Yer Çekimsiz Ortamda Uçarak Koşu Bandı Kullanmak – Alter G İncelemesi

Değişik ve yenilikçi bir koşu bandı deneyimini sizlerle paylaşmak istiyorum;

Alter G tarafından üretilen bu koşu bandı ile yer çekiminin etkilerini azaltmak mümkün. Bizzat denediğim bu koşu bandında kendimi uçuyormuş gibi hissettim. Aslında mantık ortada, sakatlık yaşayan ve yere tam basamayan hastaların rehabilite olması, profesyonel sporcuların risk almadan toparlanabilmesi için alt vücuda binen üst vücut ağırlığını minimize etmek ve güvenli bir şekilde egzersiz yapmak.


Markanın kendi açıklaması şu şekildedir;

ALTER G® Yer çekimsiz ortamda yürüyüş, rehabilitasyonda kademeli hava basınç teknolojisi

NASA tarafından teknolojiyi kullanarak geliştirilmiş olan ‘ALTER –G®’ Anti Gravite Koşu Bandı, Nörolojik ve Ortopedik hastalara özel yerçekimsiz ortamda tedavi imkanı sağlar

Eklemlerde minimal yük ile hareket imkanı, kas kuvvetlendirme, endurans ve koordinasyon

Sporcular için yaralanma sonrası erken rehabilitasyon ve de kondisyon arttırmak için nörolojik hastalarda ise yürüme rehabilitasyonunda kullanılabilmektedir. Ayrıca bu teknoloji kilo vermek içinde kullanılabilmektedir.

Yaralanma sonrası rehabilitasyon veya post-operatif dönemde kasların atrofi riskini önler, eklem hareket açıklığının korunmasını sağlar.

Hastayı hızlı bir şekilde kapalı kinetik zincir egzersizi yapabilecek seviyeye getirmemizi sağlar ve kas kontraksiyonunu arttırarak kas atrofisini azaltır.

Diğer vücut ağırlık destek sistemlerinin veya bu amaçla kullanılan hidroterapi yöntemlerinin bazı zorlukları vardır.

Vücut ağırlık desteği olarak kullanılan askı sistemleri bazen hasta için rahatsız edici olabilmektedir. Askı ile seanslar çok uzun tutulamaz motivasyonu düşürür. Askı sistemlerini %50 den daha aza indirdiğimizde hastada rahatsızlık hissi olabilir.

Hidroterapi havuzlarında ise kaldırma kuvvetini %50 ve daha azı için ayarlayabiliriz. ALTER G® teknolojisi ile vücut ağırlığını %1’lik adımlarla %100 den %20’ye kadar azaltmamız mümkündür.

Bu teknoloji geniş bir hasta spektrumuna sahiptir. Rehabilitasyonda kademeli yüklenme sağlar. Bölmede bulunan basınç dış ortam atmosfer basıncından daha fazladır. Bölmede ki pozitif basınç hastanın alt ekstremitesine kaldırma kuvveti uygular. Sistemde hassas ayarlamalar ile 30mm Hg basınç ile hasta ağırlığının %75 ini azaltabilmekteyiz.

Bizim teknolojimizde hasta rahatsızlık hissetmediği için seanslar daha uzun sürebilmektedir. Bu da nörolojik hastalarda daha fazla motor öğrenme ve sporcularda daha uzun süreli egzersiz imkanı sağlar. Motor öğrenmenin gerçekleşmesinde en önemli unsurlardan biri de sık tekrar yani daha fazla egzersizdir.

ALTER G® teknolojisinde yürüyüş ve de koşma imkanı bulunmaktadır ve ALTER G® ile yapılan araştırmalar gösteriyor ki değişen ağırlıklarda bile kasın çalışma düzeni korunmaktadır.

Aşamalı şekilde kontrollü yürüme sağlayan bu cihaz sayesinde hastanın yüklenimini yavaş yavaş artırarak hastanın progresyonunu, ilerleyişini görebilmekteyiz.

ALTER G® ile hastanın normal mekanik düzenini koruyarak egzersizini daha spesifik hale getiriyoruz. Bu teknoloji olmadan hastada alt ekstremitelere verilen yükü kontrol imkanı yoktu.

Yerçekimsiz ortamda ALTER G® ile yürümek yaşlılarda düşme problemine engel olmak için düşmeye neden olan faktörleri kısıtlamaktadır. Yaşlı hastalar egzersizlerini daha rahat ve konforlu şekilde yapabilmektedirler.

KULLANIM ENDİKASYONLARI

 • Tüm kalça ve diz artoplastileri
 • Menisektemi
 • Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası
 • Aşil rekonstrüksiyonu
 • Stres kırığı
 • Ayak bileği burkulmaları
 • Osteoartrit
 • İnme
 • Travmatik beyin hasarı
 • Düşme riskini önleme
 • Serebral palsi
 • Multipl skleroz
 • Obezite
 • Geriatrik kuvvetlendirme/ kordinasyon

Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA ▲

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM

Leave a Comment

YouTube Kanalım