Spor Çantanızda Mutlaka Bulundurmanız Gerekenler!

Spor aktiviteleri, yaşam kalitesini yükseltmek isteyenlerin vazgeçilmez rutinlerinden biridir. Spor yapmaya giderken belki de en zorlanılan kısım, spor çantasının hazırlanmasıdır. Hem fazla ağırlık oluşturmadan hem de ihtiyaç duyulan malzemeleri unutmadan hazırlık yapmak, ayrı bir dikkat gerektirir. Aktif iş yaşamında mesai saati öncesi ya da sonrası spora gidenler, yanlarına aldıkları spor çantalarına neler koymaları gerektiği konusunda bazen tereddüt yaşar. Birçok kişi spor çantasına aslında çok da ihtiyacı olmayan şeyleri sığdırma eğilimi gösterir. Meyve sularını, kullanılmayan egzersiz ekipmanlarını, gereğinden fazla yedek spor kıyafetlerini çıkararak, spor çantanızı kolayca özgürleştirebilirsiniz. Mükemmel spor çantası hazırlığını merak edenler için spor çantanızda mutlaka bulundurmanız gerekenlere aşağıda sizin için yer verdim.

Spor Ayakkabısı

Spor salonuna giderken yanınıza spor ayakkabınızı almadığınızı fark etmek oldukça sevimsiz bir durumdur. Ayakkabısız bir koşu bandı deneyimi ya da kondisyon bisikleti sürmeye çalışmak sizi oldukça zorlayacaktır. Bu nedenle, spor çantanızı hazırlarken yapacağınız listenin ilk sırasına spor ayakkabısını yazabilirsiniz. Spor ayakkabıların çanta içerisine ilk sırada yerleştirilmesi, diğer malzemeler için de yer açacaktır. Spor ayakkabılarınızı hazırlarken, yedek çorap koyduğunuzdan emin olmanız da aktivite sonrası işinize yarayacaktır.

Spor Giysileri

Spor ayakkabısı olmadan spor yapmak ne kadar düşünülemez ise spor giysileri için de aynı durum geçerlidir. Takım elbiseniz ile spor yapmayı denemek istemezdiniz değil mi? O hâlde spor çantanızda mutlaka bulunması gerekenler listenize, spor giysilerini de ekleyebilirsiniz. Yumuşak dokulu, ter çeken ve içerisinde rahat ettiğiniz giysiler, spor aktiviteleri için idealdir. Hem spor yaparken hem de sonrasında kullanacağınız spor giysileri, çantanızda yerini alabilir.

Kulaklıklar

Aktif ve keyifli bir spor aktivitesi deneyimi için kulaklıklar olmazsa olmazlar arasındadır. Motive edici müziklerle performans artışı sağlandığı, birçok kaynakta da belirtilir. İyi bir egzersiz için kaliteli kulaklıklar, spor çantanızda bulunması gerekenler listesinde ilk sıralarda sırada yer alır. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz, bugün kulaklığınız ile spor aktivitenizi gerçekleştirin ve sonucu birebir yaşayın. İster kulakiçi ister büyük kulaklıklar, kendinizi motive etmek için seçeceğiniz müzikleri dinlememize yardımcı olacaktır.

Yeniden Kullanılabilen Su Şişesi

Günlük yaşamda su tüketimi ne kadar önemli ise spor aktiviteleri öncesi ve sonrasında da su içmek de o kadar önemlidir. Bedenin susuz kalmaması için egzersiz yaparken yanınızda su bulundurduğunuzdan emin olmak gerekir. Çevre dostu ve yeniden kullanılabilir su şişeleri, hem daha sağlıklı olması hem de içeceği daha uzun süre serin tutması nedeniyle tercih edilir. Egzersiz sırasında kaybedilen su oranının, su tüketimi ile dengelenmesi kolayca gerçekleşir. Bu nedenle spor çantanızda mutlaka bulundurmanız gerekenler arasında su şişeleri de bulunur.

Kuru Şampuan

Bazı antrenmanlar fiziki kapasitenizi zorlayacak rutinde gerçekleşebilir. Bu durumlarda genellikle spor salonunda duş almak çok cazip gelmez. Zamanınız ya da enerjiniz olmadığında kişisel hijyeninizi sağlayabilen kuru şampuanlar, spor sonrası oldukça kullanışlıdır. Özellikle saç tellerinde biriken fazla yağ ve teri emme özelliği bulunan kuru şampuanlar, aynı zamanda saç köklerine hacim de kazandırır. Spor çantasında mutlaka bulunması gerekenler listenize, kuru şampuanları da eklemeyi unutmayın.

Duş Jelleri

Spor sonrası hızlı bir duş sevenlerdenseniz, yanınıza sevdiğiniz duş jellerinden birini alabilirsiniz. Hatta ayrı olarak küçük bir çantada; şampuanınıza, duş jelinize ve nemlendiricinize yer vermeniz ürünlere pratik şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu yöntem ile akma gibi sorunlar yaşamadan, malzemelerinizi muhafaza edebilmeniz de mümkün. Duş bakım çantanızda, kendinizi iyi hissettirecek malzemelerinden olduğundan emin olun ve spor sonrası ferahlığın tadını çıkarın!

Temizlik Mendilleri

Temizleme mendilleri de spor egzrsizlerinden sonra kullanışlılığı yüksek küçük yardımcılardır. Ter ya da makyajınızı temizlemek için bu mendillerden yararlanabilirsiniz. Antrenmanlar sırasında da ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılabilen temizlik mendilleri, spor çantanızda mutlaka bulunması gereken malzemeler arasındadır.

Deodorant

Spor aktivitelerinden önce ve sonra özellikle koltuk altı bölgenize uygulayacağınız deodorantlar kendinizi iyi hissettirecektir. Ağır antrenmanlar sırasında hem kendi rahatlığınız hem de bulunduğunuz yerde hoş kokmanız için spor çantanızda mutlaka bulunması gerekenler listesinde deodorantlar da yer alır.

Taraklar

Spor sırasında saçların birbirine karışması, oldukça sık yaşanan bir durumdur. Geniş dişli bir tarak ya da saç fırçası, bu sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu malzemeler, saçlarınızı nazikçe düzene sokarken, ter nedeniyle yaşanabilecek saç kırılmalarının da önüne geçer. Spor aktivitelerinden sonra saçlarınızı taramak hem daha iyi görünmenizi hem de saç sağlığınızı korumanızı sağlar.

Mikrofiber Havlu

Spor salonlarında kullanılan havlular genellikle çok işlevsel değildir. Antrenman sırasında ve sonrasında kullanacağınız havluyu yanınızda getirmeniz, işinizi kolaylaştırır. Birçok spor malzeme üreticisi, spor salonlarında kullanılmak üzere mikrofiber havlular üretir. Bu havluların ter tutma kapasiteleri, alışıldık havlulara göre daha yüksektir. En sevdiğiniz rengi seçin ve spor çantanıza bu renkte bir mikrofiber havlu ekleyin!

Atıştırmalıklar

Yapılan araştırmalar, spor egzersizlerinden sonra bedenin dengesini sağlamanın yolunun hafif ve protein içeren atıştırmalıklardan geçtiğini ortaya koymuştur. Antrenman sırasında düşen kan şekerini dengeleyen, bedenin kendini toparlama sürecine destek olan atıştırmalıklar arasında; protein çubukları, ceviz, badem ve meyve çeşitleri gelir. Siz de spor çantanızı hazırlarken bunlardan bir ya da birkaçını yanınıza almak isteyebilirsiniz.

Leave a Comment

YouTube Kanalım