Evde Spor Salonu Kurmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Evde spor salonu kurmak; zaman kazandıran ve çeşitli bahaneler ile çalışma takvimini aksatmayı engelleyen çözümler arasında yer alır. Günlük hayatın yoğunluğuna çalışma hayatının getirdiği zorunluluklar da eklenince başka bir mekanda egzersiz yapmak gün geçtikçe daha zor hale gelir. Bu durumun önüne geçmek için ev içerisinde kişisel bir spor salonu kurmak hem uzun vadede devamlılığı sağlar hem de zaman kazanılmasına yardımcı olur.

Kalabalık ortamlarda spor yapmayı sevmeyen, ortak alan kullanımı yerine özel olanaklarını devam ettirmek isteyen kullanıcılar için de evde spor salonu iyi bir çözümdür. En iyi sonuçların alınması için evde egzersiz yapılacak bir ortam tasarlarken belirli durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca egzersiz ya da spor salonunu kullanacak olan diğer ev sakinlerinin de talep ve kullanım alışkanlıkları salon tasarlama aşamasında dikkate alınmalıdır.

Evde Spor Salonunun Artıları Nelerdir?

Spor yapmanın ve aktif bir hayatın hem fiziksel hem de ruhsal ve zihinsel çeşitli faydaları bulunur. Bunun yanı sıra günlük hayatta spor yapmanın ve belirli egzersizlerin bir yaşam stilinin parçası olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Evde spor salonu ise geçmişte nadir uygulamalar arasında bulunsa da günümüzde hemen herkes tarafından uygulanabilir bir durum halindedir. Evde spor salonu bulunmasının çeşitli artıları bulunur ve bu artılar şu şekilde sıralanır:

 • Spor salonu ya da tesisine gitmek için zaman harcanmasına gerek kalmaz ve daha çok vakit değerlendirilmeye uygun hale gelir.
 • Ortak alan kullanımlarından oluşan rahatsızlıklar ortadan kalkar.
 • Kişisel bir spor rutini belirlenebilir ve bu rutinin başka kullanıcıların spor aletleri kullanımları ile bölünmesinin önüne geçilir.
 • Aile içerisinde kaliteli zaman geçirilmesi için özel bir alana sahip olunur.
 • Tesis ya da salon hijyenine dair endişeler oluşmadan spor aletleri kullanılabilir.
 • Mahremiyeti konusunda hassas olan bireyler için özel bir alan oluşur.

Evde Spor Salonu Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev içinde her istendiğinde kullanıma hazır ve donanımlı bir spor salonunun bulunmasının çeşitli artıları bulunur. Bu salonun kurulum ve düzenleme aşamasında ile dikkatli ve özenli hareket edilmesi gerekir. Öncelikle spor salonu kurarken egzersiz alışkanlıkları değerlendirilmelidir. Salon içerisine yalnızca bulunması gerekli olduğuna dair bir inanış bulunduğu için hiç kullanılmayan bir egzersiz aletinin yerleştirilmesi hem yer hem de maddi yönden gereksiz kayıptır. Ayrıca spor salonu kurulan ortamın havalandırma sisteminin güçlü olmasına özen gösterilmelidir.

Doğal hava akışı ya da havalandırma sistemi gibi seçeneklerin değerlendirilebileceği ev içi spor salonlarında egzersiz esnasında kullanıcıların yeterli oksijeni alması önemlidir. Spor salonunda ışıklandırma ise çalışma sırasında göz yormayacak ancak bireyleri dinamik tutacak bir düzeyde ayarlanmalıdır. Spor aletleri seçildikten ve gerekli fiziksel koşullar sağlandıktan sonra spor yapmanın en önemli aktörlerinden olan motivasyonun sağlanması konusunda dikkat edilmelidir. Kısaca evde spor salonu kurmak isteyenler için tavsiyeler şu şekilde sıralanır:

 • Ortamın havalandırma, ışıklandırma, nem gibi fiziksel koşullarını ideal seviyede tutacak biçimde altyapı çalışmaları gerçekleştirin.
 • Spor aletlerini seçerken kendi egzersiz planınızı ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.
 • Gerekirse profesyonel bir danışmandan ileriki süreçleriniz ve planlarınız için destek alın.
 • Motivasyonunuzu yüksek tutacak bir mimari dizayn belirleyin.
 • Egzersiz sonrası giyinme, duş ve benzeri ihtiyaçlarınız için kullanım alanları ayırmayı unutmayın.
 • Salon zemininden ışıklandırmasına kadar tüm değişkenlerin egzersiz amaç ve isteğinizi olumlu etkileyecek biçimde kolaylaştırıcı olmasını sağlayın.
 • Ses sistemi ya da ayna düzenekleri ile motivasyonunuzu artıracak dokunuşlar yapın.
Share

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: