Limonlu Su İçmenin Faydaları

Bedenin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ve beslenme rutinlerine dahil edilen limonlu suyun birçok faydası var. Genellikle çaylarla birlikte ya da salatalarda kullanmaya alışkın olduğumuz limon, alternatif olarak su ile de tüketilebilir. Kahvaltı öncesinde içilen bir bardak limonlu suyun, beden üzerinde detoks etkisi yaptığı bilinenler arasında. Zayıflama ya da kilo koruma programlarında da oldukça sık karşılaştığımız limonlu su içme alışkanlığı, güne daha zinde başlamak için de sıkça tercih ediliyor.

Limon, içerdiği yüksek oranlarda C vitaminiyle, su ile birlikte tüketildiğinde doğal bir enerji kaynağıdır. Bu meyvenin; antioksidan içeriği, aroması ve hoş kokusu, sabahları limonlu su içmeyi hem daha önemli hem de daha keyifli hâle getiriyor. Limonlu su içmenin faydalarını bu içeriğimde sizler için ele aldım.

Limonlu Suyun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Su tüketimin bütünsel sağlık için önemi herkes tarafından bilinmekte. Günde ortalama 3 litre su tüketilmesi, iç organlarımızın işlevlerini yerine getirmesini ve bedenin ihtiyacı olan sıvı miktarının karşılanmasını destekler. İçtiğimiz suya limon eklenmesi ise bu faydayı artıran etkenlerden. Vitaminler, bağışıklık sistemini yenileyici özellikler taşır. Stresli ve yorgun olduğumuzda bedenin vitamin ihtiyacı buna paralel olarak artar. Bu süreçlerde, bağışıklık sistemimiz de olumsuz şekilde etkilenir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay ve etkili yollarından biri de limonlu su içmektir.

Kalp Damar Sağlığına Faydaları

Limon, içeriğindeki vitamin kaynaklarının yanında oldukça yüksek oranda potasyum da barındırır. Doğal şekilde alınan potasyum, kalp ve damar sağlığını desteklerken, tansiyonun da dengelenmesine yardımcı olur. Her gün düzenli olarak tüketilen limonlu suyun, bedenin ihtiyacı olan potasyumu karşıladığı bilinmektedir. Limonlu su tüketimiyle sağlanan potasyum desteği ayrıca damarların işlevlerini kolay bir şekilde yerine getirmesine, selülit ve varis oluşumuna da engel olmaktadır. Hiçbir sağlık sorunu olmayanların bile mevcut sağlıklarını desteklemek için limonlu su içmeleri önerilir.

Sindirime Faydaları

C vitamini ve potasyum dışında limonun içeriğinde bulunan diğer mineral ve vitaminler ise şu şekilde:

  • A Vitamini
  • Protein
  • Sodyum
  • Kalsiyum
  • Demir

Limonun içerdiği tüm bu mineral ve vitaminler, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına katkı sunar. Özellikle sabah uyanır uyanmaz içilen limonlu su, sindirim sistemini harekete geçirerek bir gün öncesinden vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Zayıflamaya ve kilo kontrolüne de büyük faydası olan limonlu suyun, hem sabahları hem de gün içerisinde tüketilmesi daha hızlı kilo vermeyi de mümkün kılmaktadır.

Solunuma Faydaları

Limonlu suyun bilinen faydalarından biri de solunumu rahatlatmasıdır. Limonun içeriğindeki vitamin ve mineraller, solunum yollarını açan doğal desteklerdir. Astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişilerin bile limonlu su tüketerek, şikayetlerin azaldığı görülmektedir. Ayrıca periyodik olarak limonlu su içilmesi, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini de azaltır. Limonlu su tüketimi ile hastalık süreçleri de kısalır. Sabahları içilen limonlu su, solunumu rahatlatırken bir yandan nefesimizi de tazeler.

Cilde Faydaları

Yaşam rutinlerine limonlu su içmeyi dahil eden kişilerin, ciltlerinde gözle görünür bir değişime rastlanır. Kendi başına mucizevi bir etki yaratan su, limon ile birleştiğinde sayısız faydayı beraberinde sunar. Düzenli olarak tüketilen bu içecek, cilt lekelerinin ve sivilcelerin azalmasına ve cildin parlaklık kazanmasına destek olur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile cilde ışıltı kazandıran  bu ferahlatan içecek, yaşlanmayı da geciktirir.

Zayıflama Süreçlerine Faydaları

Her gün düzenli olarak içilen limonlu su, metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını artıran ve daha hızlı kilo vermeyi mümkün kılan bu içecek, yarattığı detoks etkisi ile ödemlerin vücuttan atılmasını da sağlar. Bu yöntem ile şişkinlik gibi sorunların da önüne geçmek mümkündür. Zayıflama programı esnasında da sabahları limonlu su içilmesi, sürecin daha hızlı ilerlemesini destekler. Vücuttaki asit oranının dengelenmesine katkı sunan bu lezzetli içecek, gereksiz ödem oluşumunu da engeller. Doğal enerji kaynağı olan limon, su ile birlikte tüketildiğinde, gün içindeki spor aktivitelerinde ihtiyacınız olan enerjiyi size sunar.

Leave a Comment

YouTube Kanalım