Bacak Kaslarını Çalıştırmanın Önemi

Bacak Kaslarının ÖnemiSpor yaparken hedeflerimizi en iyi şekilde belirlemeli ve akıllı tercihlerle neticeye ulaşmalıyız aksi halde çekeceğimiz zahmet bir kaç katı artabilir örneğin spor salonlarında bir çok kişi öncelikle aynada gözüken kaslarına yoğunlaşmakta ve gelişim için önem arz eden bölgeleri ihmal etmektedir, bunlardan birisi de bacak kaslarımızdır şöyle bir vücut düşünün, kollar, göğüs, sırt, omuzlar ile iri ve şekilli bir üst vücut ve buna karşılık zayıf, çelimsiz bacaklar. Yadırgadınız değil mi?

Dikkatinizi çekmek için biraz daha detaylı anlatayım; düzgün kaslar ve özellikle şekilli bir üst vücut gelişimi için bacak kaslarımız son derece önemlidir çünkü testesteron ve büyüme hormonlarının (growth) vücuttaki doğal üretimine yardımcı olan bacak kaslarımız aynı zamanda vücudumuzda bulunan bütün kasların büyük bir bölümünü temsil eder (Gluteus Maximus, Hamstrings, Quadriceps Femoris v.s).

[stextbox id=”saglikli”]

Sizleri çok fazla teknik detaya boğmak istemiyorum bu yüzden madde madde bacak kaslarının önemini açıklayacağım

  1. Güçlü bacaklar orantılı bir vücut için gereklidir.
  2. Büyüme hormonu salgılanmasına yardımcı olarak daha hızlı gelişmemize olanak sağlar.
  3. Güçlü bacak kaslarına sahip bir kişinin dizlerine binen yük azalacak ve olası diz rahatsızlıklarından korunacaktır.
  4. Eskiye nazaran daha güçlü hissedeceksiniz.
  5. Bacaklarınızın dahil olduğu egzersizleri daha rahat yapabileceksiniz.
  6. Karın kaslarınızın gelişimi açısından bacak kasları destekleyicidir.
  7. Her yarım kilo kas günde 40 ila 120 kalori yakar, yağ ise sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar bu yüzden büyük hacme sahip bacak kasları sayesinde oturduğunuz yerden yağ yakabilirsiniz.

[/stextbox]

bacak kasları anatomi

Bu arada pilates ve yoga yapanlarında bilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Eğer çok kuvvetli bacak kasları hedefliyorsanız yapacağınız çalışmalar ile esnekliğinizde bir miktar düşüş olacaktır özellikle yogada lotus oturuşu olarak bilinen poz açısından zorluk yaşayabilirsiniz bu yüzden bacak kaslarınızı çalıştırdıktan sonra iyi bir şekilde esnemelisiniz çünkü güçlenen bir kasın lifleri büyüyecek ve kalınlaşacaktır bu da esnekliğinize etki eder bu yüzden güç ve esnekliğe önem verilmeli ve denge kişi tarafından sağlanmalıdır.

Bacak kaslarınızı geliştirmeye yönelik egzersiz önerilerimi ayrı bir başlık altında sizlerle paylaşacağım. Sağlam basmanız dileklerimle.

2 thoughts on “Bacak Kaslarını Çalıştırmanın Önemi”
  1. HOCAM VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. GÖBEK ERİTME İÇİNDE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM

Leave a Comment

YouTube Kanalım