Koşarken En Çok Yapılan 10 Hata

Düzenli olarak koşuyor ve istediğin sonuçları alamıyorsan, kendini gözden geçirmeli ve neyi eksik ya da hatalı yaptığını bilmelisin. İşte koşarken en çok yapılan 10 hata;

Koşarken Yapılan Hatalar1- Isınmadan başlamak: Enerjik ve tempolu bir şekilde koşmak istiyorsan, koşu öncesinde kas ve eklemlerini hazırlamalısın bunun için de en az 5 dakika ısınma hareketlerini yapmalısın aksi halde daha erken yorulabilir ya da sürpriz kramplar yaşayabilirsin.

2- Esnemeden bitirmek: Koşuyu bitirdikten sonra gerilen kaslarını rahatlatmak ve daha etkin bir şekilde dinlenmek için esneme (stretching) hareketlerini yapmalısın.

3- Rutin en büyük düşmanımız: Sürekli aynı yerde ve aynı saatte koşmak vücudunun bu zorluk seviyesine adapte olmasını sağlar ve gelişim yavaşlar. Bu durumun önüne geçmek için küçük değişiklikler yaparak farklı kas gruplarını çalıştırmaya odaklan.

4- Kendini takip etmiyorsun: Vücut ölçülerini, kilonu bilmek sana bir şey kaybettirmez böylece elde ettiğin sonuçları etkin bir şekilde görebilir ve motivasyonunu artırabilirsin. Üstelik zamanla kondisyonunun artacağını da unutma yani merdivenleri zorlanmadan ve nefes nefese kalmadan çıkabileceksin.

5- Sınırlarını zorlamıyorsun: Seni dinleyen bir vücudun var, sen onu zorladıkça o da uyum sağlamak için kendisini geliştirir bu yüzden sürekli hafif tempo ile koşmayı bırak, aralıklı (interval) koşular ile kendini zorlamaya başla, 1 dakika koş, bir dakika yürü şeklinde başlayarak koşu sürelerini mümkün olduğunca artırmaya çalış.

6- Aşırı zorluyorsun: Kendini zorlaman gerekiyorsa bunu bir anda yapamazsın, adım adım kondisyonunu artırmalı ve kontrollü bir geçiş yapmalısın. Çok çalışmak ve aşırı yüklenmek beklenmeyen sakatlıklara yol açabilir.

7- Yanlış giyiniyorsun: Koşmak için doğru eşofman ve ayakkabıyı tercih et. Nefes almayan kumaş ile üretilen eşofman ve sert tabanlı bir ayakkabı, koşunu mahvedebilir ve motivasyonunu bozabilir.

8- Sürekli değilsin: Üç haftada bir değil, haftada iki veya üç sefer koşarsan sonuç alabilir ve formuna kavuşabilirsin. Yaygın olarak koşmaya başlayan bir çok kişinin bir süre sonra vazgeçtiğini ve çeşitli mazeretlerin arkasına saklandığını görmek mümkün.

9- Beslenmeye dikkat etmiyorsun: Koşu öncesi ve sonrası beslenme büyük önem arz eder. Yapacağın koşunun mesafesine (uzun, kısa) göre öğünlerini planlamalı ve sıvı tüketimine dikkat etmelisin. Yemekten 2 saat sonra yada hemen koşu öncesi ufak bir karbonhidratlı, proteinli atıştırma ile başlayabilirsin.

10- Acele ediyorsun: Çoğu kişi en hızlı şekilde sonuç elde etmek ve istemediği kilolarından kurtulmak istiyor ve aceleci hareket ederek kendisini strese sokuyor. Eğer kalıcı şekilde kilo vermek ve doğal bir süreç yaşamak istiyorsan acele etmemeli ve kendini zamana bırakmalısın.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: