Pandemi Döneminde Evde Yapılabilecek Egzersiz Önerileri

2020 yılının başında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle toplumun yaşam alanı önemli ölçüde sınırlandı. Bununla beraber kullanımı geçici olarak durdurulan spor salonları ve sokağa çıkma yasakları ile spor alışkanlıklarımız da kökünden değişti. Ancak bu noktada çağımızın en önemli etmeni olan teknolojiyle beraber online spor dersleri ve fitness uygulamaları popülerleşti.

Ücretli olarak alabileceğiniz online bireysel ve grup derslerinin yanı sıra Youtube da sizler için hazırlamış olduğum pratik egzersiz önerilerinden faydalanarak, evde de kendinizi fit bir forma sokabilir ya da formunuzu koruyabilirsiniz. Evde yapılabilecek en etkili egzersizler ise şu şekildedir:

  • Yürüyüş: İster evde ister dışarıda yapılsın, yürüyüş vücut için en etkili yağ yakma egzersizlerinden biridir. Yürüme, kemik güçlendirme, metabolik hızlanma, uyku kalitesi ve kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak bu egzersizden verim alabilmek için rahat kıyafetlere ve en iyi oda sıcaklığına sahip olmanız gerekir. Çünkü yürürken terleyebilir ve kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Son olarak ise evde yürüyüş yaptığınızda da temiz ve konforlu bir spor ayakkabısı giymeniz gerekir. Böylece vücut ağırlığını daha sağlıklı bir şekilde ayak tabanınıza dağıtabilir ve yorulmadan hareket etmeye devam edersiniz.
  • Aerobik Egzersiz: Aerobik egzersizin faydaları, metabolizmayı düzenlemesi ve oksijen alımını ve verimini düzenlemesidir. Bu sayede nefesinizi daha rahat kontrol edebilir ve tansiyon problemlerinin önüne geçebilirsiniz.
  • HIIT Kardiyo: HIIT Kardiyo bir kısaltma isimdir ve açılımı ise High intensty interval training anlamına gelmektedir. Bu egzersiz türü düzenli bir şekilde yapıldığında yağ oranınızı azaltır, kas kütlenizi ve performansınızı artırır. Bu egzersizin farklı bir özelliği, yüksek ve düşük yoğunluklu olmak üzere iki aşamadan oluşmasıdır. İlk aşama için önce vücut belli bir süre yoğun egzersizler yaparak yorulur, daha sonra düşük yoğunluklu egzersizlerle yavaş yavaş normal işleyişine döner, böylece kas spazmı gibi problemler yaşamadan hızlı bir yağ yakımı gerçekleşir. Amacınız kısıtlı bir alanda kısa sürede yağlarınızdan kurtulmak ise bu egzersiz sizin için en uygunu olacaktır.
  • Zumba: Ev hanımları, ofis çalışanları gibi günlük hayatta hareketsiz olan kişilerin daha çok tercih ettiği zumba, fitness veya kardiyo yaparken herhangi bir alet kullanmadan yağ yakmanızı sağlayacak eğlenceli bir egzersizdir. Son zamanlarda bir anda popülerlik kazanan Zumba, evde kısıtlı bir alanda yapılabilecek en etkili fitness egzersizlerinden biridir.

Evde yapacağımız egzersizlerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsak düzenli bir fitness planı oluşturmamız ve sistematik bir beslenme planı izlememiz gerektiğini unutmamalıyız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz egzersizleri bir plana göre uygularsanız hedef kilonuza daha kısa sürede ulaşabilir ya da sahip olduğunuz formunuzu daha sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Evde Spor Programı Nasıl Olmalı?

Evde yapabileceğiniz fitness programları hazırlanırken ilk olarak dikkate alınması gereken nokta, hazırlanan programın rahat ve gerçekçi bir şekilde uygulanabilir olmasıdır. Hedefinize ulaşmak için gerekli olan disiplini uygulayacağınız planla bütünleştirebilirseniz, kısa sürede hedefinize kolayca ulaşırsınız. Spor programınızı oluştururken dikkat edilmesi gereken yerler aşağıda yer almaktadır.

  • Hangi amaçla spor yaptığınızı bilmek: Spor yapmak sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir aktivitedir. Ev içerisinde veya açık havada yapabileceğiniz birçok spor aktivitesi vardır. Ancak spor yapmaktaki hedefinizi belirlerseniz yapacağınız aktivitelerinden daha yüksek verim alırsınız. Örneğin; kalori kaybetmek, yağ yakmak, formunuzu korumak.
  • Gerçekçi ve uygulanabilir bir program oluşturmak: Çalışma saatlerinizi, günlük işlerinizi ve sorumluluklarınızı göz önünde bulundurarak bir spor programı oluşturmanız gerekmektedir.
  • Kalori ölçümü: Günlük spor planı oluştururken, besinlerden aldığınız kalorilerin planını da tutmalısınız, böylece yağ ve kalori yakımınızı hesaplayabilir ve daha sağlıklı bir plan oluşturabilirsiniz.

Türkiye’nin en sağlıklı YouTube kanalı sizi çağırıyor! Pandemi döneminde evde yapılabilecek hareket ve egzersiz önerilerini izleyerek öğrenmek ister misiniz? Spor aktiviteleri ve sağlıklı yaşam hakkında içerikler paylaştığım YouTube kanalıma buradan abone olabilirsiniz!

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: