Soğuk Havada Spor Yapmanın Faydaları

Soğuk Havada Spor Yapmanın FaydalarıHava soğuk diye eve mi kapandınız? O halde önerilerime kulak verin çünkü soğukta spor yapmanın bir çok faydası bulunuyor.

Soğuk havalarda yapacağınız egzersiz ile daha fazla kalori harcar ve yağ yakarsınız. Vücudumuzu soğuk karşısında sıcak tutan yağlar daha fazla çaba sarfeder böylece yağ yakımı da hızlanmış olur.

Yine ısınmak için daha fazla sayıda kasımız çalışmaya başlar ve glikojen depolarını azaltır böylece ciddi ölçüde glikojen deposu kullanılmış olur.

Soğuk havanın etkisi ile damarlarımızda büzülme olur çünkü vücudumuz soğuğa karşı kendisini korumaya alarak ve kan akışını yavaşlatarak tepki verir böylece merkezi ısının düşmesi de önlenmiş olur.

Dikkat etmeniz gerekenler

– Hipotermi yani donma noktasında seyreden soğuklara dikkat edin.

-Egzersiz sonrası sıcak bir mekana geçtiğinizde yavaş yavaş ısının ve duşa girdiğinizde sıcaklığı yüksek suyun altına girmeyin, duş sonrası kuru elbiseler giyin.

– Su içmeyi unutmayın, hava soğuk dahi olsa terlemeniz kuvvetle muhtemeldir.

-Hava almayan kumaşlar sizi aşırı terletebilir yada pamuklu kumaş, yünlü kazak gibi materyaller terle birlikte bizi nemli bir ortamla baş başa bırakır. Bu havalar için özel olarak üretilmiş termal elbiseleri tercih edebilirsiniz ki bu malzemeler hava alışverişini sağlarken vücudumuzu da sıcak tutar.

Eğer soğuk havada dışarı çıkamam diyorsanız, sizin için evde yapabileceğiniz bir şeylerde hazırladım anlayacağınız kaçış yok 🙂
Soğuk Havalar için Egzersiz Önerileri

Soğuk havanın olmadığı sıcak bir memlekette yaşıyorsanız, soğuk su ile duş almanın faydalarını anlattığım bu yazıma göz atabilirsiniz.
Soğuk Su ile Yıkanarak Dinçleşin

Leave a Comment

YouTube Kanalım