Kifoz Nedir? Nasıl Anlaşılır? Çözümü Var mı?

Kifoz terimini yakın zamanda daha sık duyabilirsiniz çünkü halk arasında kamburluk olarak bilinen bu durum terminolojide ise kifoz olarak biliniyor.

Yanlış yaşam tarzı, hareketsizlik ve kas gücünün azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu duruş bozukluğu (kifoz) bel, sırt ve boyun başta olmak üzere tüm vücut bölgelerimizi riske atıyor ve ağrılara davetiye çıkarıyor.

Kifoz hakkında farkındalığı artırmak ve bu konuya dikkat çekmek adına sizler için bu videoyu hazırladım. İzledikten sonra kifoz hakkında bilgi sahibi olacak ve çözüm yollarını öğreneceksiniz.

Unutmayın! Kambur durmak kaderiniz değil, dik durmak hakkınız.

Sizler için hazırladığım DİK DURUŞ AKADEMİSİ videolarına https://youtu.be/04wVuvUHkk8 adresinden ulaşabilirsiniz.

[divider]

KİFOZ HAKKINDA ALDIĞIM NOTLARI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM

Omurganın sırt ve boyun bölgelerinin bariz şekilde öne doğru eğik olmasıdır. Literatürde aynı zamanda “Üst Çapraz Sendromu (Upper Cross Syndrome)” olarak da bilinir. Üst çapraz sendromu, kamburluk (kifoz), omzun içe dönmesi, omuz protreksiyonu ve başın öne eğilmesi gibi etkenlerden oluşur. Bu durum genelde, zaman içinde sternokleidomastoid kaslarının ve oksipital kemik alt bölümünün kısalmasına ya da zayıflamasına yol açan omuzların aşırı faal bir şekilde içe dönmesi, zayıf dışa döndürücü kaslar ve zayıf kürek kemiği retraktörleri nedeniyle oluşur.

Uzun boylular, aşırı kilolular ve gebelerde daha sık görülebilir.

Ayak anatomisinin bozulması, bel çukurluğunda artma, karın kaslarında zayıflık, zayıf sırt kasları, desteklenmeyen iri göğüsler vb kifozu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Kifoza karşı önlem alınmazsa ilerleyen dönemlerde bel, boyun ve sırt ağrıları gibi sonuçları olabilir. Kifoz kürek kemiği (scapula) hareketlerini etkileyerek düşük omuz, torasik çıkışın daralması (boyundan çıkıp kollara giden damar ve sinirlerin geçtiği dar bir bölge) gibi ilave problemlere yol açabilir. Osteoporoza bağlı çökme kırıklarında ilerlemiş kifoz deformiteleri görülür.

Sağlıkla kalınız

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d