Sağlıklı Spor ile Detoks

İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılın iki farklı döneminde uygulanan detoks kamplarımızın en önemli unsurlarından birisi de spordur çünkü vücuttan toksin atımını hızlandırmak yanı sıra bir çok faydası bulunmaktadır.

“Sağlıklı Spor” konsepti ile uyguladığımız egzersizler özellikle detoksa göre planlanmıştır. İsterseniz kamplarımızda yapılan egzersizleri ve faydalarını biraz yakından inceleyelim.

Sağlıklı Spor Egzersiz Hareket

ISINMA
Hareketlerimize başlamadan önce ısınırız. Sizi zorlayabilecek olası hareketlere karşı sakatlık riskini düşürmek için bu son derece önemlidir. Kafadan başlayarak ayak parmak ucunuza kadar her kasınız ve ekleminiz iyice ısınır ve hareketlere hazır hale gelir.

NEFES
Nefes nasıl alınır? Ne sıklıkla alınır? Nefes alışverişi sırasında yapılan yanlışlar nelerdir? Bütün bu hususları tek tek öğrenir ve sonrasında da hareketlerimize geçeriz. “Sağlıklı Spor”da hareketlerin bir akışı vardır ve burada en önemli belirleyici nefes olur. Her hareketimizde nefesin özel bir yeri vardır ve katılımcılarımıza hareketler için komut verirken nefes alıp, vermeyi baz alırız.

GERDİRME (STRETCHING)
Siz bilmeseniz de farkında olmasanız da vücudunuzda gergin bir bölge muhakkak vardır. Genellikle her gün aynı hareketleri yapan, yürüyen, oturan, kalkan ve daha çok kollarını ve bacaklarını hareket ettiren günümüz insanı daha derinlerdeki kaslarını göz ardı etmektedir. Sağlıklı Spor ile gerdirme egzersizlerini yapan katılımcılarımız büyük bir rahatlama yaşadıklarını ve çok daha farklı hissettiklerini belirtirler.

TOKSİNLERDEN ARINMA
Özellikle durağan şekilde çalışan ve uzun bir dönem hareketsiz olan kişilerde toksin birikiminin daha yoğun olduğu görülür, bunun en önemli sebeplerinden birisi de vücudumuzda bulunan lenf kanallarının yeterince çalışmamasıdır. Yapmakta olduğumuz esneme, stretching, zıplama hareketleri ile lenf kanallarının verimli çalıştırılması hedeflenmektedir ayrıca egzersizler sırasında terleyen katılımcılarımız yine vücuttan toksin atarak rahatlarlar, kimi katılımcılarımızın ter kokularının daha yoğun olduğunu görürüz bu kişiler aslında daha yoğun toksin atmaktadırlar.

GÜÇLENME
Yeterli kas gücüne sahip olmayan bir bireyde özellikle omurgaya fazla yük biner ve olası sakatlıklar için zemin hazırlanır. Örneğin güçlü bacak kaslarına sahip olmayan bir bireyin dizlerine fazla kiloların da etkisi ile aşırı yüklenme olur ve menüsküs problemleri ortaya çıkabilir. Katılımcılarımız zayıf oldukları vücut bölgesine yönelik detaylı olarak analiz edilir ve ihtiyaç duyulan bölge için egzersiz planı sunulur.

2 thoughts on “Sağlıklı Spor ile Detoks”
  1. Mahmud Bey, herkes aynı hareketleri yapmıyor mu?Hani toplu olarak sabah sporu yapıyorsunuz.Katılımcıların herbiri için egzersiz planı, ayrıca mı yapılıyor?

    1. Betül Hanım sabah sporlarımız toplu olarak yapılmaktadır ayrıca spor sonrasında gerçekleştirdiğimiz birebir görüşmelerde kişiye özel görüşlerimizi ve egzersiz tavsiyelerimizi de paylaşmaktayız.

Leave a Comment

YouTube Kanalım