Zayıflamaya Yağ Yakmaya Yardımcı Besinler ve İçecekler

Zayıflamak ve yağ yakmak için en doğru besinler hangileridir? Hangi içecekler metabolizma hızımızı artırır? İnternette satılan yağ yakıcılara (L-Carnitin, CLA) alternatif olarak neleri tüketebiliriz?

En doğal, en bilimsel ve en etkili öneriler bu video çalışmamda sizlerle.

Sunuma başlamadan önce şu uyarılarımızı da tekrar etmiş olalım;

Uyarı 1: Mucize besin yoktur!

Uyarı 2: Beslenme kişiye özeldir

Uyarı 3: Hangi besini tüketirseniz tüketin yavaş yemeye ve çokça çiğnemeye özen gösteriniz; Iowa Eyalet Üniversitesi’nin araştırmasına göre, gıdaları uzun süre çiğnemek yediğiniz yemek miktarını yüzde 15 azaltabiliyor ve daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor.

İşte ZAYIFLAMANIZA ve KİLO VERMENİZE YARDIMCI BESİNLER ve İÇECEKLER

 1. SOMON BALIĞI: Taşıdığı omega 3 yağ asitleri ve protein değerleri açısından somon balığı diğer balıklara göre en zenginidir.
 2. YOĞURT: Tenessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, düzenli olarak yoğurt tüketenlerin yüzde 22 daha çok kilo verdiğini ve yoğurt yemeyen insanların da %66 oranında daha çok kilolu olduğunu gösteriyor.
 3. KURUYEMİŞLER: American Journal of Clinical Nutrit,on’da yayımlanan bir çalışmaya göre, ara öğün olarak kuru yemiş tüketmek, onları yemeğin bir olarak (örneğin salatanın içinde) tüketmeye oranla açlığı çok daha iyi bastırıyor.
 4. TURP: Lahana ailesinden gelmektedir. Hazmı kolaylaştırdığı için sindirim sistemine çok faydalı olan turp, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. C vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve lif açısından zengin. Tüm bunlara karşın 100 gram yani bir orta boy turp yediğinizde sadece 12 kalori alırsınız.
 5. MAŞ FASÜLYESİ: 5000 yıldır insanlık filizlerin gücünden yararlanıyor. Ya siz? Kolay sindirim, alkali ve besleyici, spor yapanlar için yüksek protein içeriği, canlı gıda özelliği ile hücreleri besler, yüksek vitamin, antioksidan ve enzim içeriği, yoğun lif oranı, düşük glisemik indeksi ve kalorileri değerleri, uzun süre tok tutma özelliği, lezzeti.
 6. KETEN TOHUMU: Brezilya’da yapılan bir araştırmaya katılan obez erkekler her gün 60 gram öğütülmüş keten tohumu tüketti ve karbonhidrat alımını azalttı. 42 günün sonunda ortalama 5,8 kg verdiler. Uzmanlar, keten tohumundaki antienflamatuar özellik taşıyan lignan adlı kimyasal bileşiklerin, bizi bel çevresi yağlanmadan koruduğunu düşünüyor.
 7. TURŞU ve TURŞU SUYU: Turşu suyunun içinde bulunan asetik asitin yağ birikimini azaltma ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olma özellikleri taşıyor. Tuzlu sudaki potasyum kaslarınızın yorulduktan sonra toparlanmasına yardımcı olur.
 8. ZENCEFİL: Georgia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, günlük zencefil kullanımının egzersiz kaynaklı kas ağrılarını %25 azalttığını göstermiş aynı zamanda yağ yakım metabolizmasına da destek vermektedir.
 9. ZERDEÇAL: En güçlü ve en alkali besinlerden birisidir. Obezitenin vücut ortamını asidik yaptığını ve mikropsuz iltihaba yol açtığın bilmekteyiz buna karşın günde ortalama bir buçuk tatlı kaşığı zerdeçal kullanmak kilonuzu dengelemenize yardımcı olacaktır.
 10. TARÇIN: Özellikle tatlı yeme ve atıştırma bağımlılığı olanların tüketebileceği bir besindir. Tatlı yeme isteğini azaltır, yağ yakıcı özelliği yanı sıra vücuttaki serbest radikallerin gelişimini engeller, bağışıklığı güçlendirir.
 11. KAHVE: Kahve çekirdeği kafein ve klorojenik asit içerir. Kafein kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır.
 12. SİRKE: Arizona State Üniversitesi’nden araştırmacılar, iki yemek kaşığı elma sirkesi tüketmenin kandaki glikoz seviyesini yüzde 4 oranında düşürdüğünü saptadı. Bu da diyabet riskinin azalması ve daha çok yağ yakmanız anlamına geliyor. Uyumadan önce elma sirkesi içmeniz tavsiye edilir.
 13. CAYANNE PEPPER: Parlak, kırmızı renkli ve oldukça acı, bir biber türüdür. A, C ve E vitamini içerir, ayrıca folik asit ve potasyum bakimindan da oldukca zengindir. Doğada sadece acı biberde bulunan ve bibere acılığını veren kapsaisin içermektedir. Vücut metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enerji miktarını artırması nedeniyle yağ yakıcı olarak kullanılmaktadır.
 14. GREYFURT: Louisiana Üniversitesi çalışanları, düzenli greyfurt meyvesi tercih edenlerin 12 hafta sonunda 2 kilo verdiğini söylüyorlar.  Ekşi olmasına aldırmayın! Üzerine şeker eklemeyin!
 15. YEŞİL ÇAY EKSTRESİ: En doğal yağ yakıcılardan birisi! Yeşil çayda bulunan en önemli kateşinler epigallokateşin gallat (EGCG) ve epigallokateşindir (EGC). EGCG en etkili kateşin olarak bilinmektedir. E vitamini ile C vitaminine kıyasla 25 ila 100 kat daha güçlü antioksidan etkilere sahiptir.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

YouTube Kanalım
%d blogcu bunu beğendi: