Core Bölgesi Hakkında

Çoğu kişi spor yaparken yada egzersiz programı uygularken önceliği kol, bacak, sırt, göğüs,karın v.s gibi bölgelere verir. Halbuki vücudumuzda çok daha derinlerde ve göz ardı ettiğimiz kaslarımız da bulunmaktadır ve bunlar bizim için hayati öneme sahiptir. Bu yazı biraz daha spor eğitmenlerine hitap ediyor ancak Core ve güç evi kasları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz okuyabilirsiniz.

Core bölgesinin amacı hayati organları ve yapılarını dengelemektir. Core bölgesi kasları vücudu dengelemek için çalışan derin kaslardır.Bu kaslar hareket olmadan önce bile birçok kez kasılabilmektedirler. Örneğin kafanız dönmeye başlamadan önce, multifudus kası ve diğer derin karın bölgesi kasları, omurganın aşağısına doğru bütün yolda onu dengeleyerek ve harekete hazırlayarak kasılırlar. Bu refleks bebeklik esnasında geliştirdiğimiz en erken reflekslerden biridir. Gelişimsel olarak, öğrenilen her yeni refleksle birlikte, nöral bütünlük oluşturmaya yardımcı olur.

Core Bölgesinin Uyarılması

Core bölgesi kaslarımız üç gruba ayrılmıştır; “Bölgesel Core Kasları”, “Genel Core Kasları”, “Büyük İskelet Kasları”

 1. Bölgesel Core Kasları: Bu kaslar en derin core kaslarıdır ve dengeleme için son derece önemlidir. Vücudu desteklemek ve korumak için refleks ve sezgisel olarak uyarılan kaslardır. (Multifudus, Psoas kasının 1/3 derinliği, Transversus Abdominus)
 2. Genel Core Kasları: Bu kaslar bölgesel core kaslarından sonra uyarılır ve vücudu hareket için dengelerler. (Rectus Abdominus, Gluteus Medius, Erector Spinae)
 3. Büyük iskelet kasları:  Bu kaslar hareket oluşturmak için mevcuttur. (Örn. göğüs kasları)

Powerhouse Kasları

Bir spor eğitmeni “Powerhouse / Güçevi” kaslarını iyi bilmeli ve egzersiz programı hazırlarken bu kasların çalışmasını göz önünde bulundurmalıdır.

Powerhouse Güç Evi Kasları

İlerleyen dönemlerde core egzersizlerini de sizlerle paylaşacağım.

5 thoughts on “Core Bölgesi Hakkında”
  1. Merhaba Aylin Hanım
   Sorunuzun cevabı yine yazı içerisinde aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

   Bölgesel Core Kasları: Bu kaslar en derin core kaslarıdır ve dengeleme için son derece önemlidir. Vücudu desteklemek ve korumak için refleks ve sezgisel olarak uyarılan kaslardır. (Multifudus, Psoas kasının 1/3 derinliği, Transversus Abdominus)
   Genel Core Kasları: Bu kaslar bölgesel core kaslarından sonra uyarılır ve vücudu hareket için dengelerler. (Rectus Abdominus, Gluteus Medius, Erector Spinae)
   Büyük iskelet kasları: Bu kaslar hareket oluşturmak için mevcuttur. (Örn. göğüs kasları)

Leave a Comment

YouTube Kanalım