Jonglörlük Nedir? Nasıl Yapılır?

Jonglörlük Nedir?

“Jonglörlük” denge, dikkat ve refleks özelliklerimizin kullanılması sonucunda üç ve daha fazla topun ardışık olarak atılıp tutulması becerisine verilen isimdir.

Bu uygulamalara ‘Jonglaj’ ve bu işle uğraşanlara da ‘Jonglör’ denilmektedir.

Dünya’da en çok sirk ve tiyatro gibi sahne sanatlarında ayrıca, multidisipliner yönleriyle spor, sağlık ve eğitim alanlarında kullanılmaktadır.

Tabii ki bu işi meslek olarak yapanlar olduğu gibi, hobi olarak yapan insanlar da vardır.

’Oxford Üniversitesi araştırmacıları jonglörlük (birden fazla topu havaya atarak düşürmeden yakalama) gibi karmaşık işler yapmanın beyin yapısında olumlu değişimlere yol açtığını ortaya çıkardı.

Araştırma için hiç jonglörlük yapmamış 24 kişi seçilerek, denekler iki gruba ayrıldı.

İlk gruba her gün 30 dakika pratik yaptırıldı. İki grup da beyin dokularındaki su moleküllerinin hareketini ölçen bir cihazla taramadan geçti. Jonglörlük eğitimi alan grubun beynindeki beyaz maddede yüzde 5 oranında artış kaydedildiği görüldü.

Beynin kullanılmayan bölgeleri sonucu Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara neden olabileceği araştırılıyor, beynin birçok bölgesini aktive ettiği tespit edilmiştir. Bunun sonucunda denge, dikkat, hafıza, refleks, koordinasyon, nesne kontrol, vb. gibi bilişsel aynı zamanda ince ve kaba motor becerilerin artması söz konusu olmaktadır.

Jonglörlük, aşağıdaki kazanımları sağlamaktadır:

–   Beynin sağ ve sol loblarını dengeli kullanarak; konunun hem bütününü hem de detaylarını görebilme yeteneği kazandırır.

–   Soyut ve somut düşünebilmesini sağlayarak; hızlı karar verme, sorun çözme, risk alma, odaklanabilme beceri ve yeteneklerini artırır.

–   Beyindeki ‘beyaz madde’nin artırılmasıyla gelecekte iş gücü kalitesini ve verimini düşürebilecek rahatsızlıklardan uzak tutar. ( Demans, Alzheimer, Parkinson, Dikkat Eksikliği, Konsantrasyon Bozukluğu, Odaklanma Problemleri, vb. gibi bilişsel rahatsızlıkları engeller.)

–   Beynimizin Amigdala ve Hipokampüs bölgelerinde kontrolümüzü geliştirerek amaç, hedef ve görevlerimizi yerine getirebilme yeteneği kazandırır.

–   Üst biliş sayesinde, olaylar ve durumlara yeni bakış açıları ile yaklaşma becerisi kazandırır.

–   Sosyal yönü yoğun iş gruplarında iletişim, empati, hoşgörü, ortak hedefler ve bunun gibi kavramları barındırarak, ekip ve takım bilincini hissettirir ve geliştirir.

–   Beden ve ritim ile uygulanmasından dolayı beyindeki korteks kalınlığını artırarak stres kontrolü ve yönetimini geliştirir.

–   El ve göz koordinasyonunu geliştirerek zihinsel ve bedensel refleks hızını artırır.

–   Uzun ve hareketsiz pozisyonların oluşturduğu postür bozukluklarını engeller.

–   Dikkatin yükselmesi ile yeni durum ve deneyimlere açık olmayı sağlar.

–   Fikir akıcılığı ve serbest düşünme becerisi kazandırır.

–   Yaratıcı ve orijinal fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.

–   Hataları faydaya çevirebilme becerisi kazandırır.

–   Uzun çalışma saatlerindeki performansı artırır.

–   Durumları değerlendirme kapasitesini artırır.

–   Serotonin salınımına katkıda bulunur.

–   Odaklanma ve yoğunlaşmayı sağlar.

–   Özgüven gelişimi sağlar.

Jonglörlük Nasıl Yapılır?

Jonglörlük nasıl yapılır sorunun cevabını ise bu videoda sizlerle paylaşıyoruz. Jonglörlük eğitimleri veren ve bu işi meslek olarak yapan Serdar Güven Hocamız ile beraber jonglörlük egzersizlerini denedik ve beynimizin sınırlarını zorladık. Siz de bizimle birlikte egzersizleri deneyebilirsiniz. Jonglörlük topları olmayanlar, tenis topu v.b nesneleri de kullanabilirler.

Jonglör Toplarını Nereden Bulabilirim?

Jonglörlük çalışmalarına özel olarak üretilen toplara https://spormalzemem.com/urun/jonglorluk-top-seti-uc-adet-jonglorluk-topu/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kendi üretimimiz olan jonglörlük topları, yüksek kalite dikişle imal edilmektedir. İçinde bulunan özel madde sayesinde düştüğünde yeri kavramaktadır, böylece hata yapsanız bile egzersize kaldığınız yerden kolayca devam edebilirsiniz.

Unutmayın! Çalışırsanız siz de yapabilirsiniz ?‍♂️

[alert-announce]Jonglörlük hakkında bilgi almak için aşağıdaki irtibat bilgileri üzerinden Güven Akademi ile iletişime geçebilirsiniz;
GÜVEN BÜTÜNSEL GELİŞİM AKADEMİ
Kurucu: Serdar GÜVEN
Instagram: @serdarguven2003
E-mail: serdarguven2003@gmail.com
Gsm: 0535 865 07 53[/alert-announce]

Leave a Comment

YouTube Kanalım