İstanbul'dan Urbanathlon Geçti

Evet, İstanbul’dan Urbanathlon Geçti, İstanbullular da Urbanathlon’dan geçti. Heyecan, eğlence ve hareket bir aradaydı.

Men’s Health dergisi tarafından organize edilen Urbanathlon bugüne kadar Amerika’nın pek çok eyaleti, Avustralya, Almanya, Hollanda gibi pek çok ülkede düzenlendikten sonra ülkemizde siftahını İstanbul Urbanathlon organizasyonuyla yaptı.

“Şehre Meydan Oku” sloganıyla duyurulan Urbanathlon ülkemizde DSM Group tarafından organize edildi. Hem bir spor günlüğü yazarı, hem de spor eğitmeni olarak soluğu organizasyonda aldım. Şehir yaşamının arasında triatlon, pentatlon v.b branşlar ile harika bir koşu programı. İşte izlenimlerim;

Urbanathlon Istanbul Men's Health

Yarışma günü sabahı etkinlik alanına vardık. Sponsor firmaların ikramları ile hazırlıklarımıza başladıktan sonra bize verilen özel çipleri ayakkabımıza takıyor ve göğüs numaralarımızı iğneliyoruz. Bu arada da yarışla ilgili önemli duyuruları dinliyoruz.

Başlangıç noktasından hareketle başlanan yarış, aşırı yığılma olmaması için  A, B, C, D gibi gruplara ayrılmış durumda. Ben ve arkadaşlarım C grubuyla birlikte çıktık. Önümüzde gidenlerin heyecanı ve telaşı ile başladığımız yarışta şişmemek için belli bir tempo tutturduk ve stratejimizle de başarılı olduk.

Bilmeyenler için tekrar edeyim. Triatlon’dan aşina olunan engellerin basit örnekleri burada yer alıyordu şöyle ki koşuyorsunuz ve önünüze sıralı motorlar çıkıyor, aralarından slalom yaparak geçiyor, yüksek bir duvarın üstünden atlıyor ve filelerin altından sürünüyorsunuz. 10 km’lik parkur boyunca 11 farklı engeli bu şekilde aşıyoruz.

İlla dereceye girmek iddiasında olmanız gerekmiyor. Bu yarışmaya eğlence amaçlı katılabilir ve dilerseniz hafif tempo koşu, yürüyüş v.s gibi hızla da bitirebilirsiniz. Bebek arabasıyla, köpekleriyle iştirak eden katılımcılarda güne renk kattılar diyebilirim.

Bireysel erkek, bayan ve takım gibi kategorilerde ödüller sahiplerini bulurken biz de harika bir gün geçirmenin mutluluğuyla bitiş noktasında madalyamızı, suyumuzu ve havlumuzu alıyoruz. Organizasyon ekibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi düşünmüş.

Urbanathlon Istanbul

EKSİKLER

Bu tür organizasyonları yapmanın zor olduğunu bildiğim için öncelikle DSM Group ekibini tebrik ederim. İlk organizasyona göre gerçekten iyi iş çıkardılar. Önümüzdeki Urbanathlon etkinliklerine katkı sağlaması açısından da gördüğüm eksikleri paylaşmak isterim.

  • Chicago, New York ve San Francisco’da düzenlenen etkinliklerin videolarını izlemiş birisi olarak, 11 adet parkuru zayıf bulduğumu belirtmek isterim. Engeller kolay olunca hızlı olanlar avantajlı duruma geçti, güçlü olanlar da farkını gösteremedi.
  • Bize duyurulan engellerden bazıları güvenlik sebebiyle son dakika da değiştirildi örneğin su damacanasının taşınması, tırın üzerine tırmanarak diğer tarafa aşmak gibi. Bu yüzden kafamızda canlandırdığımız aksiyon sahnelerinden de mahrum kaldık. Özellikle tır engelinin değiştirilmesi bu konuda ekibin yeterince hazırlıklı olmadığını gösteriyor.
  • Eğer Urbanathlon Men’s Health dergisine ait bir organizasyon ise bu etkinlik özellikle ABD’de bulunan merkez tarafından da etkin olarak paylaşılmalıydı. Örneğin global anlamda resmi web sitesi olan www.menshealthurbanathlon.com adresinde İstanbul yarışı için herhangi bir duyuru göremedik. Bırakın duyurmayı International Urbanathlons kategorisinde Türkiye kategorisi halen daha pasif gözüküyor yani resmi web sitemize link verilmemiş.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: