Ev İçin Hangi Spor Malzemelerini Alabiliriz?

#EvdeKal #EvdeSpor

Evlerimizde kaldığımız bugünlerde hareket etmenin yollarını arıyoruz çünkü uzmanlar sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi öneriyor! Peki ama evimizde nasıl spor yapacağız? Nereden başlayacak ve hangi ekipmanları kullanacağız? Bu blog yazımda aklınıza takılan soruları cevaplamak ve sizleri bilgilendirmek istedim; yazımı sonuna kadar okuduğunuzda eviniz için doğru ve bilinçli bir malzeme tercihinde bulunmuş olacaksınız.

Bir spor malzemesi almadan önce şu soruların cevabını vermelisiniz;

  • Hedefinizi belirleyin zayıflamak, sıkılaşmak, kas geliştirmek, rehabilitasyon yapmak v.s (hedefinize göre malzeme önerisini yazıda bulabilirsiniz.
  • Bütçeniz ne kadar? Ev tipi ürün mü alacaksınız yoksa spor salonu tipi olan profesyonel malzeme mi?
  • Evinizde ne kadar alanınız var? Kısıtlı bir alan için büyük ebatlı malzeme almak sizi zor durumda bırakabilir bu yüzden hareket alanınıza uygun bir malzeme seçmelisiniz
  • Sipariş vereceğiniz markanın güvenilirliği nasıl? satış sonrası destek ve garanti kapsamı yeterli mi?
  • Almayı düşündüğünüz malzemeyi daha önce alan kullanıcılar hangi yorumları yapmış?

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Sağlıklı Hoca (@sagliklihoca)’in paylaştığı bir gönderi ()

EVDE KULLANABİLECEĞİNİZ KARDİYO EKİPMANLARI & YÖNTEMLERİ

Vücut Ağırlığı ile Antrenman

Vücudunuzu kullanarak yapabileceğiniz temel egzersizler, freeletics, calisthenics v.b

Atlama İpi

Sizi bilmem ama benim en sevdiğim kardiyo çalışması bu diyebilirim

Trambolin

Bir diğer favorim ise trambolin egzersizleri, bu keyifli aktivite sırasında hem kalori yakabilir hem de sıçramanın ve yumuşak bir zemine konmanın avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Step Aerobik

Ritme uyun, adımlarınızla beraber vücudunuzu kullanmanın keyfini çıkarın, çok etkili bir kardiye yöntemidir.

Kondisyon Bisikleti

Pedallar dönecek, nabız çıkacak ve yağ yakım aralığına geleceksiniz.

Eliptik Bisiklet

Uzayda uçuyor gibi salınarak yol almak ister misiniz? Peki bu esnada tüm gövdenizi çalıştırmak

Evde Boks Antrenmanı

Hem stres atın hem de bir boks ekipmanıyla dövüşürken nefes, nefese kalın

Spinning

Müziği aç, ritmini yakala ve yola devam et

Koşu bandı

En çok tercih edilen bu ekipmanı zaten biliyorsunuz. Ayak bileği ve diz sakatlıkları olanlar, menisküs, bel fıtığı v.b şikayetleri olanlar doktora danışmadan koşu bandı almamalıdır diğer durumlarda ise kullanım serbest tabii.

Yüksek Aralıklı ve Şiddetli Antrenman (HIIT)

Kısa sürede, yüksek şiddette ve arka arkaya yapacağınız bu egzersizler ile nabzınız hızlıca yukarı çıkacaktır, özellikle kısıtlı zamanı olanların ve fit kalmak isteyenlerin son yıllarda rağbet gösterdiği bir yöntemdir.

EVDE KULLANABİLECEĞİNİZ DİRENÇ ve AĞIRLIK EKİPMANLARI

Vücut Ağırlığı ile Antrenman

Vücudunuzunda bu dünyada bir yer kapladığını ve yer çekimine karşı onu hareket ettirmek zorunda olduğunuzu unutmayın evet bu kategoride de listemizin başında vücut ağırlığı yer alıyor çünkü bedeninizi kullanarak tüm kas gruplarınızı çalışabilirsiniz.

Direnç Bantları (Pilates Bandı) ve Çeşitleri

Kauçuk, elastik ve esnek yapısı ile en gerekli ve en yaygın ekipmanlardan birisidir. Her markanın kendi renk skalası bulunmaktadır ve bandın kalınlığı arttıkça zorluk seviyesi de aynı şekilde artış göstermektedir. Tüm kas gruplarına yönelik çalışmalar yapabilirsiniz ayrıca bu bandın yuvarlak ve tek parça olan loop band şeklinde modelleri de bulunmaktadır.

Dambıllar

İster her kiloyu birer çift alabilir, isterseniz kilosu artırılabilir modellerden bakabilirsiniz ve evde ağırlık çalışmak için en gerekli ekipmanın dambıl olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Kettlebell (Girya)

Ecdadımız Osmanlı’nın ağırlık çalışma yöntemiyle tanışın ve o yıllardan bugünlere kadar ulaşan bu ağırlıklar ile boylarına ve kilolarına göre antrenman yapın, bu arada dünyaca ünlü Türk Kalkışı (Turkish Get-up) denemeyi de unutmayın.

Barlar ve Flanşlar

Bir çok resimde ve videoda gördüğünüz yuvarlak tekerleğe benzeyen ağırlıklara flanş diyoruz ve bunları barlara takarak kiloları artırabiliyor yada azaltabiliyoruz

Sehpa

Evde yeterince alanınız ve bütçeniz de varsa bir sehpa ile ağırlık çalışmalarınızı daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

Ev Tipi İstasyon

Bu tür ağırlık istasyonları içinde tabiri caizse 3 ile 10 arasında farklı ekipmanın harmanını bulabilirsiniz yani İsviçre çakısı gibi her yerinden bir egzersiz fışkıran bu tür aletler bir çok egzersizi aynı yerde yapmanız mümkün.

[alert-note]Yazımızın sonunda şunun da altını çizmek isterim; günümüzde alınan pek çok ev tipi spor malzemesi maalesef bir süre sonra elbise askısı yada ortada süs gibi vazifeler görebiliyor. Sizler için temennim aldığınız bu ekipmanları verimli ve sürekli bir şekilde kullanmanız zira ikinci el eşya satan siteler bu tür ilanlarla dolu.[/alert-note]

[alert-announce]Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM[/alert-announce]

Leave a Comment

YouTube Kanalım