Kürek Egzersizi ile Daha İyi Bir Form ve Daha İyi Bir Duruş Mümkün

Kürek çekme egzersiz araçları, son 30 yıl içinde teknolojik gelişmelerle birlikte en işlevsel kardiyo aletleri arasında girmeyi başarmıştır. Düzenli yapılan kürek egzersizleri, bedenin şekillenmesine ve ideal formuna kavuşmasına destek olur. Bu egzersizin yararları bununla da sınırlı değildir. Günümüz bilgisayar çağında, neredeyse tüm işler oturduğumuz yerden ve ekran karşısında yapılmaktadır. Bu durum, duruş bozukluklarına ve bölgesel ağrılara neden olur. Kürek çekme egzersizi tüm faydalarının yanında, daha iyi bir duruşu da mümkün kılar.

Kürek egzersizi, core bölgesi bir diğer deyişle üst bacak kasları başta olmak üzere, üst ve alt bedendeki birçok kasın çalıştırılmasını destekler. Bu egzersizler, fiziki olarak denizde yapılabildiği gibi güncel teknolojiler ve yardımcı ekipmanlar ile spor salonlarında da kullanılır. Özellikle son dönemde oldukça popüler olan bu egzersiz, hem sağlıklı hem de formda kalmak isteyenlere ideal bir seçenek sunuyor.

Kürek Egzersizleriyle Fit Bir Beden

Bir uzman olarak, yaşamına spor egzersizlerini dahil etmek isteyenlere önerim mevcut kardiyovasküler çalışmaların yanında, programa haftada 1 ya da 2 kez olmak üzere kürek egzersizinin de dahil edilmesi yönünde. Kürek çekme egzersizleri, farklı kas grupları üzerinde farklı etkiler yaratır. Neredeyse tüm beden üzerinde etkisi bulunan kürek egzersizlerinin, %60’ı alt beden ve bacaklar, %40’ı üst beden hareketlerini mükemmel şekilde dengeler. Diğer kardiyovasküler çalışmalarımıza baktığımızda, bisiklet egzersizinin %90’dan fazlasının sadece alt beden kaslarını harekete geçirdiği görülür. Kürek egzersizi bu anlamda ihtiyacınız olan denge dağılımını sunar. Bu egzersizler tıpkı yürüme ve koşma gibi tüm bedeni hareket ettiren egzersizler arasındadır. Ancak kürek egzersizinin avantajı ise diğer alternatiflerine göre 2 ile 3 kat daha fazla kalori yaktırmasıdır. Bu egzersizler sırasında core kasları ve vücudun hareketini koordine eden tüm kasların uyum içinde çalıştığı görülür. Vücutta yaratılan bu etkileşim ise üst beden, orta ve alt beden egzersizlerini bir arada sunarak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve kalori yakma miktarını artırır.

Kürek Egzersizi İle Dik Bir Duruş

Teknolojik gelişmelerin en büyük faydalarından biri de sağlık ve dik duruş üzerine etkileri bulunan egzersizlerin hayatımıza dahil edilmesidir. Son teknolojilerle üretilen kürek çekme egzersiz ekipmanları, her zaman denize inme fırsatı olmayanlara muhteşem bir alternatif olarak öne çıkar. Yapılan araştırmalar, kürek egzersizlerinin hem beden sağlığı hem de duruşu üzerinde oldukça etkili olduğunu gösterir. Yanlış duruş pozisyonları, günümüz insanının maruz kaldığı durumlardan biridir. Bilgisayar başında geçirilen uzun çalışma saatleri, telefon ya da mobil cihaz kullanımları, insan bedeninin olması gereken duruş formuna zarar verir. Daha çok boyun ve bel ağrıları olarak bedenin sinyal verdiği duruş bozuklukları, kaslarımızın zayıflaması ve eklem aşınmalarını da gündeme getirir. Zaman içinde bedende işlev bozuklukları olarak ortaya çıkan şikayetleri düzeltmek elbette mümkündür. Daha iyi bir duruş ve dik bir omurga için, kürek egzersizleri idealdir.

Kürek Egzersizlerinin Sağlığa Katkıları

Değişen dünya düzeni içinde ortaya çıkan sorunlardan biri de hareketsizliktir. Gün içinde zamanın çoğu oturarak geçer. Bu durum hareketsizliğe yol açar ve hareketsizlik insan bedeninin işlevlerini yerine getirmesini zorlaştırır. Uzun oturma sürelerinde bile kısa aralar vererek hareket etmek, büyük fayda sağlar. Hayatımıza hareket katmanın, sağlıklı ve formda bir bedene sahip olmanın, duruş bozukluklarına bağlı şikayetleri ortadan kaldırmanın bir yolu da kürek egzersizleridir. Bilgisayar başında otururken yaşanan boyun ve bel ağrıları, düzenli kürek egzersizleri ile kolay bir şekilde giderilebilir. Her egzersiz programında olduğu gibi bunun da belirli periyotlarla, düzenli şekilde uygulanması gerekir. Boyun ve sırt kaslarını da güçlendirici etkisi bulunan kürek egzersizleri, tüm bedeni çalıştırarak vücudun ihtiyacı olan hareketliliği kazandırmada etkilidir. Diğer yandan yapılan araştırmalar, kürek egzersizlerinin kas sistemi ve omurga üzerinde biriken stresin azaltılmasını desteklediğini gözler önüne sermektedir. Kürek egzersizleri; sağlıklı bir bedenin, daha iyi bir duruşun ve zindeliğin önemli yardımcıları arasında yer alır. Kürek çekme egzersiz ekipmanları, sevdiğiniz ve ihtiyacınız olan hareketleri uygulamak için birçok alternatifi de sizlere sunar.

Siz de daha sağlıklı, daha zinde, formda bir beden ve daha iyi bir duruş için hazırladığım videolara buradan abone olarak ulaşabilir, hemen bugün hayatınızda fark yaratmaya başlayabilirsiniz!

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: