Ağırlık Makineleri mi? Serbest Ağırlıklar mı?

Fitness Pilates Sağlık Soru Cevap Püf NoktasıSpor salonuna girdiğimizde bir çok malzeme görürüz, ağırlık aletleri, dambıll, kettle bell (girya) v.b bir çok alet kaslarımızı geliştirmemiz için bizi bekler.

Özellikle yeni başlayanların merak ettiği bir konudur bu; “Ağırlık makineleriyle mi çalışayım? Serbest ağırlıkla mı çalışayım?

 

Ağırlık Makineleri ve Serbest Ağırlıklar

Ağırlık makineleri, hareketi yanlış yapmak suretiyle kendinizi sakatlamanızı engeller çünkü makine üzerindeki sistem belli bir eksende hareket eder ve bunun dışına çıkmanız mümkün değildir. Ağırlık makinesi olarak Lat Pull Down, Shoulder Press, Leg Extension gibi aletleri örnek verebiliriz.

Serbest ağırlıkta ise belli bir kg’da ağırlığı elinize aldığınız ilk andan itibaren hem ilgili kas hem de dengeleyici, sinerjik kaslar devrede olur böylece hem geliştirmek istediğiniz kası, hem de dengeleyici kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Serbest ağrılık olarak dambıl, barbell, kettlebell (girya), flanşları örnek verebiliriz.

Benim tavsiyem ise; ister ağırlık makineleri olsun, ister serbest ağırlık olsun, egzersiz programınızı her iki grupta bulunan malzemeler ile planlayın böylece vücudunuzu şaşırtır ve gelişmek zorunda bırakırsınız.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: