Urla’da Köstem Zeytinyağı Müzesini Ziyaret Ettik

Sağlıklı Hoca olarak Türkiye’de ve dünyada bulunan sağlıklı rotaları sizler için keşfediyor ve tavsiye ediyorum ve bu yazımızda sizleri zeytinyağı hakkında güzel bir yolculuğa çıkaracağım.

Bir spor müsabakası kapsamında yolumuz Urla’ya düşmüştü, hem takımımızı takip etmek hem de Urla’yı keşfetmek üzerine gezimize başlamıştık. Kısa bir araştırma sonucunda bölgede Köstem Zeytinyağı Müzesi olduğunu öğrendik ve tabii sıkı bir zeytinyağı sever olarak bu fırsatı değerlendirmek istedim.

Aracımızı park ettikten sonra, zeytinyağı ağaçları ve motifleri ile süslenmiş bahçeden geçerek giriş bölümüne geldik, toplamda 20 bin m2’lik bir alan içerisinde yer alan müze, 6 bin 150 metrekare kapalı alana sahip. Bizi görevli arkadaşlar karşıladı, müzeyi gezmek istediğimizi belirterek hemen bir giriş bileti aldık ve alanı gezmeye başladık. Aldığım bilgiye göre, müzeyi kuran ve bugünlere getiren kişi aynı zamanda bir Spor Hekimi  olan Levent Köstem ve ailesi.  Ege’yi yıllarca köy köy gezen Dr. Levent Köstem , zeytin ezme taşları gibi malzemeleri toplamış, eski zeytinyağı fabrikalarını satın alarak müzeye kazandırmış.

Müzeyi gezerken verilen emeği ve özeni her köşesinde görebiliyorsunuz ve zeytinyağının tarihte yaptığı yolcuğa sizde eşlik ediyorsunuz.  Anadolu’da, Osmanlı döneminde ve farklı kültürlerde zeytinyağı çıkarma, saklama ve ticaretini yapma şekilleri üzerine tüm sergiyi takip edebiliyorsunuz.

Rehberimiz eşliğinde müzeyi gezerken zeytinyağının keşfi, dünyaya yayılma şekli ve ilk insanlardan günümüze kadar ulaştığı aşamaları detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı bulduk. Ayrıca müzenin arka bölümünde modern ve teknolojik imkanlarla zeytinyağını nasıl ürettiklerini de gördük, bu arada yılın belli dönemlerinde çocukların da eşlik ettiği zeytinyağı etkinlikleri yapılıyormuş.

Tabii böyle bir gezinin en önemli bölümü de hazırladığım sorular ve alacağım cevaplardı. Bunları da çok yakında bir video röportaj olarak yazının içinde sizlerle paylaşacağım.

Müzeyi gezerken aldığım notları kısa kısa sizinle paylaşmak istiyorum;

Zeytinyağı alırken mutlaka tadım yapılmalı ve şu üç hususa dikkat edilmeli; “meyvemsilik, yakıcılık ve acılık” bunlar bir zeytinyağında bulunuyorsa o iyi bir mahsuldür.

Zeytinyağının havayla çok fazla temas etmesi iyi olmuyor çünkü oksijenle etkileşime giren zeytinyağı oksidasyona uğruyor ve molekül yapısı bozuluyor, bunun olmaması için kullanacağınız kadar zeytinyağını bir kaba bölün ve o şekilde kullanın, bunun için küçük ve pratik kaplar bulunuyor.

Zeytinyağı ile yemek pişirilmez algısı doğru değil, yemeklerinizi zeytinyağı ile güvenle pişirebilirsiniz.

[alert-announce]Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM[/alert-announce]

Leave a Comment

YouTube Kanalım