İlk Yardım Bilmeyen Spor Eğitmeni Olur mu?

ilkyardimci-belgem-mtsaglikliHer iki senede bir yenilediğim “ilk yardımcı sertifikamı” burada sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca ilk yardım konusunun önemi ve bir spor eğitmeni için gerekliliğinden de bahsedeceğiz.

Spor Eğitmeni olarak çalışan bir çok kişi öncelikle kendi branşına ve uzmanlık alanına önem vermekte ve ilk yardım gibi önemli bir konuyu öteleyebilmektedir. Halbuki öncelikle ve ivedilikle alınması gereken eğitim ve belge ilk yardım belgesidir. Nedenini merak etmeye gerek yok çünkü spor esnasında beklenmeyen bir çok kaza ve ihmal her an sizin de başınıza gelebilir.

Kaza, yaralanma, ani hastalık, afet, zehirlenme, boğulma vb. durumlarda hastanın ilk değerlendirilmesini yapmak, hastaneye ulaştırana ya da profesyonel yardım gelene kadar hastanın durumunun kötüleşmesini önlemek ve tekrar hayata döndürmek için yapılan ilaçsız girişimlere ilk yardım denir.

Şimdi biraz beyin fırtınası yapacağız ve olası senaryoları değerlendireceğiz. Sizlerden aşağıda yer alan soruları dikkatle değerlendirmenizi isteyeceğim. Spor eğitmeni olarak bir spor salonunda çalıştığınızı düşünelim ve örnek olay analizlerine geçelim.

  • Üyelerinizden birisi koşu bandında tempolu şekilde yürürken aniden gözleri kararıyor ve düşüyor! Ne yaparsınız?
  • Salonda gezerken yere yığılmış bir üye görüyorsunuz, gözleri açık sizi görüyor ama konuşamıyor ! Ne yaparsınız?
  • Üyelerinizden birisi bir anda kalbini tutmaya başlıyor ve fenalaşıyor. Ne yaparsınız?
  • Grup kardiyo egzersizi sırasında bir öğrenciniz kolunun üstüne düşüyor ve acı ile doğruluyor. Kırık yada çıkık var mı? Durum değerlendirmesi nasıl yapılır?

Eğer cevaplardan emin olamıyorsanız ilk yardım eğitimi almanın yada bu eğitimi yenilemenin zamanı gelmiş demektir.

Sağlıkla

 

 

Leave a Comment

YouTube Kanalım