Hangi Nabız Aralığında Yağ Yakarız?

Diyelim ki forma girmek ve kilo vermek istiyorsunuz bu doğrultuda düzenli olarak koşu, bisiklet, tempolu yürüyüş gibi aktiviteleri tercih ediyorsunuz ancak bir türlü istediğiniz sonuçları alamıyorsunuz peki bu durumun nabız atım hızınızla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Nabız Yağ Yakım AralığıYağ yakımını amaçlayan bir kişinin egzersiz sırasında maksimum nabzına göre %55 ila %70 arasında nabız değerlerine sahip olması gerekmektedir. Daha iyi anlamanız açısından yağ yakmak isteyen 23 yaşındaki bir kişi için formülümüzü uygulayalım.

23 yaşındaki bir kişinin maksimum kalp vurum sayısını bulmak için 220’den bu kişinin yaşını çıkarmalıyız
220-23= 197 bpm

197 x % 60 (Egzersiz şiddeti) = 118 bpm (hedef kalp vurum sayısının alt sınırı)

197x % 70 (Egzersiz şiddeti ) = 137 bpm (hedef kalp vurum sayısının üst sınırı)

Bu kişinin %60 – %70 şiddetinde yağ yakımına yönelik kardiyo çalışması yapabilmesi için egzersiz sırasında kullanması gereken nabız (HKVS) aralığı 118 -137 bpm olmalıdır.

Örnek kardiyo egzersizleri
Yürüyüş
– Bisiklet
– kürek ergometresi
– koşu bandı
– Step-aerobik
– Yüzme
– İp atlama

Nabzınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Koşu bandı, bisiklet gibi aletlerin üzerinde egzersiz yaparken metal bir bölüm göreceksiniz. Buradaki elektrotları tutmak suretiyle ekranda nabzınızı görebilirsiniz ancak tecrübelerime göre basit ve adi sistemler isabetli bir şekilde nabzınızı göstermiyor. Bu konuda güvenebileceğiniz saat, göğüs bandı gibi ekipmanları da ayrıca tercih etmeniz mümkündür.

Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır. Ziyaretçiler, kendi sağlıkları için öncelikle doktorlarına danışmakta kendileri yükümlüdür.

Leave a Comment

YouTube Kanalım