Mekik Çekmek Göbeği Eritir mi?

Lafı gevelemeye lüzum yok; üzgünüm ama sadece mekik çekerek göbeğinizi eritmeniz mümkün değil. Her ne kadar izlediğiniz aksiyon ve karate filmlerinde müzikle paralel çekilen mekikler sizi kamçılamış olsa da göbek eritmek için daha farklı bir yol izlemeniz gerekiyor.

Tarafıma en çok yöneltilen soru bu olduğu için detaylı bir şekilde açıklama ihtiyacı hissettim ayrıca üstteki bayan açısından da olaya bakarak çok önemli bir konu olduğu kanaatine vardım. O halde şu sıra ile devam edelim ve konuyu enine boyuna anlayalım

 1. Bel çevresi yağlanmanın (Göbeğinizin) mahiyeti
 2. Mekik hareketinin göbek üzerindeki etkisi
 3. Göbek eritmek için yapabilecekleriniz
 4. Göbek eritmek için yapmamanız gerekenler

Mekik çekmek göbek eritmek zayıflamak
 1- BEL ÇEVRESİ YAĞLANMANIN (GÖBEĞİNİZİN) MAHİYETİ

Organlarınız sizinle birlikte aynı evde yaşarlar yani vücudunuzda. Kimi organlar büyük ve lüks bir evde,bir başka vücudun organları ise dar, sıkışık bir yerde yaşamaya çalışabilir.

Mekikle Göbek Erir mi

Eğer organlarınıza rahat edebilecekleri rahat bir ortam sağlamak istiyorsanız, bel çevresi yağlanmaya dikkat etmeniz gerekiyor çünkü göbek deliğinizden başlayarak bel çevrenizde artan her santimetre genel sağlık durumunuzu (kalp-damar hastalıkları, tansiyon, şeker v.s) biraz daha tehdit eder hale gelmektedir.

Yüzünüzde, kollarınızda yada bacaklarınızda, nerede olursa olsun yağlanmanın en tehlikeli ve riskli olduğu yer özetle göbeğinizdir. Şöyle bir örnek vereyim, sizin de six pack denilen baklavalarınız var ama bunların üzerine kaymak geldiği için baklavalarınız görünmez olmuş ve iç organlarınız rahatsız olmaya ve zorlanmaya başlamıştır. İşte bütün derdimiz bu kaymağa benzetilen kısımla ki çirkin görüntünün kaynağı da burasıdır.

İdeal bel çevrenizi öğrenmek isterseniz hemen bir mezura bulun ve bel çevrenizi ölçün. Belinizin çevresi boyunuzun yarısı kadar olmalıdır. Bu ölçüde olmasanız bile çok da yukarılarda olmamalıdır.

 2- MEKİK HAREKETİNİN GÖBEK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Üstte yer alan şişman bayanı mekik çekerken hayal edin. Sizce bu ne kadar mümkündür? Öyleyse kendinize şunu sorabilirsiniz kocaman göbeğimle mekik çekmem, fizik kurallarına ne ölçüde uygundur? Vücudum bu egzersizi yapmak için müsait mi?

Belki de egzersiz programınızın ilerleyen dönemlerinde yapacağınız hareketi, daha başlangıçta yaptığınızdan dolayı durumu yadırgamış olabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim baklava ve kaymak örneğinden devam edecek olursak. Mekik çekmek suretiyle göbeğinizin yağ kısmı altında bulunan baklavaları güçlendirmiş olursunuz, doğrudur ancak yağ olan kısmı bu şekilde eritmeniz ise mümkün değildir.

Buradan mekik hareketinin tü kaka olduğunu iddia etmiyorum ancak bu hareketin göbekli olduğunuz döneme göre uygun olmadığını vurguluyorum ayrıca karın kaslarınızı çalıştırmak için dünyadaki tek hareket mekik değil.

Karın kasının en önemli vazifelerinden birisi alt gövde ile üst gövdeyi birbirine yaklaştırmasıdır ki bugün bir çok crunch (karın) dersinde alternatifi olan hareketler dizisinin yapıldığı malumunuz. Bu hareketleri de çok yakında sizlerle paylaşacağım. Attığınız her adımda, bisikletinizin pedalını çevirdiğinizde, dizlerinizi kırarak bacaklarınızı karnınıza çektiğinizde vb durumlarda karın kaslarınız da çalışmaktadır. Bu konuyu diğer başlık altında açıkladım.

Göbeğiniz kaybolmamış olsa da orada derinlerde yatan kayıp şehir baklavalar diyarı yani karın kaslarınız vücudunuzun stabilizasyonu, duruşu ve dengesi için son derece önemlidir ayrıca karın kaslarınız bel ağrılarına karşı omurlarınızı destekler.

 3- GÖBEK ERİTMEK İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

İnsanlar hala bölgesel zayıflama safsataları ile aldatılırken gerçekleri kaleme almak da ayrı bir sorumluluk.

Kilo vermek için siz göbeğinizi işaret etseniz de öncelikle kilo yüzden yada belli bölgelerden gider yani küvetinizin su giderini açtığını ve suyun tasfiye edildiğini düşünün en son olarak küvetin dibindeki su gidecektir yani siz egzersiz ve beslenme ile kilolarınızı verseniz de kuvvetle muhtemel en son göbeğinizdeki (küvetin dibi) yağlar gidecektir.

Şimdi size madde madde göbek eritmek için yapmanız gerekenleri yazacağım

 1. Doktorunuza danışın ve gerekirse Endokrinoloji bölümü ile irtibatlı olarak salgı bezlerinizin, hormonlarınızın durumunu öğrenin.
 2. Göbeğinizi eritmek için kararlı olduğunuza göre mezura ile güzelce çevresinin ölçüsünü alın ve tarihi ile bir yere not edin. Tartı ile çok fazla ilgilenmeyin çünkü odaklandığımız yer belinizin çevresi. Bu konuyu sizler için yazdığım “Kilomu nasıl takip edebilirim?” bölümünde okuyabilirsiniz.
 3. Egzersiz yapmanız için herhangi bir sağlık engeliniz yoksa o halde başlayalım; evet işte açıklıyorum, göbeğinizi yoğunluklu kardiyo egzersizleri ile eritmeniz mümkündür. Başlamadan önce 220’den yaşınızı çıkarın işte size maksimum nabzınız, çıkan rakamın %60’ı ile %80’i arasında olacak şekilde nabzınızı zorlayacak yoğunlukta egzersizler yağ yakıcıdır. Bu koşu, bisiklet, eliptik bisiklet, aerobic v.s gibi egzersizler olabilir. Sınırları biraz zorlamanız gerekecektir ama bu arada ölmemeye özen gösterin. Bu konuyu ileri bir zamanda ayrı bir başlık altında paylaşacağım.
 4. Bacak çalışın !!! Çünkü bacak çalışmalarında salgılanan testesteron hormonu sayesinde kas gelişimini tetikler ve karın kaslarınızı da etkin bir şekilde desteklemiş olursunuz. Bundan sonra aklınızdan çıkarmayın karın hareketlerine gösterdiğiniz özeni bacak hareketlerine de göstermelisiniz.
 5. Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Aç kalmayın, aşırı yağlı yiyecekler tüketmeyin, ortasını bulun ve ömür boyu keyifle yapabileceğiniz sağlıklı beslenme ilkelerini benimseyin. Benim favorim alkali beslenmedir yani aşırı yağlı ve asitli yiyeceklerden sakınarak vücudu alkali yapmak. Aç kalmak yada diyet yapmak egzersiz yapanlar için uygun değildir aksine egzersize uygun beslenme önem arz eder.
 6. Göbek eritme terimini çok sevmem ama arama motorlarından bu yazıya ulaşmanız için kullanmak zorunda kaldım. Amacınız göbeği eritmek değil, kilo dengelemek olsun. İlk aşamada göbekli iken dergi kapağındaki bir mankene özenmeyin yada dümdüz bir karın hayal etmeyin. Kısaca gerçekleştirebileceklerinizi düşünün ve düşündüklerinizi de gerçekleştirin.

 4- GÖBEK ERİTMEK İÇİN YAPMAMANIZ GEREKENLER

 1. Sadece mekik çekerek kendinize eziyet etmeyin
 2. Sadece diyet yaparak, ileride geri alacağınız kiloları vererek zaten çirkin olan göbeğinizi daha da çirkinleştirmeyin. (Bkz büyüyen ve küçülen göbek deriniz çatlamaya başlar). Diyetle kalıcı olarak kilo verilmez, egzersiz yapmalı ve vücudunuzu sıkılaştırmalısınız.
 3. Mucize, olağanüstü haplar, kremlerden medet ummayın
54 thoughts on “Mekik Çekmek Göbeği Eritir mi?”
 1. Internet ve TV de bir ara sıklıkla gördüğüm elektrik sınyali yada mekanik titreşimlerle göbeği eritmeye yarayan “zayıflama kemerleri” vardı, benim merak ettiğim bu cihazlar gerçekten işe yarıyor mu? Bu konuda bir uzman olarak sizin fikriniz nedir?

  1. İkbal Bey,
   Aslında bütün çabamız göbeğimizden en tembel şekilde kurtulmak üzerine. Bu tür kemerler ve türevi cihazlar kısa vadede göbeğimizi meydana getiren yağ globüllerini sıkıştırarak incelmemiz noktasında fayda sağlasa da uzun vadede sıkışan bu bölgeler yeniden eski konumlarına dönebilmektedir. Egzersiz yaparak doğal yollardan sıkılaşmak dışında garanti bir yol bulunmamaktadır.

 2. Bilim sadece ve sadece gerçekleri söyler, o nedenle birazcık acımasızdır. Cennet vaadinde bulunan sahtekarlar gibi garip aletler ve kremlerle bir anda fit bir mankene dönüşeceğimi söyleyen başka tür sahtekarlar türedi ve yıllardır insanları sömürüyorlar.

  Bu bilimsel yazınız için de ayrıca teşekkür etmek istedim. Ayrıca “Anatomi Notları” başlıklı yazınızı okumadan kimse bir şey yapmaya kalkmamalı. İyi ki varsınız..

 3. merhabalar.20 yaşındayım ve 5 senedir epilepsi hastalığım var.göbek ve bel bölgesinden çok kilo aldım kullandığım ilaç yüzünden.ve ben koşu yapamıyorum yasak..aerobik yapsam yalnızca yeterli olurmu acaba?şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Sena Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Eğer doktorunuz size koşu yapmayı yasakladıysa, aerobik yapmanız da uygun olmayabilir çünkü aerobik egzersizler koşudan daha zor ve kalbi zorlayan hareketlerden oluşur ancak bu konuda doktorunuzdan onay alırsanız sizin için evde yapılabilir aerobik egzersizler tavsiye edebilirim ki bu şekilde şikayetçi olduğunuz kilolarınızı dengeleyebilir ve daha dinç hissedebilirsiniz.

 4. teşekkür ederim. peki hangi hareketleri önerebilirsiniz?amacım zayıflamak değil ideal kiloma ulaşıp onu korumak..evde yapabileceğim hareketler hakkında yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum…

  1. Teşekkür ederim Çağla Hanım. İstifade etmenize ve favorilerinize layık görmenize sevindim.

 5. Merhaba ben 18 yasindayim 160 boyundayim 60 kiloyum, 10 kilo vermkk istiyorum,evde aerobik oryantal yapiyorum bir suredir ama o egzersizin sonunda da mekik cekiyorum. Bu hareketler de incelmeye yardimci olmaz mi?

  1. Merhaba
   Öncelikle kilo verme sürecinde size başarılar diliyorum yine de tavsiyem kilo vermeniz değil, vücut hatları bakımından sıkılaşmanız ve kilo dengelemeniz şeklinde olacaktır çünkü bariz kilo vermeseniz bile vücudunuz şekle girebilir. Yağ yakımı ve etkili incelme için şu formülü uygulayın; 220′den yaşınızı çıkarın, bu sizin maksimum nabzınızdır ve bu rakamın %60′ı ila %80′i arasında yoğunlukta egzersizlerinizi yapın yani nabzınız biraz yüksek olacaktır ancak konuşamayacağınız seviyelerde de değil tabii. Aerobic sonunda karın çalışmaları olabilir uygundur.

 6. Merhabalar. Hormonlarımdan biri çok yüksekti bu da insülin direncimi etkiliyordu. Eğer daha fazla kilo alırsam insülin direncimin çıkacağını söyledi doktorum ve pilatesi önerdi.20yaşında55 kiloyum fakat sadece göbeğim var ve normalinden çok daha fazla bir göbek. Bir türlü eritemedim ve pilatese yazıldım,sağlıklı bir beslenmeyle eritebilir miyim göbeğimi,pilates dışında yüzmeyi de düşündüm bir süre.

  1. Merhaba Sıla Hanım,
   Pilates yaptığınız süre boyunca öncelikle vücudunuzun duruşuna ve omurgaya yakın kaslara odaklanacaksınız, göbeğinizin erimesi için vücudunuza daha fazla kas kazandırmış olursunuz ancak her halukarda yoğunluklu kardiyo egzersizleri (tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme v.s) daha etkili olacaktır. Bu konuyu (tempolu egzersizler) tekrar doktorunuzla görüşmenizde ve onay almanızda fayda vardır.

 7. hayırlı akşamlar ben tam 130 kgdım ve mideye kelepçe taktırdım 55 kg düştüm doktorum kelepçeyi açtı biraz geri 90 kg oldum derdim kilo değil karın bölgesinde ve göğüs bölgesinde sarkma var özellikle karın bölgesinde daha fazla bu bölgedeki sarkmayı nasıl giderebilirim yaşım 28 130 kg ken 62 beden pantolon giyiyordum şimdi 550 beden giyiyorum boyum 179cm bel ölçüm 110 cm ama bu sarkmayı giderebilirsem sorunu halletmiş olurum

  1. Merhaba Nuri Bey,
   Sarkma durumunda vücudunuzu sıkılaştıracak egzersizlere yönelmenizde fayda vardır ancak ilk olarak çok yoğun ve zorlu egzersizler ile başlamadan adaptasyon denilen programı yapmalı ve genel kuvvetinizi artırmalısınız daha sonra ihtiyacınız olan sıkılaştırıcı programın detaylarını konuşabiliriz. Fitness’a başlamaya ne dersiniz?

 8. Merhabalar, 171 boyum 75 kiloyum amacım ideal kilom olan 63-64lere düşmek. özellikle göbekte problemim var. bir aydır düzenli sporumu diyetimi yapmama rağmen bir fark oluşmadı. sizce sorun nedir?

  1. Yaptığınız spor ile birlikte beslenmenize ve uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz misal başınız ağrıdığında ağrı kesici alıp hemen geçmesini beklemek gibi sizinki

 9. Merhaba, 16 yaşındayım ve 73 kilogram ağırlındayım. Bir sene önce 92 kilogramdım ve 73e düştüm fakat hala göbeğim bulunuyor. Bunun için hergün 1 saat yürüyüş 200 mekik ve 16 dakika boyunca çeşitli hareketler yapıyorum. Bu hareketler yağ yakmak ve daha düz bir göbek bölgesine sahip olmak için yeterlimidir eher yeterli değilse neler yapmalıyım?

 10. Merhaba,Ben 15 yaşında bir ergenim.Bütün gün bilgisayar başında oturup oyun oynuyorum.İnternette gördüğüm mekik çekme hareketlerini hergün sabah düzenli olarak yapıyorum.Fakat bütün uzmanlar mekik çekmenin göbeği eritmeyeceğini söylüyor.Bütün herkes kardiyo egzersizini öneriyor.Benim bunları yapabilecek vücudum var.Fakat benim için en büyük sorun,ÜŞENGEÇLİĞİM.Bu üşengeçliğimden kurtulamıyorum ve ne zaman kurtulmuş gibi olsam,gaza gelsem dışarıya çıkmayı deniyorum,çıktığım an içeri geri giriyorum.Çünki hava o kadar sıcak ve güneşliki hiçbirşey yapasım gelmiyor.Hiçbirşey yapamıyorum hava çok sıcak ve ben bu sıcakta 1 saat koşmak zorundayım.Yani böyle birşeyi göz önüne alınca kesinlikle herşeyden vazgeçiyorum.Şimdi bu konuyu geçelim.2. olarak koşu aletleri var,bisiklet aleti gibi şeyler.Bunlar benim için en lazım şeyler fakat büyük bi sorun geliyor.Ailemin borçları.Bu borçlar zaten çocukluğumdan itibaren sürüyor ve şuanda devam ediyor.Sanki sonsuza kadar böyle sürücek gibi.Borçlarımız olduğu için bu aletleri alıcak para durumumuz olmuyor.Babam bana para durumumuzun eylülde düzeliceğini söyledi.Ama ben buna güvenmiyorum.Bu aletlerin olduğu spor salonlarına hiç girmiyorum çünki bu yaşta öyle biyere gidersem kesinlikle alay konusu yada garip biri olurum.Sizden istediğim doktor,bana nasıl bu lanet olası insanı ateşe çeviren sıcaklıkta 1 2 saat koşucağımı söylemeniz.Bunları şikayet olsun diye söylemiyorum,eğer bu yaşta kilo vericeksem bu zorluklara katlanmalıyım ama işte hem üşengeçliğim,hem ailemin borçları yüzünden para durumumuzun çok berbat olması,hemde bu hava beni bütün amaçlarımın önüne geçiyor.Bu arada şunu da söyliyeyim neden akşamüstü falan dışarı çıkmıyosan derseniz,ben bilgisayar bağımlısı bi çocuğum ve akşamüstü bilgisayarda yapmam gereken çok şey oluyor.Eğer bu durumlar varken bile benim nasıl kilo vericeğimi söylerseniz doktor,işte o zaman benim bu iğrenç hayatımı kurtarmış olursunuz.

  1. Merhaba Cem
   Yazdıklarını okurken gençlik günlerime döndüm açıkcası bende bilgisayar oyunlarını çok severdim. Üşengeç olduğunu ve bilgisayar dünyasına bağlılığını vurguladığın için egzersizle ilgili kısma detaylı bir şekilde girmeyeceğim.

   Gelelim çözüme; günümüz gençleri bize göre daha şanslı çünkü artık oyun sektörü de daha fit olmanız için çalışıyor. Bu doğrultuda “Microsoft Xbox Kinect” adlı konsolu incelemeni isterim çünkü bu platformda oyunları tamamlayabilmen için gerçekten hareket etmen gerekiyor yani oyunlar senin vücut hareketlerine duyarlı bu şekilde gün içinde daha fazla kalori yakabilirsin. Şimdiden başarılar.

 11. GERÇEKTEN YAZININ OKUTAN SONRA DAHA KARARLI OLDUM BEN 24 YAŞINDAYIM ve 3 ÇOCUGUM VAR 2 Sİ 2 YAŞINDA OĞLUM 1 YAŞINDA VE SON DOĞUM SONRA ÇOK KİLO ALDIM 78 KİLO 160 BOYU VAR KENDİMİ TANİYAMİYORUM.

 12. Meraba . Yaşım 19 . Boy 1.69 ve kilo 76 . Göbeğimde yağlanma var ama mekik çekemiyorum . Dans etmeyi seviyorum . Örn ; zumba ve ya oryantelle göbeğiminde erimesi mümkün mü . Beslenmemede dikkat ediyorum . Tek sorunum göbek . Sizce kaç aya ideal kiloma ulaşabilirim . Bir egzersiz düzeni önerirmisiniz ?

  1. Merhaba Yasemin Hanım
   ​Mekik çekmeden de karın yağlarından kurtulmanız mümkün. Nabzınızı artıracak kardiyo eg​​zersizler bu konuda size yardımcı olacaktır. Yazmış olduğunuz oryantal, zumba yanı sıra step aerobik, tae bo gibi egzersizlerden de istifade edebilirsiniz bu şekilde sonuç almanız kaçınılmazdır. Şu kadar ay, bu kadar zaman diyerek sınırlandırmayalım ömür boyu yapabileceğiniz ve yaparken eğleneceğiniz egzersiz rutinlerini tespit edin ve bunu sürekli yapın bir haftada 168 saat bulunduğuna göre bana zamanım yok demeyin lütfen.

   Sağlıkla

 13. Yaziniz icin cok tesekkurler
  Anlamli ve guzel bir dille yazilmis
  Eklemeden edemiyecegim bir sey var
  Insanlarin burda yazdiklari yorumlari okudumda
  1 2 soru haricinde sorular
  Sunu soyle yapayim bunu boyle yapayim mi cinsinde
  Bi allem kullem etme derdi ))) oysaki yukarda hersey yazilmis
  Duzgun beslenmek zaten bir gorev olmali
  Spor ile azicik ucundan ugasmak ise her insanin zorunlulugu
  Ancak bizler genelde masa basinda tek ogunde koca ekmegi bandira bandir yiyen bir mentalitet icindeyiz
  Sporu ise – aga nefes alamiyorum oluyorum yardim edin tarzinda , yilda bi iki defa yapiyoruz)))
  Komigiz biraz ))

 14. Merhabalar ; Ben 2 sene oncesine kadar duzenli olarak fitness spor ve diet yapiyordum.daha sonra biraktim ve 65 kilo oldum boyumda 1.63 simdi tekrar baslamak istiyorum fakat evde yapacagim icin simdi sizin soylediginiz gibi 220 den yasimi cikarttim 190 cikti simdi ben evde nasil bir spor yapabilirim ki bu nabiz takibini nasil edebilirim? aerobik,mekik, Pilates ve diet yapmakla basliyacagim siz bana ne onerirsiniz?

  1. Merhaba,
   Bu süreç yanan bir ateşe benziyor, odun atmazsanız sönmeye mahkum bir ateş bu yüzden sürekli olarak ve severek yapabileceğiniz egzersizleri tercih etmenizi tavsiye ederim.
   Evde ip atlayabilir, koşu bandında koşabilir, bisiklete binebilir yada bir video eşliğinde step aerobik, zumba fitness, tae bo gibi metotları uygulayabilirsiniz.

 15. Merhaba Mahmut Bey, ben 41 Yaşında 1,71 boyunda 107 kilodayım. Hep çok istekli Olduğum halde tembellik yaparak basit hareketlerde olsa egzersiz Yapmıyorum. Farkındayım boğazıma dikkat etsem ve tembellik etmesem kilo vereceğime eminim. Hiper tansiyon rahatsızlığım da mevcut. Belki yazdıklarımın içinde kendi kendimim cevabını verdim. Fakat yinede sizden bir tavsiye bekliyorum. Saygılarımla

  1. Merhaba Serkan Bey,
   Amos Parrish’in dediği gibi; “Alışkanlık, anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir.” öncelikle hayatınıza hakim olan bu tembellikten kurtulmaya çalışalım ve az da olsa sürekli olacak şekilde egzersiz alışkanlıklarını hayatımıza sokalım. Görüntünüzde ve sağlığınızda elde edeceğiniz olumlu sonuçlar sizi motive edecektir.

 16. mekik hakkında bildiklerim yanlış sayılırmış düzenli yürüyüş sağlıklı beslenme ve ip atlama gibi sporlarla gidecek o göbek sanırım 🙂 ben diyetisyene gitmek istiyorum ama bütün arkadaşlarım ihtiyacım olmadığını söylüyor. 21 yaşında 1,60 boyunda 58 kiloyum sadece göbeğimden şikayetçiyim ondan da bir türlü kurtulamadım 🙁

  1. Merhaba,
   Az yada çok göbek çoğu kişinin başlıca problemleri arasında. Kurtulmak istemeniz ve harekete geçmeniz çok önemli. Sizi tebrik ederim​

   ​Sağlıkla kalınız​

 17. 80 günde ortama günlük 10 km koşu günlük 100 mekikle 30 kilo verdim ve göbek kısmı çok az kaldı 1 ay gibi bir koşuyla göbekten tamamen kurtuluyorum,beslenmeme gelince porsiyonları yarı yarıya düşürdüm 90 gündür ekmek yemiyorum,4 senedir şeker kullanmıyorum.100 kiloya kadar çıkmıştım şuanda 67 kiloyum.Düzenli koşuyu herkese tavsiye ederim ilk başladığımda yarım saat koşuyordum şuanda 90 dakika hiç durmadan tempolu koşabiliyorum.

  1. Merhaba Berke,
   Özetle mekik elbetteki işe yarıyor ama tek başına yeterli olmuyor yani bir bütünden bahsediyoruz ve mekik parçalardan sadece birisi. Beslenme, antrenman, dinlenme, kardiyo egzersizleri, mekik hareketleri, sağlıklı yaşamak derken bu bütünü tamamlamış oluyorsun.
   Sağlıkla

 18. Hocam ben 18 yaşındayım 178 boyundayım ve 94 kiloyum göbeğim var bu göbeği eritmek için 8 min abs workout egzersini yapmaya başladım ve fitnessa başlıyacağım bu 8 dakikalık egzersiz sizce bi işe yararmı yoksa göbekteki yağları kasamı çevirir

  1. Merhaba Mustafa,
   Yaşadığın süreçte sadece 8 dk’lık bir egzersiz var. Peki bu esnada beslenmene de dikkat edebiliyor musun? Diyelim ki 8 min abs workout programı ile toplamda 400 kalori yakıyorsun, ondan sonra sofraya oturup 600 kalorilik tatlı ve kola bombardımanı yapıyorsan sonuç alman imkansız olacaktır. Bu arada eğer fitness ‘a başlama imkanın varsa daha hızlı sonuç almanda mümkün olur.

   Yağlar ise kasa çevrilmez çünkü her ikisi farklı dokulardır. Bu süreçte gerçekleşen şudur; vücudundaki fazla yağ miktarı düşer bu esnada kas liflerinde de gelişme olur ve vücut hatların daha da belli olmaya başlar.

   Umarım bir kaç haftada sonuç bekleyenlerden değilsindir çünkü bu süreç sabır, emek ve planlı olmayı gerektiriyor.

   Şimdiden başarılar

 19. Merhaba Ayşegül,
  Hepimiz farklı vücut tiplerine ve metabolizma düzenine sahibiz o yüzden yağı nerede depolayacağına ve nereden yakacağına vücudumuz karar veriyor. Örnek istersen yüzünden giden kiloları gösterebilirim ki yüzünü inceltecek bir egzersiz yapmadığın halde ilk incelen yerde yüzün oluyor 🙂 panik yapmaya gerek yok çünkü bütün ihtimalleri denediğini düşünmüyorum.
  Öncelikle antrenman motivasyonunu sağlıyoruz ve spor salonuna adım atıyoruz, beslenmene de dikkat ettiğini varsayıyorum. Kardiyo egzersizleri yanı sıra ağırlık antrenmanlarına da merhaba demenin vakti geldi ve geçiyor özellikle bacak ağırlıklı çalışarak vücudundaki kas kütlesini artırıyorsun ve metabolizmanı ateşliyorsun. Süreç içerisinde değişimi fazlasıyla hissedeceksin. Acele etmezsen sevinirim ! Çünkü bu kilolar uzun bir zaman diliminde vücutta yer ediyor o yüzden hızlıca terk etmesini de bekleyemeyiz.
  İyi antrenmanlar

 20. Mahmut Bey öncelikle saygılarımı ileterek soruma başlamak istiyoruma, böylesine faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ediyorum,
  29 yaşınndayım, 180 boy, 93 kiloyum.
  aktif sporcuydum. sporu bıraktıktan sonra hızlı bi yağlanma sürecine girdim, aşırı tatlı tüketiyorum, tatlı yemeyince doymuyorum diye bişeye inanmışım, her yemeğin ardına tatlı bişeyler yiyorum!
  göbek bölgem zaten yağlandı rezil bir görüntüde ancak artık bel ve göğüs bölgemde de gözlemlenebilir yağlanma başladı,
  kardio antr yapacak fiziksel koşullarım yok, (kaldığım köy ve terör sıkıntısından ötürü)
  abdominal çalışma programı yapıp envayi mekik çeşitleriyle karın kaslarımı kuvvetlendirsem, ‘daha sonrasında kardiyo antr yapacağım zaman kilo vermek zor olur’ diye bişey duydum, doğru mu?
  bir de kas kütlesi fazla olacağı için vucüt daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar mantığı ile, kol ve bacak çalışsam evde dambıllarla kas kütlemi artırsam ve bunu da protein tozu ile desteklesem nasıl olur? ama bu sefer de karın bölgem iyice şişer mi? çok daha fazla kilo alır mıyım?

  özetle, kiloluyum. yağlıyım.. kardiyo pek yapamıyorum, sadece ev ortamında 2 tane 10 kiloluk dambıl ve tera bant ile nasıl kilo verebilirM? ya da verebilir miyim?
  protein tozu kilo vermemi olumsuz yönde etkiler mi?

  1. Merhaba Kadir Bey,
   Öncelikle ülkemize barış, huzur ve kardeşliğin hakim olmasını dileyerek başlamak istiyorum ve sizi gayretlerinizden ötürü tebrik ediyorum. Evet görünen o ki kilonuz alarm vermeye başlamış bu yüzden ivedilikle harekete geçmeliyiz.
   Sorularınızı cevaplayarak gidelim
   – Kardiyo yapamıyorum diye üzülmeyin. Eğer evinizde bilgisayar ve internet varsa Youtube üzerinden TAEBO yazarak aratmanızı ve bu hareketleri ufak bir odada dahi yapmanızı tavsiye ediyorum hem çok etkili hem de yağ yakıcı özelliğe sahip, bir nevi olduğunuz yerde boks hareketleri yapıyorsunuz. Billy Blanks Hocanın videoları oldukça iyi (Kalp ve damar hastalıklarının olmaması lazım)
   – Evet ağırlık çalışarak kas kütlesi artırmak ve günlük kalori, yağ yakımını artırmak mümkün. Ağırlık derken bütün vücut bölgelerini aktif şekilde çalıştırmalısınız özellikle bacak çalışmalarına daha çok önem vermelisiniz. İlerleyen zamanlarda güçlendiğinizde 10 kg sizi zorlamayabilir ona da hazırlıklı olunuz
   – Karın hareketlerini genelde sonraya saklarım neden derseniz; şu an mideniz büyüdüğü ve karın dışarı çıktığı için karın kaslarınızda buna göre şekil ve simetri alırlar ayrıca önünüzde koca bir karınla mekik hareketlerini yapmak da zor olacaktır dilerseniz öncelikle Tae Bo (Kardiyo), ağırlık çalışmaları yapalım, beslenmeye dikkat edelim ve ilerleyen süreçte de karın hareketlerine ağırlık verelim bu arada belli başlı karın egzersizlerini tabii ki yapabilirsiniz.
   – Protein olarak peynir altı sudan elde edilen Whey Protein tavsiye ederim özellikle ağırlık çalıştığınız günlerde gelişimize katkı sağlayacaktır yada proteinden zengin beslenerek bu açığı kapatabilirsiniz.

   Sağlıkla kalınız

 21. Sayın Mahmut bey;
  İlk kez Türkçe bir sayfada böyle yararlı bir bilgiler gördüm. Sizleri tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

  Hasan KOYUNCU

 22. Merhaba
  Yazınız harika ve tamamlayıcı olmuş.
  Ben yaklaşık 5 aydır fitness salonu na gidiyorum. 1.72 boy 78 kilo ile başladım. Haftada 3-4 bazen 5 gün bile gittim. Hala da gidiyorum.
  3 günlük bir programım var. 1 gün kol göğüs, 2 gün sırt ve 3 gün bacak olacak şekilde. Programın hiçbir yerinde mekik yok.
  Whey almadım son 2 aydır şekeri azaltıp lifli beslenmeyi arttırdık.
  Göbek kısmına gelirsek küçüldü biraz ve sıkılaştı ama düz bir forma giremedi. Şu an 75 kilo oldum. Kollarım göğüslerim gelişti. 20 kg lik dambıl ile setlerimi tamamlayabiliyorum. Hoş da görünüyorlar.
  İlk başladığımda kardiyoda 170 nabzı görünce korktum. Bu sebepten kosmuyorum ve kardiyoyu 15 dk dan fazla yapmadım. Kardiyolojiye gittim riskli bir durum yok o kadar yükselmesine izin verme dediler. Yazım 42 ve 6.5 km ile yürüdüğümde nabız 135 civarı. İlk başlarda 150 ydi.
  Aslında vücudumun göbek dışında hiçbir sıkıntısı yoktu. Özellikle onun için gittim.
  Sabahları fena gorunmezken akşama kadar göbek kemer üstüne sarkmaya başlıyor. Gaz yaptığını düşündüğüm herşeyi kestim. Sütü bile laktozsuz olanını tercih ettim.
  Bir level daha ileriye doğru bir öneride bulunmanızı umuyorum.
  Not: gobegim gorselde kullandığınız resmin çok benzeri. Şu an biraz toparlanmış hali. Arkadan gören fit sanıyor. Yandan “b” oluyor.

 23. merhaba ya ben kollarımda bacaklarımda çokk zayıfım ama iki yıldır masa başı işte çalıştığım için mi bilmiyorum ama göbeğim bi dünya olmuş göbek ve simitlerim var yüzüm zayıf kollarım aynen bacaklarım da pantolun üzerimde düşüyor yani ama göbeğim o bel kısmı rahat 15 kilo vardır ben nasıl birşey yapmalıyım

  1. Merhaba,
   Yazdıklarınıza göre kas kaybı yaşamış ve yağ kitlesi olarak kilo almışsınız. İvedilikle direnç egzersizlerine başlamanız gerekiyor bunun için pilates bandı, dambıl v.b ekipmanlar kullanabiliriz. Kol ve bacakları etkin bir şekilde çalıştırmalıyız.

 24. bu arada hocam yemeği çok seviyorum ve günde rahatlıkla 30 bardak çay içyorum kırtlama şeker yaparak. arada çikolata istiyor canım meyve hiç tüketmiyorum spor yapmıyorum sigara çokk içiyorum 5 saat uyuyorum evlilikte yakın 2ay kaldı ve bu göbekten kurtulmak için bi sizin dedikleriniz aklıma yattı bana yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba
   Yazdıklarınızı okudum, bu beslenme düzeni karşısında maalesef bir şey yapamayız. Öncelikle sağlıklı beslenmeniz gerekiyor, çayla birlikte tükettiğiniz şeker ve tatlı çok fazla ve hareket de yok. Hemen düzenli egzersiz yapmaya ve beslenmemize dikkat etmeye başlamamız lazım, bu konuda hazırladığım videolar var dilerseniz sizinle paylaşabilirim. Siz bu arada günlük en az 20 dakika ortalama 40 dakika tempolu yürüyüş yapmaya çalışınız.

 25. Doğru söze ne denir ki; BRAVO.
  2 YILDIR aralıksız fitnes , beslenme ve dinlenme yöntemiyle dengeli bir şekilde göbeğimi eritiyorum. Halen de devam ediyorum. Sağlıklıhoca Sizin yazınızı YAŞAYARAK ÇOOOK İYİ ANLADIM. TEŞEKKÜRLER.

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Öncelikle sizi azminizden dolayı tebrik ederim. Çoğu kişi aceleci olduğu ve hızlı sonuç istediği için mutsuz olabiliyor. Sabırlı olmanız, programlı çalışmanız sebebiyle bende sizi diğerlerine örnek gösterebilirim. Sağlıkla kalınız.

 26. Merhabalar ben fatma.
  Ip atlamak kardiyoya es değer mi yani günde 500 kere ip atlasam, yarım saat yürüyüşün ve yahut bisikletin yerini tutar mi? Tesekkür ederim şimdiden.

 27. Merhaba hocam, ben 167cm boylarinda 76 kiloyum gunde 1000mekik cekiyorum ortalamada 15km bisiklete biniyorum gun aşiri, haftanin 4gunude agirlik ve pilates yapiyorum ozel hoca eşliginde fakat cok yiyorum sadece gece yemiyorum ama.2 aydir bu programi uyguluyorum sadece 1kilo vermisim:) fakat vucudumda gozle gorulur bir fark var gobek cevreside kismen kuculdu hala gobegim var ama.yemegi kesmeliyim heralde degilmi:)

 28. Hocam bende görmek var minik çıkıyorum 5 dakika 20 minik toplam 200 minik yapiyom bide 100 tane şınav çıkiyorum kas yaparmi hocam teşekkür ederim

Leave a Comment

YouTube Kanalım