Sporsuz Geçen Her Gün Nereye Yol Alıyoruz?

Spor yapmak için zamanı olmadığından şikayet edenler, spora başlamayı bir spor salonuna kaydolmak zannedenler ve sürekli mazeret üretenler; bu yazı sizler için kaleme alındı çünkü doğru kararı verdiğiniz gün geç kalmış olabilirsiniz.

Aşağıdaki grafikte gördüğünüz üzere spor yapmadığınız her gün kaslarınız zayıflıyor, omurganız zarar görüyor, organlarınız ve damarlarınız da bozulmalar baş gösteriyor.

Sedenter Sporsuz Yaşamın Sağlık Sorunları

Bugüne kadar bir çok spor aşığı ile tanıştım bu kişiler ciddi şekilde spora ve egzersizlere vakit ayırıyorlardı ancak bir süre sohbet ettiğimizde öğreniyordum ki bu kişilerin bir çoğu doktorlarının uyarısı üzerine sporla tanışmış oluyordu. Bunlar arasında kalp ve damar hastalıklarından muzdarip  kişiler yoğunluktaydı.

Hareketli ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile yaşamak için neden bir sorunun baş göstermesini bekliyoruz? Belki de bu soruyu aklımıza getirmediğimiz için.

Yanlış duruyor, doğru nefes almıyor, bilinçli beslenmiyoruz ve bizlere %100’e yakın sağlıkla verilen organlarımızı her geçen gün daha fazla yorarak hastalıklara davetiye çıkarıyoruz. Bir şişenin içine tıkılmış haplardan medet umuyor, sağlık uzmanlarının kapılarını aşındırıyoruz ve her geçen gün kendi kendimizi iyileştirme, sağlıklı olma potansiyelimizden uzaklaşıyoruz çünkü tercih ettiğimiz yaşam tarzı ile aslında kendi hastalıklarımızı üretiyoruz.

Kendinize şu soruyu sorun; ağrılarla, ilaçlarla, hastanede sıra bekleyerek ve başkalarının bakımına muhtaç şekilde geçen bir hayat mı? Ya da dinç, sağlıklı, enerjik ve kendi ihtiyaçlarını görebilen bir şahsiyet olarak mı?

Kendinize iyi bakın

3 thoughts on “Sporsuz Geçen Her Gün Nereye Yol Alıyoruz?”
 1. Kendime dönüp bakmak yerine, motora takılmış gibi çalış, maaşı kocaya ver, evi temiz tut, güzel yemekler yap, üretici ol, dırdır etmeden sevgi ve saygı göster, her konuda sabır göster, sadece destek ol (anneden alınan örnek). Yılların fedakarlığı, çabaları yükü = Sonuçta şimdi yazınızı okuyunca kendime geldim. Sağlığımı kaybetmiş, hantal ve şişman olmuşum. Kalp operasyonu geçirdim. taburcu olur olmaz kardeşime ev taşımaya gittim. Ben az bulunur deliyim. Hayatım isyan etmeden koşturmayla geçti.
  Şimdi hala 7 yıl önce kocamın adıma açtığı inşaat firma işni terk etmesiyle başım hala SGK, v.s ödemelerle dertte. İçim daralıyo, kendimi düşünecek kendime dönecek kafa olamadı. Belim ve tüm eklemlerim sancılı. Aynede kendime baktım aynen resimdeki gibi olmuşum. Tüm kolesterollerim yüksek çıktı. Şimdi ben nereden kendimi kurtarabilirim acaba. Klbimi yormayacak önceleri hafif yürüyerek ne kadar zaman devam edrek bant kullanabilirim. Sokakta yürümek gibi şansım yok. Orman içinde oturuyorum. Sabah tezgaha alıp bırakıyorlar. Gece ormanda yürüyebilmem mümkün değil. Zaten köpek sürülerinden de. Bir kadın pazarında tezgah açıyorum. Haftada 50.-tl kadar kazanabiliyorum. Bu durumda ben nasıl sağlıklı zayıflayabilirim. Yürüme bantı nasıl sahip olabilirim acaba.. Sağlık ocağında kilom102 olmuş.

  1. Ayla Hanım,
   Yazdıklarınızı okuduktan sonra gerçek hayatla yüzleşme şansı da yakalamış oldum.
   Sağlıkla ve forma girmekle ilgili yazılar kaleme alırken toplumun ve bireylerin içinde bulunduğu şartları göz ardı etmememiz gerektiği aşikar.
   Hangi durumda olursak olalım bundan sonra daha iyiye gidecek yönde bir yaşam tarzı oluşturmanızı canı gönülden temenni ederim. Biliyoruz ki bugün geriye kalan hayatımızın ilk günü ve yeni bir başlangıç için hiç bir zaman geç değil.
   İçinde bulunduğunuz koşullarda koşu bandı temin etmeniz zor olabilir bu yüzden ormanda oturuyor olmanızı değerlendirin derim ayrıca soğuk günlerde evinizde yapabileceğiniz aerobik egzersizleri de bulunmaktadır.
   Düzenli egzersiz ve özenli bir beslenme programı ile şikayetçi olduğunuz kilolardan kurtulmanız mümkündür.
   Sağlıkla

Leave a Comment

YouTube Kanalım