Yerli Kano Makinaları ve Simülatörleri Galyata

Ülkemizde üretilen spor malzemelerini ve teknolojilerini keşfetmeye devam ediyorum. Son zamanlarda denk geldiğim ve kalitesini takdir ettiğim bir markadan bahsetmek istiyorum; “Galyata”.

Firma ile yaptığım görüşme sırasında çok sıcak karşılandım ve ürünleri incelemek için tüm materyallere ulaşma imkanı buldum. Kendisi de milli bir kano sporcusu olan Eren Kaya Beyden markanın hikayesini detaylı olarak öğrendim. Aşağıda tüm detayları bulabilir ve ürünleri hakkında detaylı bilgiye www.galyata.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

GALYATA’NIN ÖYKÜSÜ

İsmim Eren Kaya. Milli durgunsu kano eski sporcusuyum ve Makine Mühendisliği mezunuyum. Kano
biyomekaniği alanındaki yüksek lisans tezimi tamamladıktan sonra durgunsu kano için ithal edilen ürünlerin üretimi konusunda araştırmalara başladım. İşin mühendislik boyutu da göz önüne alındığında temel hedef bir kano ergometresi üretmekti. Kano ergometreleri, sudaki kano hareketini (mekaniklerini) simüle eden ve performansı ölçüp dijital olarak raporlayan makinalardır. İlk prototipimiz, kano sporcularımız ve antrenörlerimiz tarafından beğenilince bu işi daha da ileriye götürmek adına firmamızı kurduk. Bugün bu alanda 6 yıllık tecrübemizle GALYATA markası altında, Eskişehir’de üretimimize devam etmekteyiz.

Ürettiğimiz kano ergometreleri zamanla evirilerek oldukça talep gören bir noktaya geldi. Dünyada
zirveye yerleşmek hedefi ile çıktığımız yolda, artık uluslararası kapsamda da talep ve ilgi görmekteyiz. Bugün Türkiye’de bireysel kullanıcılarda ve 13 kano merkezimizde aktif olarak kano ergometrelerimiz
kullanılmaktadır.

Kano ergometrelerimizde tıpkı kano gibi bir kürek sopası mevcuttur. Bu sopanın ucundaki ipler
makinanın direnç sistemine bağlanmaktadır. Sporcu kanodaki gibi bir oturak-ayaklık sistemi üzerinde
oturmaktadır. Gerçekleştirilen kürek çekiş hareketleri ile iplerde direnç oluşturulmakta ve kano mekanikleri
simüle edilmektedir. Sudaki hidrodinamiğin simüle edilmesi maksadı ile direnç sisteminde bir hava dirençli
fan bulunmaktadır. Böylelikle tıpkı sudaki kano gibi hızlandıkça daha fazla çekiş direnci uygulanmaktadır.
Kullanıcılar tarafından sudaki çekiş direncinin oldukça benzer bir şekilde simüle edildiği geri bildirimini almak bizi gerçekten mutlu ediyor. Hava giriş bölümündeki ayar çarkı ile makineden gelen direncin hassas ayarı sağlanabilmektedir.

Son yıllarda yoğunlaştığımız bir diğer makine ise SUP ergometresi. SUP (stand up paddle board) yani
kürek sörfü, popülaritesi hızla artan bir kano branşı olarak göze çarpmaktadır. Bu branş da Uluslararası Kano Federasyonu (ICF) bünyesinde bulunmaktadır ve olimpiyatlara dahil olmak üzere olduğu bilinmektedir. Bu branşa büyük kitleler tarafından ilgi duyulmasının temel nedenleri, ekipmanların ulaşılabilir olması, portatif olması ve hareketin nispeten basit olması olarak sıralanabilir. Biz de SUP ergometremizin çalışmalarını bu sene tamamlayarak ürünü satışa açtık. Tasarım aşamasındaki hedefimiz tıpkı diğer SUP ekipmanları gibi portatif ve ulaşılabilir bir makine üretmekti. Bu hedefe ulaştığımızı düşünüyoruz.

SUP ergometremiz de tıpkı kano ergometremiz gibi performansı hassas olarak ölçüyor. Makinaya
Bluetooth ile bağlanan bir android cihaz (yakında İOS) GALYATA monitör uygulamamız ile pek çok veriyi (hız, mesafe, tempo, kalori, güç, kuvvet, vs.) sağlıyor. Uygulama üzerinden özel antrenman planlamak ve dijital bir rakip atamak ise motivasyonu bir üst seviyeye taşıyor. Bunun yanında Bluetooth bağlantılı nabız bantları da uygulamaya bağlanabiliyor. Dilerse kullanıcılar, makine ile kendi GALYATA hesaplarını senkron ederek antrenman verilerinin GALYATA web hesaplarında kaydedilmesini sağlayıp geriye dönük antrenman analizi de gerçekleştirebiliyor. Tüm bunların yanında makinaların internet üzerinden birbirine bağlanabildiğini de belirtmeliyiz. Böylelikle web uygulamamız üzerinden yarış kurup, dünyanın herhangi bir yerindeki GALYATA ergometresi ile yarış yapmak mümkün.

Son olarak SUP ergometremizin, bir fonksiyonel antrenman makinası olarak da ilgi çektiğinden
bahsetmek isterim. Makinanın kompakt, portatif ve ulaşılabilir olması özellikle pilates ve fitness
eğitmenlerinin ilgisini çekti. Bu eğitmenlerden gelen talepler doğrultusunda makinanın sabitlendiği bir
yükseklik ayarlı duvar rayı tasarladık. Böylelikle makine duvarda istenilen yükseklikte sabitlenebiliyor ve
çeşitli çekiş açılarında antrenman yapılmasına olanak tanıyor. Kürek ile değiştirilebilir olarak tasarladığımız
çekiş aparatları da fonksiyonel egzersizlerin gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Çekiş direncinin de
ayarlanabilir olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu ürünün alternatif bir fonksiyonel antrenman
ekipmanı olarak tercih edileceğini beklemekteyiz.

Leave a Comment

YouTube Kanalım