Bosu Pro Balance Trainer İncelemem

1999 yılında David Weck tarafından icat edilen Bosu Topu, Fitness dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alırken biz eğitmenler ve spor severler için de eşsiz egzersiz fırsatları sunuyordu.

ULUSLARARASI BOSU PT & CARDIO EĞİTMENLİK SERTİFİKA PROGRAMI bünyesinde ürünü daha yakından tanıma ve egzersizlerini tatbik etme şansı yakaladım bu doğrultuda gözlemlerimi de sizlerle paylaşmak istedim.

İlk bakışta ortadan kesilmiş bir pilates topunu andıran ürün, üzerine çıktığınız ilk anda dengenizi etkiliyor ve sizi daha sıkı durmaya zorluyor. En yoğun ve etkili olduğu bölümlerden birisi de denge olduğu için ürün “Bosu Pro Balance Trainer” adını almış.

Bosu Pro Balance Trainer

Mavi modeli temin ettiğim ve incelediğim sırada Bosu firması pembe renkli diğer modelini de piyasaya sürmüştü. Kendine özgü tasarıma sahip ürünün piyasada ikinci kalite muadilleri de mevcut ancak benim gibi orjinalci biriyseniz Bosu markasından şaşmayın derim.

Alttaki grafikte sizler için çizdim. Üst kısımda yer alan mavi yer “Dome Side” olarak, alt kısım ise “Platform Side” olarak adlandırılmakta.

Bosu Pro Balance Trainer Bosu TopuPlatform side bölümünde bulunan özel çıkıntılar, bosu topunun yerde kaymasını engellediği için dikkat etmeniz gereken bir husus var, kesinlikle topunuz yerde iken ayağınızla itekleyerek sürümeyin aksi halde kaymama özelliğine sahip taban kısmını tahriş etmiş olursunuz.

Bosu ile kuvvet, denge, esneklik, plyometric ve esneme gibi antrenman çeşitlerini gerçekleştirmeniz mümkün.

Özellikle fonksiyonel antrenman açısından son derece faydalı olan bu ürün ile şu aşamalarda çalışabilirsiniz
Basit > Karmaşık
Kolay > Zor
Tek Eklem (Single Joint) > Çoklu Eklem (Multiple Joint)

Bosu egzersizlerini yakından tanımak ve hareketlerini öğrenmek isterseniz Bosu’nun kendi sitesinde bulunan ÖĞREN (LEARN) bölümünü ziyaret edebilirsiniz. 18 Ocak 2014 tarihinde ziyaret ettiğimde 1,255,819 kişi izlemişti ve izlenmeye de devam ediyor.

Muhafaza: Bosu’nun en iyi şekilde muhafaza edilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar;

  • En önemli ve öncelikli husus, Bosu’nun doğrudan güneş görmemesidir ürünü kullandıktan sonra koyacağınız yer doğrudan güneş ışığı almamalıdır aksi halde ürünün kullanım ömrü kısalacaktır.
  • Uzun süre kullanmayacaksanız ve ara verecekseniz, ürünün havasını indirmeli ve bu şekilde güneş ışığı olmayan bir yere kaldırmalısınız.

Kıyafet Seçimi: Bosu ile yapacağınız çalışmalarda kıyafet seçimine dikkat etmelisiniz;

  • Çok bol ve uzun eşofman giyilmemelidir
  • Uzun paçalarınız ayaklarınızın altına takılmamalıdır
  • Ayakkabının bağcıklarına dikkat etmelisiniz

BOSU ile yapabileceğiniz egzersizler

2 Comments

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: