Hangi Kardiyo Aleti Kaç Kalori Yakıyor?

Hızlanan yaşam temposu, kendimize daha az zaman ayırmamıza, daha hızlı ve pratik beslenme şekilleri benimsememize neden oluyor. Böylesine bir dönemde yaptığımız seçimler, kilo kontrolünün de azalmasına sebep olabiliyor. Eğer sizler de böyle bir dönem içerisindeyseniz, daha iyi hissetmek, kilo vermek ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız, bu yazımızda seçeceğiniz kardiyo türüne göre kalori yakımı oranlarını bulabilirsiniz! Kilo verme ve kilo koruma sürecinde, en çok tercih edilen kardiyo seçenekleri şöyle sıralanıyor;

  • Koşu Bandı
  • Kondisyon Küreği
  • Kondisyon Bisikleti
  • Merdiven Step
  • Eliptik Kardiyo

Her bir kardiyo aleti kullanımındaki kalori yakımı, kişinin cinsiyetine, metabolizma çalışma hızına, mevcut kilosuna göre değişiyor. Standart olarak verilen değerler ise saatte 300 ilâ 900 kalori yakma aralığında bulunuyor. Ayrıntıları ile hangi kardiyo âletinin kaç kalori yaktırdığına bakacak olursak:

Koşu Bandı ile Kaç Kalori Yakılır?

Daha keyifli ve sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında, kuşkusuz spor yapmak bulunuyor. Kilo verme süreçlerinde ise düzenli egzersiz ve spor, uygulanacak beslenme programı ile birlikte harika sonuçlar vaat ediyor. Uzmanlar, spor düzeninin haftada en az 4 gün olacak şekilde olmasını öneriyor. Tüm bedeni hareket ettiren koşu bandında, kalori yakımı oranı, düz ve eğimsiz yürüyüşler için saatte 600 kalori olarak veriliyor. Koşu bandında, yarısı yürüyüş, diğer yarısı koşu şeklinde yapılan egzersizler de ise saatte 900 kalori harcamak mümkün oluyor.

Hidrolik Kondisyon Küreği ile Kalori Yakımı

Kürek çekmek üst bedeni, sırt ve kol kaslarını ağırlıklı olarak çalıştırıyor. Ayrıca, bedenin alt kısmında yer alan karın kaslarını da güçlendiriyor. Hidrolik kondisyon küreği kullanımı sırasında, dizleri omuzlara kadar çekmek kalori yakımı oranını artırıyor. Duruş bozukluklarına da büyük fayda sağlayan, dik duruşu destekleyen kondisyon küreği ile bazı durumlarda koşu bandından daha fazla kalori yakımı mümkün olabilir. Beden yapısına, yaş aralığına göre değişmekle birlikte ortalama olarak, kondisyon küreği ile kalori yakımı miktarı, saatte 600 ilâ 700 arasında oluyor.

Kondisyon Bisikleti ile Kaç kalori Yakılır?

Spor aletleri arasında yıllardır popülerliğini koruyan kondisyon bisikletleri, yüksek fayda sağlamaları nedeniyle tercih edilmeye devam ediyor. Herhangi bir teknik bilgiyi ve öğrenmeyi gerektirmeyen, pratik kullanımıyla ilgi gören kondisyon bisikletleri, dizlerin 90 derecelik bir açıyla hareket ettirilmesinde en yüksek faydayı sağlıyor. Sevilen kondisyon aletlerinden olan bisiklet kullanırken, sevdiğiniz müzikleri dinlemek, takip ettiğiniz dizileri izlemek de spor sürecini renklendiren etmenler arasında yer alıyor. Bu da saha uzun süreler boyunca spor yapabilme imkanı sunuyor. Kondisyon bisikleti ile kalori yakımı, mevcut kilonuz ve metabolizma hızınıza göre 500 ilâ 900 kalori aralığında olabilir.

Stair Stepper / Merdiven Step Aleti ve Yakılan Kalori Miktarı

Teknolojinin gündelik yaşantılarımız üzerinde bu denli etki etmediği dönemlerde uzmanlar, kilo verme sürecinde merdiven inip çıkmayı öneriyordu. İlerleyen teknolojik donanımlar, bu aktiviteyi daha pratik ve hızlı gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Stair Stepper / Merdiven Step Aleti alt beden ve bacak kaslarını çalıştırmayı hedefliyor. Karın ve göbek yağlanmalarının giderilmesinde de etkili olan merdiven step âleti, egzersiz programlarında sıklıkla tercih ediliyor. Stair Stepper / Merdiven Step Aleti ile kalori yakımı bir saatte 400 kalori olarak gösteriliyor.

Eliptik Kardiyo Aleti ile Kalori Yakımı

Daha kısa sürede, daha çok kalori yakmayı hedefleyenler için ideal bir kullanım imkânı sunan Eliptik kardiyo âleti, birkaç farklı kombinasyonu içerisinde barındırıyor. Koşu bandı, bisiklet ve merdivenli step makinesinin entegre çalışma sistemini ifade eden eliptik kardiyo aletinin etkisi oldukça yüksek oluyor. Tüm bedeni aynı anda çalıştırma amacına dayanan prensibi, kolları ve bacakları paralel şekilde kullanmayı gerektiriyor. Sırtı dik tutmak bu sistemde en yüksek faydayı almayı sağlıyor. Karın kaslarını da güçlü bir şekilde çalıştıran eliptik kardiyo ile göbek ve bel bölgesi yağlarından kısa sürede kurtulmak da mümkün oluyor. Eliptik ile kalori yakımı saatte 300 ilâ 600 kalori arasında değişiyor.

Kilo verme sürecinde destek arayanlar, yaşam şekline, beden yapısına göre en ideal egzersiz programını uygulamak isteyenler, Sağlıklı Hoca’nın YouTube kanalına BURADAN abone olabilirler. Kaliteli yaşam tüyoları barındıran videoları ile hayatlarına yeni bir başlangıç yapabilirler.

 

Leave a Comment

YouTube Kanalım