını diğer tarafımızın ise güçsüz ve soluk kalmasına neden oluyor, öyle ki başımızı geri ve yukarı çekecek mecalimiz kalmıyor. Bu olumsuz durumun başlıca çözümü ise anti hareket prensibi.

Anti hareketler, gövdenin güçlü olan ön yüzüne karşıt olan kasları çalıştırır ve geliştirir, bunun içerisinde dik durmamızı sağlayan sırt, arka omuz ve derin omurga kaslarımız da bulunur ki gövdenin stabilizasyonu ve dengesi için bu çalışma yöntemi son derece kıymetlidir.

Peki, bunu nasıl yapacağız? Tabii ki de gövdemizin arka yüzünü ve merkez bölgesini (core), ön yüzünden iki hatta üç kat daha fazla çalıştırarak yapacağız. Böylece vücudun ön bölgesinin sürekli gelişmesine ve bizi kamburlaştıracak şekilde öne çekmesine de izin vermemiş olacağız.

Sizler için hazırladığım güç egzersizlerini bu prensibe göre oluşturdum, böylelikle vücudun en zayıf olduğu bölgeleri yeniden güçlendirebileceğiz çünkü günümüzde birçok kişi, spor yaparken sadece aynada gördüğü ön gövde kaslarını çalıştırıyor, ayrıca günlük hayatta öne eğilerek masa başı çalışmak, yazmak, temizlik işleri yapmak, telefon kullanmak ve daha pek çok etkinlik ön gövde kaslarının daha da gergin olmasına yol açıyor, bu doğrultuda onları da rahatlatmak için esneme egzersizleri yapıyor olacağız.

Olur da bir spor salonunda antrenman yapmaya başlarsanız siz de herkes gibi ön gövde kaslarınıza yüklenmeyin ve ön yüzün karşıtı olan, anti dediğimiz bölgeleri en az iki katı daha fazla çalıştırın.

Dik Duruş Akademisi programında yer alan tüm hareketler Anti Hareket Prensibine göre dizayn edilmiştir.

[alert-note]

[/alert-note]

Leave a Comment

YouTube Kanalım