15 Temmuz Şehitlerimiz için ‘Vatan Koşusu’ Düzenledik

Bu sene ilkini düzenlemiş olduğumuz “15 Temmuz Vatan Koşusu” birbirinden güzel ve önemli sahnelere ev sahipliği yaptı. Başlangıç noktası Büyük Çamlıca tepesinde bulunan en yüksek Türk bayrağı kulesi olan etkinliğimiz, Üsküdar Nakkaştepe’de bulunan 15 Temmuz Şehitler makanımda son buldu.

Hain darbe girişimi sırasında şehit edilen 251 vatandaşımızın aziz hatıralarını canlı tutmak ve yaşatmak için düzenlenen koşuda 251 sporcu üzerinde 251 şehidimizin isimlerinin yazılı olduğu tişörtler ile koştu. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) önderliğinde İstanbul Valiliği, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile 15 Temmuz Derneği’nin düzenlediği “Vatan Koşusu” ile 15 Temmuz’da şehadete yürüyen 251 şehidimiz bir kere daha hatırlanmış oldu.

Kısıklı, Altunizade ile Nakkaştepe güzergahından Şehitler Makamı’na gelen sporcular, burada Türk bayrağını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya teslim etti. Yerlikaya, bayrağı teslim aldıktan sonra öperek, alnına koydu. Anma töreninde konuşan Vali Yerlikaya, bundan 5 yıl önce dünya ve Türkiye tarihinde eşi benzeri olmayan bir ihanet gecesine şahitlik ettiklerini söyledi. Tanklar, tüfekler, uçaklar, helikopterlerle Türkiye’nin iradesine, özgürlüğüne, bağımsızlığına, bayrağına, devletine ve kutsal olan her şeye kast edildiğini kaydeden Yerlikaya, “251 kardeşimiz şehit düştü. 2 bin 700’ün üzerinde kahraman gazimiz var. Burada bugün İstanbul’umuzda, şehitlik makamındayız ve hemen yanı başımızda 15 Temmuz Derneğimizin idare ettiği Hafıza Müzesi ve ibret olsun diye arzı endam ettiği Şehitler Makamı’nın yanındayız. Bu hafta, 5. sene-i devriyesiyle o ihanet gecesindeki ihanetin boyutunu her türlü anma vesilesiyle hatırlatıyoruz.” dedi.

Hafıza 15 Temmuz Müzesi’nde, ihanetin aldığı boyutla ilgili kadrajların, videoların, objelerin ve nesnelerin olduğunu belirten Yerlikaya, “Bunun karşısında aziz milletimizin iman gücüyle iradesine sahip çıkmanın, cesaretin, azmin, şehadete koşmasının, gazi olmanın ne demek olduğuyla ilgili öyle görkemli, öyle görkemli enstantaneler, kadrajlar, resimler, hatıralar var. Görenler hep ağlayarak şükran ve minnet duygularıyla oradan ayrılıyorlar.” diye konuştu.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, 15 Temmuz şehitlerine rahmet diledi.

251 gencin Çamlıca Tepesi’nden 15 Temmuz Şehitler Makamı’na Türk bayrağını getirdiğini belirten Eminoğlu, “Alçak darbe girişimi 15 Temmuz’un 5 yıl dönümündeyiz. Bu darbe girişiminin içinde olan herkesi lanetliyoruz. Rabbim bir daha böyle bir süreci ülkemize milletimize yaşatmasın. İnşallah bundan sonraki süreçte de 15 Temmuz’u unutturmamak için bu tür etkinlikler, faaliyetler ve ortak çalışmalar sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç da o geceyi hatırlatmak için anlamlı bir program düzenlediklerini söyledi.

Gençlerin bu etkinlikle bayrağa sahip çıktıklarını dile getiren Turunç, şöyle devam etti:

“Bayrak yalnızca bir bez parçası değil, bir meta değil. O bayrağın bir derinliği var, ruhu var. Bizim bu bayrağı kanlarıyla çizen ve bu bayrağı bize emanet eden ecdada layık gençler olarak, ecdada layık yöneticiler olarak o bayrağın ne manaya geldiğini ve ruhunu bilen insanlar olarak, gerektiği zaman canımızı, gerektiği zaman malımızı, gerektiği zaman kendimize ait olan tüm kazanımlarımızı vermeye hazır olduğumuzun bir göstergesi. Gençler bu ruhla buraya taşıdılar bu bayrağı. Bugün burada en güzel yere bayrağımızı asacağız.”

Anma programı, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın Kur’an-ı Kerim okuması ve dua etmesiyle tamamlandı.

Leave a Comment

YouTube Kanalım