Kilomu nasıl takip edebilirim?

Kilo vermek bir çok kişinin önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Daha önce bahsetmiş olduğum “Kilo Vermek mi? İncelmek mi?” başlıklı yazımda kilo hakkında detaylı bir izahat yapmış ancak kilomuzu nasıl takip edebileceğimize değinmemiştim.

Yaygın olarak gördüğüm üzere kilo verme sürecini yaşayan bir çok kişi kilosunu sadece tartıdan takip etmekte ve yine tartının üzerindeki rakamsal değerlere göre hareket etmektedir oysa kilonuzu değişik açılardan da gözlemlemelisiniz.

Şimdi bir kaç madde halinde bu başlıkları inceleyelim

VÜCUT ÖLÇÜLERİNİZ

Kilonuzu ÖlçünEn önemlisi bel olmak üzere kol, göğüs, basen, bacak bölgelerinizde elde edeceğiniz incelmeler önemli göstergeler olacaktır.

[stextbox id=”info”]İdeal sağlık göstergesi olarak;
Kadınlar için ideal bel ölçüsü 82 cm’dir, eğer 93 cm’yi geçerseniz sağlık riskiniz artacaktır.
Erkekler için ideal ölçü 88.5 cm’dir, 101,5 cm’den yukarısı, sağlık riski demektir[/stextbox]

[stextbox id=”saglikli”]Vücut ölçülerinizi takip etmek üzere tasarladığım formu word formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayın[/stextbox]

Unutmayın; tartıda kilonuz değişmese bile vücudunuz sıkılaşabilir ve forma girebilirsiniz.

TARTI

Tartı Baskül Kilo

– Her gün tartılmayın
– Kahvaltıdan önce, aç karna, tuvalete gittikten sonra mümkünse çıplak olarak veya her zaman aynı giysilerle aynı tartı ile tartılmalısınız
– Kilonuzdaki hafif dalgalanmaları önemsemeyin

ELBİSELER

Kaslar, yağdan daha yoğun olduğu için zaman içerisinde tartıda rakamsal olarak bir değişiklik olmasa bile vücudunuzda sıkılaşma olacaktır. Elbiselerinizin büyük geldiğini görmek sizin için önemli bir ölçü aracı olacaktır.

AYNA

Egzersizlerin düzenli olarak uygulanması ve programa sadık kalmanız durumunda aynada ki yeni sizi gözlemlemeniz muhtemeldir. Bir aynanın karşısına geçin ve arzu etmeniz halinde vücut hatlarınızı bir kağıda çizin zamanla gelişimi göreceksiniz.

Leave a Comment

YouTube Kanalım