Pilates Bandı Nasıl Seçilir?

1978 yılında Akron Hygenic Şirketi tarafından dünyaya tanıtılan Thera-Band® elastik egzersiz bantları ile başlayan serüvenine, fitness ve rehabilitasyon programlarındaki ihtiyaçların değişimine ayak uydurarak ürün çeşitliliğini arttırarak devam etmektedir. Yapılan çalışmalar uzun yıllardan beri kliniklerde ve spor merkezlerine kullanılan elastik egzersiz bantlarının kuvvet, denge ve esnekliği arttırdığını dayanıklılık, postür, mobilite, ağrının azaltılması, düşmenin önlenmesi gibi olmulu etkilerinin olduğunu göstermiştir.

Thera-Band® egzersiz bantları düşük maliyetli portatif ve çok yönlüdürler. Bu bantlar tescil edilmiş
renkleri ile piyasadaki benzerlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Ten rengi, Sarı, Yeşil, Mavi, Siyah, Gümüş ve Altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bantlar progresif çalışmalara imkan verir. Bantlarda meydana gelen direnç miktarı bandın dinlenme uzunluğunun iki katına çıkarılması ile oluşan kuvvete göre belirlenmiştir. Örneğin 50cm uzunluğundaki kırmızı renkli bant 100 cm’e ulaşacak kadar gerildiğinde %100 gerginliğe ulaşmış olur bu durumda direnç 1.8kg düzeyindedir.

Doğru bant seçimi

Hangi bant renginin/direncinin size uygun olduğu fiziksel kondisyonunuza göre belirlenir. 15 tekrar
yapmanıza izin veren bantı seçin. Ten rengi ve sarı bantlar genel olarak rehabilitasyon amacıyla (operasyon sonrası kullanım) kullanılır. Bayanlara yönelik koruyucu egzersiz programlarında genellikle kırmızı ve yeşil bantlar kullanılır. Erkekler genelde yeşil ve mavi bantları kullanırlar ve ilerledikçe siyah banda geçiş yapmalıdırlar. Gümüş ve altın rengi bantlar rekabete dayalı sporlarda kullanılırlar.

Thera-Band-Renk_Secimi

Kaynak: www.Thera-BandAcademy.com/research (Elsa Ortopedi)

Pilates bandı (Thera Band) seçerken hangi rengi kullanmalıyım? Hangi modeli tercih etmeliyim? Aradığınız cevaplar ve çok daha fazlası bu videoda!

Leave a Comment

YouTube Kanalım