Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Mekan; Adilcevaz Kablolu Sukay Tesisi

Bu yazımda ilgimi çeken bir etkinliğin detaylarını paylaşmak istiyorum. Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan Adilcevaz Kablolu Sukay Tesisi ziyaret edilmesi gereken mekanlardan birisi olarak listeme girdi. Kaymakamlık’tan aldığım bilgiyi ve tesisi tanıtan yazıyı da burada yayınlamak istiyorum;

Adilcevaz Kablolu Sukay Tesisi

Su kayağı tesisimiz Van Gölü üzerinde hayat bulmuştur. Sukay projesi ile vatandaşlarımıza su kayağı sporunu yapma imkânı sunmaktayız. Böyle bir spordur ki her yaş grubundan insanın yapabileceği ve tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Kablolu sukayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır.

Doğu Anadolu Bölgesinde İlçemizde tek olan sukay macera, adrenalin ve ekstrem dolu anlar yaşamak isteyenlere büyük bir fırsat. İlçemize il dışından vatandaşlarımızda gelip bu eğlencenin tadına varabilirler. Sukay tesisimizin diğerlerinden farkı Adilcevaz Kale kalıntısı, Selçuklulardan kalma Ulu Cami’mizin ve 16. Yy’ da Mimar Sinan eseri olan Tuğrul Bey Cami’nin tarihi gölgesindedir.

Bir Mistik hava içinde kayma imkanı sunulmuştur. Işıklandırılma yapılarak bu macera ve adrenalin dolu anlara artık gece de devam edecek. 540 metre uzunluğunda 5 adet çekici direk ile profesyonel ve amatör sporcuların su kayağı yapmasına imkan sağlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Sukayağı yapmak isteyen spor severler için öncelikle giriş kısmında kayıt yaptırıyorsunuz. Daha sonra 1 saatlik seanslara katılabiliyorsunuz. İşlemler tamamlandıktan sonra bay, bayanlar ve türbanlı bayanlar için özel kıyafetler bulunmakta .Amatör olanlar için zorunlu tutulan kask ve can yelekleri alındıktan sonra ilk defa deneyecek olanlar için eğitmenimiz 15 dakikalık bir eğitim vererek ne yapılması gerektiğini nasıl durulması gerektiğini ve nasıl denge de durulması hakkında bilgi veriyor. Ve artık kendinizden emin olup kendinizi güvende hissettikten sonra macera dolu anlar sizi bekliyor. Eğer sukay sırasında düşerseniz bekleyen ekibimiz hemen jetski ile yanınıza gelip sizi jetski ile alıp
kıyıya götürüyor.

Sukay Parkta binilmesi gereken, daha farklı duygular tatmak isteyenler için çeşitli spor aletlerimiz mevcuttur. Bunlar; Ringo, Banana,Jetski, Kneeboard ve wakeboard.

Artık eğlenceyi uzakta aramaya gerek yok. Van Gölü’nün sodalı ve şifalı suyu ile yazın serinleme imkanı sunulan plajlarımıza ve sukay tesisimize macera ve adrenalin ve dolu anlar yaşamak isteyen tüm herkesi vatanın cennet köşesi olan Adilcevaz ilçemize bekleriz.

Tesis Resimleri

Leave a Comment

YouTube Kanalım