Kambur Durmak Boyumuzu Kısaltıyor!

Boyunuz kaç cm? Verdiğiniz cevabın yanlış olabileceğini hiç düşündünüz mü? Evet çoğu kişi boyunu belli bir rakam ile ifade etmesine rağmen aslında gerçek boyunu bilmiyor. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Kambur duruş (Kifoz) günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği ve düzeltmeye çalıştığı bir duruş bozukluğudur. Bunun bir çok sebebi olmakla beraber bu yazımda bir noktaya dikkat çekmek istedim; kambur durmak neticesinde boyumuz kısalıyor olabilir!

Bunu söylememin sebebi, kambur durduğumuzda hem görsel anlamda hem de fiziksel anlamda vücudumuzda bir takım değişiklikler gözlemlenmektedir. Yan taraftaki resime baktığınızda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Başınızın üstünden geçen bir çizgi çizecek olsaydık dik duruş sırasında bu çizgi daha yukarıdan giderdi (doğru duruş), diğer taraftan kambur duruşta bu çizgiye bakacak olsaydık çizginin aşağı indiğini görebilirdik.

Bunun başlıca sebebi vücudumuzun adapte olma yeteneğidir ki buna SAID prensibi denir yani “Dayatılan İsteklerin Spesifik Adaptasyonu” (Specific Adaptation to Imposed Demands). Gün boyu saatlerce kambur şekilde durmak, yanlış oturmak aslında vücudumuza dayattığımız bir istektir. Buna bağlı olarak göğüs kafesimiz daralmaya, nefes kapasitemiz azalmaya başlar yani yavaş yavaş öne doğru bükülmeye başlarız, omurgamız ve vücudumuzu her açıdan saran kaslarımız bu duruşu ezberlemeye başlar, beden farkındalığı olarak bilinen özduyum yeteneğimiz kambur duruşu konforlu olarak algılayabilir ve bizi yanıltabilir yani siz dik durmak istediğinizde bundan rahatsız olabilirsiniz çünkü vücudunuz kambur duruşu konforlu olarak algılama hatasına düşmüş olabilir.

Eğer sizde kambur durmaktan rahatsız oluyorsanız ve bunu düzeltmek için hiç bir şey yapmıyorsanız, boyunuzun kısalmasına yol açacak bir sürecin içerisine girmiş olabilirsiniz. Ne yapmalıyım sorusunu sorduğumuzda ise karşımıza dik duruş egzersizleri çıkıyor yani vücudumuza dik durması için bir dayatmada bulunmamız gerekiyor. Bu noktada sizlere Dik Duruş Akademisi programını tavsiye edebilirim.

Dik Duruş Akademisi programı, kambur duruştan kurtulmak ve boyunu korumak isteyen kişiler için dizay edilmiştir. Güçlenme hareketleri ve rahatlama, esneme hareketlerinden oluşmaktadır, programın detaylarına ulaşmak için Dik Duruş Akademisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıkla kalınız, sağlıkla durunuz, sağlıkla oturunuz.

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere

[alert-note]

[/alert-note]

Leave a Comment

YouTube Kanalım