En Doğal Sporcu Takviyesi SPIRULINA

Spirulina Protein Amino Asit

Bir spor eğitmeni olarak en önemli kriter olarak “sağlıklı yaşam”ı kabul ederim zira daha kaslı olmaya çalışanların yaptığı yanlış tercihler istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Özellikle sporcu takviyeleri kullanan kişiler genelde protein için hayvansal gıdalara ağırlık vermektedir halbuki ihtiyaç duyduğumuz protein, amino asit v.b içerik bitkilerde de bulunmaktadır.

Bu konuyu sağlık konularını danıştığım doktoruma aktardım ve aşağıdaki cevabı aldım;

Selamlar Talhacığım. Haklısın bitkilerde de protein var bitkisel protein. Ama insan yapısında hem bitkisel hem hayvansal proteine ihtiyaç var. İkisinin dengede kullanılması lazım. Biri diğerinin yerini tutmuyor. Aşırı hayvansal protein kan yükünü aşırı arttırıyor. Bu nedenle böbrekte hızlı yıkıma ve hasara yol açıyor. Yalnızca bitkisel protein kaynaklarının yetmediği gösterilmiş. Bu nedenle insan proteinin yapı taşı aminoasitlere en yakın süt ve yumurta akı proteinleri gerekli durumlarda mesela protein yıkımı olan uzun süreli kanser kas yıkımı hastalıkları büyük ameliyat ya da beslenme bozukluğu gibi hastalıklarda ek olarak veriliyor ama kas yapmak için kullanılması ne kadar doğru tartışılır

Bu cevap karşısında bitkisel besin kaynaklarının önemini anladım ve araştırmalarım neticesinde Spirulina’yı ülkemize getiren AlgBiotek firması ile tanıştım. Kendilerinden aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak isterim;

Spirulina 18 farklı aminoasit, 94 mineral, 2000’den fazla enzim, Omega3,6,9 yağ asitleri, kompleks vitaminler,  antioksidanlar, pigmentler ve birçok biyoaktif maddenin ısıl işlem görmemiş (raw) doğal ve bitkisel deposudur.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO):
“Geleceğin en iyi gıdası”
– ABD Gıda ve İlaç Bakanlığı (FDA):
“En iyi besin takviyesi”
– Uluslararası Gıda Konferansı (1993):
“En iyi doğal besin”

Spirulina Nedir?
Spirulina sodalı ve mineralli sularda yetişen, spiral yapıda, mikroskobik bir mavi-yeşil alg türüdür. Spirulina’nın insanlık tarafından kullanımının Aztek ve Maya’lar kadar eskilere dayandığı bilinmektedir. Spirulina “süper besin” olarak kabul edilmiştir. Çünkü içeriğinde:
– %65 tam protein (18 aminoasit)
– Pasifik Okyanusu’ndan 94 mineral
– 2000’den fazla enzim
– Kompleks vitaminler
– Omega 3,6,9 yağ asitleri
– Antioksidanlar
– Biyoaktif fito-besinler (DHA, fikosiyanin, Super Oksit Dismutaz, pigmentler, vb.) bulunmaktadır.

KİMLER KULLANMALI?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme için günlük 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesini önermektedir. Günlük 1 porsiyon Spirulina (6 tablet) tüketilmesi bu ihtiyacı yeterince karşılamaktadır. Çeşitli durumlarda (çeşitli rahatsızlıklarda, vejetaryen beslenmede, ağır egzersiz durumlarında, vb.) günlük 3-5 porsiyon güvenle tüketilebilir.
Sağlıklı her bireyin Spirulina kullanması, kişinin yaşam kalitesini arttıracağı gibi, kişinin aynı zamanda hastalıklara yakalanma riskini de azaltacaktır.

Food Safety Research, UNIDO, Dünya Sağlık Örgütü (WHO),  Amerikan Gıda ve İlaç Bakanlığı (FDA), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Spirulina’yı her yaş grubu için ve ayrıca gebelikte herhangi bir yan etkisi ve/veya etkileşimi olmayan güvenli gıda olarak kabul etmiştir.

Hawaii’de yetiştirilen spirulinanın üretiminde kullanılan bütün maddeler en saf halleri ile doğal ve vejetaryen kaynaklardan sağlanmaktadır. Hawaiian Spirulina Pacifica hiçbir ısıl işleme maruz bırakılmayan, dünyada üretilen en saf ve en doğal RAW (işlenmemiş) gıda takviyesidir. B12 vitamininin doğadaki tek bitkisel kaynağıdır.

1 kilo Spirulina, 1 ton çeşitli sebzelerin ve meyvelerin besin değerine eşdeğer olarak kabul edilmektedir. Doğada anne sütünde ve Spirulina’da, tüm esansiyel aminoasitler, omega-3,6,9 yağ asitleri ve GLA  (Gama Linolenik Asit) dengeli bir şekilde bulunmaktadır.

Hawaiian Spirulina’nın mucizevi bir besin maddesi olarak kabul edilmesi, yüksek kaliteli tam protein (esansiyel amino asitlerin tamamını içerir) içermesi (600 – 700 g/kg ham protein), demir, selenyum, magnezyum, kalsiyum gibi 94 kadar mikro ve makro mineral içermesi, vitamin kompleksleri, esansiyel besin maddeleri, antioksidanlar, omega-3,6,9 yağ asitleri, 2000’den fazla enzim ve diğer biyoaktif maddelerin doğal deposu olması gibi nedenlere dayanmaktadır.

HAWAIIAN SPIRULINA’NIN ÖZELLİKLERİ

Dünya’da üretilen Spirulina ürünlerinden sadece Hawaii’de üretilen Spirulina Pacifica, 2000 enzim, Pasifikten 94 mineral, komplex vitamin & antioksidanları en saf & doğal halde içeren tek raw / çiğ işlenmemiş Spirulina yosunudur.

Bunun nedeni Spirulina Pacifica üretiminde kimyasalların yerine volkanik tuzların & içme sularının kullanılması ve herhangi bir ısıl işlem görmemesidir (soğuk kurutulmuş, işlenmemiş, çiğ/raw). Böylece Spirulina‘nın barındırdığı biyoaktif fitobesinler, vitamin, enzim ve antioksidanlar gibi tüm hassas besin öğeleri korunmuş olur.

NASA Spirulina’yı kompakt astronot gıdası olarak kullanmaktadır (Ref.1Ref.2) ve 1 gram Spirulina’yı, 1 kilogram çeşitli meyve ve sebzelerin vitamin, enzim ve mineral içeriğine eşdeğer kabul etmektedir. (Boston Magazine, Ağustos 2012).

Spirulina‘nın doğal yapısında selüloz hücre duvarı yoktur, bunun yerine sindirilebilen hücre zarına sahiptir. Bu nedenle Spirulina’nın içerdiği bu çok özel besin öğeleri vücut tarafından tamamen ve kolaylıkla sindirilebilmektedir.

Spirulina Pacifica;

  • Havuçtan 100 kat daha fazla beta karoten,
  • Yumurtadan 6 kat, sığır ve tavuk etinden 3 kat daha fazla protein,
  • Ispanaktan 60 kat daha fazla demir,
  • Sütten 7 kat daha fazla kalsiyum,
  • Muzdan 10 kat daha fazla potasyum,
  • Dana ciğerinden 6 kat daha fazla B12 vitamini,
  • Buğday filizinden 3 kat fazla E vitamini,
  • Yonca ve buğday çiminden 20 – 30 kat fazla klorofil,
  • GLA, DHA, Omega-3-6-9 yağ asitleri, Super Oksit Dismutaz, Fikosiyanin, Zeaxanthin gibi pigmentler ve 2000’den fazla enzim içeren ve doğadan gelen tek besin kaynağıdır.

Tatlı sularda yaşayan mikroskobik yosun Spirulina Pacifica ve BioAstin Doğal Astaksantin (Astaxanthin) (BioAstin ürünümüzün web sitesine buradan ulaşabilirsiniz) ürünleri %100 doğal & bitkisel, raw (işlenmemiş / çiğ gıda) ve vejetaryen / vegan diyetlerine uygun olan dünyanın en yüksek standartlarında üretilen sağlıklı gıda takviye / besin destek ürünleridir. Spirulina Pacifica 18 aminoasitten oluşan %65 tam bitkisel protein, 94 makro ve mikro mineral, 2000’den fazla enzim, çok çeşitli vitaminler, biyoaktif fitobesinler, pigmentler (klorofil-yeşil, fikosiyanin-mavi ve çeşitli karotenler-sarı, turuncu, kırmızı) ve omega yağ asitleri içermesinin yanı sıra sağlıklı beslenmenin kilit noktası olan önemli antioksidanların en iyi işlenmemiş doğal deposu / kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Spirulina yosunu ürünlerimiz yosun tableti / yosun hapı ve yosun tozu şeklinde satılmaktadır, kapsül formu bulunmamaktadır ve MucizeGidalar.com e-ticaret sitemizde diğer bitkisel, şifalı, doğal ve organik anti-aging ürünlerimizle birlikte satılmaktadır.

Kaynak: www.algbiotek.com

One thought on “En Doğal Sporcu Takviyesi SPIRULINA”
  1. hocam bunu kullandıgımızda aynı zamanda multivitamin kullanabiliyormuyuz yoksa zaten gerekli vitamin minarelleri karsılıyor gerek yokmu ?

Leave a Comment

YouTube Kanalım