Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Spor Filmi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Spor Filmi

Sağlıklı Hoca’nın 2021 yılı için hazırlamış olduğu, spor temalı en iyi 10 film listesi, spora ilgi duyan herkesin beğenisine sunuluyor. Mutlaka izlenmesi gereken spor temalı filmler içinde, hepimizin aşina olduğu klasiklerin yanında, kenarda köşede kalmış ancak unutulmamış çok özel spor filmleri de yer alıyor. İzlemeye değer spor filmlerini sizler için aşağıda derledik.

Rush

Özellikle araba yarışı tutkunlarının ilgisini çekecek olan Rush, iki ana karakter arasında yaşanan tatlı rekabeti konu alan bir film özelliği taşıyor. Filmde geçen en etkileyici sahnelerden biri de “zihinsel antrenman” yapılan anlar. Sağlıklı Hoca’nın da önerdiği bu teknik, gözlerin kapatılarak uygulandığı bir imgeleme (hayal etme) tekniği özelliği taşıyor. Hem spor hem de araba yarışı hayranlarının keyifle izleyebileceği filmin IMDB puanı ise 8.1.

Real Steel (Çelik Yumruklar)

Ana teması robotlar arasında gerçekleştirilen boks maçları olan filmde, bir robotu yönlendiren ana karakterin, inişli çıkışlı hayat hikayesine de şahit oluyoruz.  Çelik Yumruklar, senaryo ve içerik olarak izleyenlere harika vakit geçirmeyi vaat ediyor. Hugh Jackman’ın oyunculuğu ile bir başyapıta dönüşen filmin IMDB puanı 7’dir.

Never Back Down (Asla Pes Etme)

Filmde ana karakterimiz derin bir dibe vuruş dönemine giriyor. Bu süreçte tesadüfen karşısına çıkan bir kişi, karakterimize mentor (akıl hocası) olarak yaşamını başka bir evreye taşımasına yardımcı oluyor. IMDB puanı ise 6.6 olarak verilen Asla Pes Etme filmi, verdiği mesajlar ve konu işleyişi ile bu puanın çok üzerinde bir seyir keyfi sunuyor.

Karate Kid

Klasikleşmiş filmlerden biri olan Karate Kid, düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmanın, nasıl sonuçlar yaratabileceğini gözler önüne seriyor. Spor sürecinde neyi neden yaptığını sorgulayanların, filmde başrol karakterinin sadece duvar boyama pratiği ile spor hayatına nasıl bir katkı sağladığı ise ilham verici unsurlar taşıyor. Filmin IMDB puanı 7.3 ile sıralamalarda yerini alıyor.

Rocky

Bir başka klasik filmimiz Rocky, Muhammed Ali’nin başarı hikayesinden esinlenerek ortaya çıkmış bir senaryoyu içeriyor. Spora başlama motivasyonunu en iyi şekilde anlatan filmde, zorlu bir süreçten geçerek, zirveye çıkan bir sporcunun hayatı işleniyor. İlki 1984 yılında çekilen ve gördüğü ilgi ile devamı çekilerek seri haline getirilen filmin IMDB puanı 8.1 olarak gösteriliyor.

Ali (Muhammed Ali)

Film, Muhammed Ali’nin gerçek yaşam hikayesini anlatıyor. Ünlü boksörün 1960 yılında Roma’da yapılan Olimpiyat oyunlarında altın madalya alması ve 1974 yılında yaptığı efsane maç filmde en iyi şekilde vurgulanıyor. Dünyada gelmiş geçmiş en iyi boksör ünvanına sahip Muhammed Ali’nin yaşam sürecinde karşılaştığı zorluklar ve müthiş başarı hikayesinin işlendiği film IMDB’de 6.8 puan alıyor.

Ip Man

Wing Chun dövüş sanatının işlendiği film, içerdiği zarif hareketler ve inceliklerle izleyenleri büyülüyor. Bu felsefeyi ve Wing Chun dövüş sanatının tekniklerini nefis bir şekilde işleyen film, daha sonra seri hale getiriliyor ve devamı çekiliyor. En son IP MAN 4 ile final filmi çekilen serinin özellikle ilk filmi mutlaka izlenmesi gereken spor filmleri arasında yerini alıyor. IMDB puanı ise 8.0 olarak belirtiliyor.

Coach Carter

Coach Carter, yerel basketbol takımının olabilecek en alt seviyeden, zirveye taşınmasının müthiş yolculuğunu anlatıyor. Film, hem bireysel gelişimin hem de takım içerisindeki iletişimin önemini de vurguluyor. Unutulmaz filmin IMDB puanı 7.3 olarak gösteriliyor.

Dangal

Dangal, iki kızı olan bir babanın, kızlarını güreşçi yapma serüvenini anlatan, gerçek bir yaşam hikayesini anlatıyor. Duygu yüklü bir başarı yolculuğunu anlatan film, güreşe dair merak edilen tüm sorulara da cevap veriyor. Dangal filmi hem güreşin kurallarını belirli bir çerçevede anlatırken hem de keyifli anlar yaşatıyor. 2016 yapımı filmin IMDB puanı ise 8.4 olarak zirveyi zorluyor.

Naim: The Pocket Hercules

Cep Herkülü Naim filmi, Naim Süleymanoğlu’nun gerçek yaşam hikayesini sinemaya taşıyor. Birçok insana göre oldukça zorlu bir yaşam yolculuğu geçiren Naim’in spor alanında gerçekleştirdiği başarılar, 15 yaşında dünya rekoruna imza atması, filmin konusunda işleniyor. Spor filmi izlemek isteyenler için ilk 10’a giren film, IMDB’den 8.3 puan alıyor.

Peaceful Warrior

Bir sporcu çok yetenekli, çok güçlü ya da yaptığı spor dalında çok başarılı olabilir ancak öfkesi, heyecanı, enerjisi dengeli olmadığı zaman başarıya ulaşmakta zorluk çeker. Peaceful Warrior (Dingin Savaşçı) filmi, tüm bu unsurların önemini çok güzel işliyor. Mutlaka izlenmesi gereken 10 spor filmi listesine bonus olarak eklenen Dingin Savaşçı filminin IMDB puanı ise 7.3 olarak belirtiliyor.

Sağlıklı Hoca’nın YouTube kanalına buradan abone olabilir, en yeni içerikleri takip edebilirsiniz.

 

Leave a Comment

YouTube Kanalım