12 Bin Yıllık Siyez Bulgurumuz ile Hala Tanışmadınız mı?

Siyez bulgurunun yetiştiği topraklarda büyüyen birisi olarak bu lezzeti ve tarihi geç keşfettiğimi itiraf etmeliyim çünkü bizim çocukluğumuzda köylüler siyezin farkında değildi, sıradan bir yiyecek gibi tüketir hatta zaman zaman hayvanlara yem olarak verilirdi.

Taki buğdayın genleriyle oynandığı ve besleyici özelliklerin azaldığı günümüze kadar bu devam etti ve sonunda görüldü ki aslında “siyez” son derece sağlıklı, besleyici bir mahsul ve günümüze ulaştığı 12 bin yıllık süreç boyunca gen ve kromozom yapısını korumuş nadide besinlerden birisi.

Sonrasını tahmin edersiz, uluslararası heyetler, organik tarım şirketleri ve araştırmacılar köyümüzü ve bölgemizi sık sık ziyaret etmeye başladılar. Siyez hakkında bilgi ve veri toplamak bir yana, tohumlarımızı alarak başka bölgelerde deneme yapmak isteyen girişimcilerde bizi ziyaret ediyorlardı ancak siyezin en iyi formu ve içeriği bu bölgede, bu coğrafyada oluyordu o yüzden bir çok girişimcinin de denemeleri sonuç vermiyordu.

Bende her sene olduğu gibi İhsangazi’ye bağlı Arazya bölgesinde bulunan tarlalarımızı ve siyez çalışmalarını yerinde takip etmek üzere köyümüzü ziyarete geldim. Kirlenen ve bozulan bu dünyada doğallığını korumuş ve günümüze ulaşmış yegane köylerden birisidir.

Bu videomda “SİYEZ”in hikayesini sizlerle paylaştım. 12 bin yıldan beri doğallığını korumuş, tarihte Hitit uygarlığının tükettiği bu nadide mahsulü tanımak için geç kalmadınız. Detaylı açıklama için lütfen videoyu sonuna kadar izleyiniz.

Sağlıkla kalınız.

Leave a Comment

YouTube Kanalım