Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Ramazan ayında nasıl spor yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Sporu ne zaman yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Bu video çalışmamda sizler için detaylı olarak açıklıyor ve örnekleriyle anlatıyorum. Özellikle 2020 yılında bulunduğumuz ve evlerimizde karantinada olduğumuz  bugünlerde evde spor yapma konusu daha da önem kazanmış oluyor.

Son yıllarda intermittent fasting yani aralıklı oruç yönteminin gözle görülür etkileri, yüzlerce yıldır oruç kültürünü yaşayan yaşatan Müslüman toplumlar olarak bizleri memnun ediyor. Aslında aç kalmanın o kadar da kötü bir şey olmadığını aksine vücudu yenileyen ve tamir eden bir süreç olduğunu müşahade etme imkanı bulduk.

Tabii benim işim egzersiz olduğu için bu faydaya ek olarak nasıl spor yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Ramazan ayını bir farkındalık periyodu olarak düşünelim ve bu süreyi kendimizi keşfetmeye adayalım derim, bu yüzden vereceğim örnekler hem Ramazan aynın anlam ve önemine uygun olacak hem de sizin hareket ihtiyacınızı karşılayacaktır.

1. senaryomuz iftardan hemen önce esneme, stretching hareketleri ve mobilite çalışmaları yapmaktır.

ESNEME EGZERSİZLERİ ÖRNEK

MOBİLİTE EGZERSİZLERİ ÖRNEK

2. senaryomuz iftardan iki saat sonra normal antrenman rutinlerini uygulamaktır (az yiyenler 1 saat sonra da yapabilir)

VÜCUT AĞIRLIĞINIZ İLE EVDE SPOR YAPIN (EKİPMANSIZ)

SPOR SALONUNA GİDEMEYENLER İÇİN EVDE ANTRENMAN PROGRAMI

3. senaryomuz denge egzersizleri, nefes ve tefekkür çalışmaları yapmaktır

DENGE EGZERSİZLERİ

4. senaryomuz farkındalık çalışmaları

Bedeni fark etmek, yere nasıl temas ettiğinizi, elbisenizin teninize nasıl değdiğini hissetmek gibi vücudu algılamaya yönelik çalışmalar ayrıca ana duyularımızı çalıştıran egzersizler çok faydalıdır. Bunlar; dokunma, görme, işitme ve iftar saatinde yediklerinin tadını şükürle ve hissederek almak şeklindedir. Duyularınızı canlandırmak, hayattan aldığınız lezzeti artırır ve iyi hissetmenizi sağlar.

Ana senaryomuz “Namaz İbadeti”

Nasıl ki orucumuzu farz olduğu için tutuyorsak, namaz da farz bir ibadettir ve oruçlu olduğumuz bir günde, beş farklı periyoda dağılmış şekilde 40 rekatlık hareket anlamına gelmektedir ki Ramazan ayında kılınan Teravih namazı ile beraber bu sayı 60 rekata çıkar yani günde beş farklı dilime dağılmış beden ve zihin hareketliliği içeren bir programa doğal olarak zaten sahibiz.

[alert-announce]Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM[/alert-announce]

Leave a Comment

YouTube Kanalım