Bu Kas (Tendon) Sizde de Var mı?

Kendinize sormanızı istediğim soru şu; resimde gösterdiğim kas (tendon) sizde de var mı? Evet ilginç bir soru olduğunu kabul ediyorum ancak bu kas artık bir çok kişide yok.

Bu kasın adı Palmaris Longus, aslında tam olarak kasların kemiklere tutunmasını sağlayan tendon yapıyı oluşturan bölgeye denk geliyor ancak videonun anlaşılabilir olması için kas olarak zikretmekte bir sakınca görmedim. Atalarımızda bu kasın çok daha güçlü ve belirgin bir şekilde var olduğunu biliyoruz çünkü eski zamanlarda tutma, kavrama, itme, çekme ve tırmanma gibi bilek gücü gerektiren işlerin çoğunlukta olduğu hepimizin malumu.

Maalesef milenyum çağının, bilişim döneminin çocukları olarak eski zamanlardaki kadar kaslarımızı kullanamıyoruz ve vücudumuzu ihmal ediyoruz. Palmaris Longus kasımız da kullan yada kaybet kuralı gereğince yavaş yavaş zayıflamaya ve görünmez olmaya başlıyor.

Kullan yada kaybet kuralını daha önce duymuş olabilirsiniz mesela kolu kıralan bir kişinin, kırık kolu alçıdan çıktıktan haftalar sonra kas kitlesi olarak küçülmektedir çünkü bu bölgedeki kaslar kullanılmamıştır. Kullanılmayan kaslar zayıflamakta yani terim olarak atrofiye uğramaktadır.

Şimdi resimde gösterilen şekilde baş parmağınızı ve serçe parmağınızı birleştirin ve bileğinizi hafifçe içe doğru bükün, uzun ve ince bir kas beliriyorsa tebrikler Palmaris Longus kasınız yeterince aktif çalışmış demektir, eğer belli olmuyorsa el ve bilek çevresi kaslarınızı yeterince çalıştırmadığınız sonucuna varabiliriz. Hatta bazı kişilerde sağ ve sol elde bile farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Neyse ki ben çocukken hep dışarıda oyun oynama ve yaz tatillerinde de ağaçlara tırmanma fırsatı yakalamış şanslı bir çocuğum bu yüzden Palmaris Longus kasımı bugünlere kadar taşıyabildim.

Diğer taraftan bilim adamları bu kasın belirgin olması yada olmaması karşısında bir fonksiyon kaybı olmadığını belirtiyorlar yani bu kası belirgin olarak göremiyorsanız dünyanın sonu değil ama ellerinizle bir şeyleri kavrama, günlük hayatta bilek gücüne dayalı bir takım işleri yapma konusunda hem sağ el hem de sol elinizle bir takım kararlar almanız faydalı olabilir.

Sloganımızı tekrar hatırlayalım; VÜCUDUN KULLANILMAMASI, VÜCUDUN KÖTÜYE KULLANILMASIDIR! Bu güzel mekanizmanın ve işleyişini sürdüren muhteşem vücudumuzun kıymetiini bilelim.

[alert-warning]ÖNEMLİ NOT: Lütfen sizde kendinizde bu kasın olup olmadığını test edin ve resmini çekerek paylaşın bu esnada @sagliklihoca olarak beni etiketlemeyi unutmayın! Birlikte bakalım ve birlikte yorumlayalım :)[/alert-warning]

Diğer videolarda görüşmek üzere.

Sağlıkla kalınız.

[alert-announce]Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM[/alert-announce]

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: