Doğru Duruş İçin Uykunun Önemi!

Duruşumuzu düzeltmek için neler yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde, genellikle egzersizler üzerinde duruyoruz ve dikkat etmemiz gereken bazı konuları göz ardı edebiliyoruz. Evet duruşunuzu düzelten egzersizler son derece önemlidir ancak oturma şekliniz, yatış pozisyonunuz da duruşunuza etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Bu yazımda çok önemli bir konuya vurgu yapmak ve doğru duruş için uykunun önemini hatırlatmak istedim.

Günlük hayatımızın yaklaşık üçte birini yatakta geçirdiğimizi düşünürsek, seçtiğimiz yatak ve yastık, uyku pozisyonumuz gibi etkenler omurgamızı ve vücut şeklimizi belirlemektedir. Gece boyunca başınız hizasız ve çok yüksek bir yastıkta ise yada göçmüş bir yatakta yatıyorsanız vücudunuz bu bozuk şartlara uyumlanmaya çalışarak cevap verecektir.

Doğru duruşa ulaşmak için antrenman yapmışsanız ve kaslarınızı etkin bir şekilde çalıştırmışsanız, toparlanma ve yenilenme için iyi bir uykuya ihtiyaç duyacaksınız demektir çünkü hareket etmek ve uyanık kalmak vücudu tüketen ve yıpratan bir süreçtir, uyumak ise bu bozulmaları tamir eden ve toparlayan çok kıymetli bir zamandır.

Biz uyurken bile nöronlar işlemeye, hücreler gelişmeye, mesane dolmaya, kan pompalamaya, ciğerler nefes almaya, bacaklar seğirmeye, boğaz hırıldamaya, devam eder. İster küçük, ister büyük olsun, binlerce farklı yoldan sürekli olarak kıvranır ve kıpırdanırız. Hareket etmek zaman zaman yaptığımız ve arada dinlediğimiz bir şey değildir. Dinlenmek de aslında bir harekettir. [1]

Durumu sizler için özetlemem gerekirse;

Doğru uyuyanlar, doğru duruş için gerekli enerjiyi bulabilirler.

Yanlış uyuyanlar, istemeden de olsa kamburlaşır ve uyuklamaya meyilli olurlar.

Bu bölümü okuduktan sonra lütfen uykunuzu daha iyi gözlemleyin, uyuduğunuz süre, nefes alıp verme şekliniz, yatış pozisyonunuza kadar her şeyi not edin ve sıra dışı bir durumla karşılaşırsanız destek almayı düşünün derim.

[alert-announce]

SAĞLIKLI UYKU İÇİN İHTİYACINIZ OLAN BİLGİLER BU YAZI DİZİSİNDE

Doğru Duruş için Uykunun Önemi!

Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yastık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi Pozisyonda Uyumalıyız? En Sağlıklı Yatış Pozisyonu Hangisi?

Uyumak için nefes egzersizi

[/alert-announce]

[1] Beden Zekanın Özü, Guy Claxton, S.51 The Kitap Psikoloji, 2015

Leave a Comment

YouTube Kanalım