Masaj Çeşitleri ve Teknikleri

Masajın yeri ve önemi tartışılmaz ancak her konuda olduğu gibi masajın da doğru eller vasıtasıyla ihtiyaç duyanlara ulaşması gerekiyor.

Öncelikle masajın ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor sonrasında da masaj uygulamasını alacağınız uzmanı seçebilirsiniz ki bu da son derece önemli bir konudur.

Siz, siz olun T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve bakanlıkça uluslararası geçerliliğe sahip 608 Saatlik eğitim belgesi olmayan masörlere masaj yaptırmayın çünkü bu eğitimi alan bir masör insan vücudunu, anatomiyi, masaj tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmiş ve yeterince pratik yapmış demektir.

Masaj nedir?

Dilimizdeki masaj sözcüğü Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma anlamına gelen “massein” sözcüklerinden türetilmiştir. Masaj; deri,  deri altı dokusu, kaslar , iç organlar, metabolizma dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır.

Masaj; yumuşak doku üzerine uygulanan sistemli ve bilinçli manipülasyonlardır.

Masaj nedir? Masaj Çeşitleri

Kaç çeşit masaj vardır?

Çeşitli kültürlerden kaynaklanan ve farklı amaçlara yönelik İsveç (Klasik) Masajı, Thai Masajı, Derin Doku Masajı, Refleksoloji, Aromaterapi, Spor Masajı, Spor Masajı, Anti Selülit Masajı, Lenf Drenaj, Bölgesel Masajlar, Boyun ve Sırt Masajı, Acupressure, Ayurvedik Masaj, Chavutti Thirumal, Hint Baş Masajı, Lomi Lomi Hawai Masajı, Shiatsu, Bali Masajı, Tantra Masajı, Tayland Masajı, Tay Yoga Masajı, Tui Na, Genel Masaj, Anti Stres Masajı, Lenfdrenaj masajı, yüz masajı, Medikal Masaj, Hamile masajı, Türk hamamı masajı, Hamam kürü, Kleopatra masajı (yosun ile), Sultan masaj (kil ile), Aloe Vera masajı, Mandara masajı, Nefertiti masajı, Şarap terapisi, Çikolata terapisi, Kahve peeling ve kahve aroma, Küba masajı, Geleneksel Roma masajı, Altın terapi, Watsu, Sıcak taş masajı, gibi pek çok masaj bulunmaktadır.

Masaj teknikleri

1-      Öfloraj (Sıvazlama)
2-      Petrisaj (Yoğurma)
3-      Friksiyon (Dairesel Baskı)
4-      Tapotman (Avuç içi darbe)
5-      Haşman (Parmak dışı darbe)
6-      Kedi Yürüyüşü (Deride yürütme)
7-      Vibrasyon (Titretme)
8-      Percussion (Düz Baskı)

2 Comments

  1. RECEP Reply

    BU MESAJLARI VE TEKNİKLERİ GÖSTEREN BİR VİDEO VARSA ELİNİZDE GÖNDERİRMİSİNİZ.?

    1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

      Bu konuda video çalışmasını yapar yapmaz sizlerle paylaşacağım.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: