Termal İçlik Nedir? Ne İşe Yarar?

Yılbaşının yaklaştığı bu günlerde kış soğukları da etkisini gösteriyor ve bizlerde korunmak için çeşitli çözümlere başvuruyoruz. Kat kat elbiseler giyiyor, yünlü içlikler tercih ediyoruz. Kapalı ve sıcak bir ortamda alabildiğine terliyor sonra da bir anda soğuğa çıkarak çarpılıyoruz.

Bu durumun önüne geçmek için yapılan araştırmalar neticesinde, termal ürünlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Vücudun ısısını muhafaza edebilen. Sıcak ve soğuk hava geçişleri arasında uyum sağlayabilen termal ürünler, kış soğuklarına karşı en ideal korumayı sağlıyor.

Doğa sporları arasında yer alan dağcılık, trekking, kayak, yelken, kürek, bisiklet, motosiklet vs. gibi branşlar yanı sıra fitness, basketbol, voleybol gibi salon sporlarında da tercih edildiğini görüyoruz.

Yine de bizim asıl derdimiz normal vatandaş olarak soğuktan korunmak diyorsanız, günlük temponuza uygun olarak termal içlikleri tercih edebilir ve elbisenizin altına giyebilirsiniz. Pamuklu ürünler vücut ısısının yüzde 100’e yakınını dışarıya verirken termal giysiler özel teknolojileri sayesinde ısının yüzde 80’ini vücutta tutuyor.

Terleme durumunun en çok görüldüğü sportif müsabakalar esnasında giyilen termal içlik sayesinde, oluşan ter, termal kumaşın bir üst katmanına aktarılıyor. Nefes alan kumaş sayesinde hem terden dolayı rahatsız olmamış hem de vücudunuzun ısısını dengelemiş olursunuz.

Termal iç giyim markası olan Thermolife firması ise kendi web sitesinde ürünlerini şu şekilde ön plana çıkarıyor;

Vücudumuz hareket ettikçe terler, tenin kuru kalabilmesi önemlidir.Aksi taktirde vücudun üşümesine ,kasların kasılmasına ve hastalanmamıza neden olur.

Üşümemek için vücut ısısı sabit kalmalıdır, bunun için de tenimiz kuru olmalıdır. Tenin kuru kalabilmesi için iç giyimin emici değil, teri hızla ara giyime iletme özelliğinde olması gerekir. Ara giyim de bu nemi hızla dış giyime iletebilmelidir. Dış giyim de (mont-kaban) yansıtıcı olmalı ve nemi hızla dışarı atabilmelidir Tene değen giysi iç giyimdir. Ara giyimde kazaklar, s-shirtler, dış giyimde de mont ve kabanlar yer alır.

Özellikle sportif aktivitelerde ve günlük kullanımlarda breathable (nefes alabilen) bambu, modal, polyester, polyamid ve özel üretilmiş teknik ipliklerden yapılmış THERMAL iç giyim ve çoraplar tercih edilmelidir.Bu tip ürünler hareket kabiliyetinizi artırır.

Pamuk,thermal giyim için uygun değildir. Çünkü teri iletmez,aksine teri emer. Dolayısıyla bu tür iç giyim malzemesi teri dışarı doğru iletemediği için vücut ıslak kalır. Giysiler arasındaki bu nem alışverişinde en önemli malzeme iç giyimdir.

Dolayısıyla iç giyim mutlaka THERMAL ürünlerden oluşmalı çabuk kurumalıdır. Bayanların sütyenleri, futbolcuların polyester formaları en güzel örnektir. H ızlı ter transferi için ürünün sık gözenekli dokunmuş olması gerekir. “Naylon ve polyester hava geçirmez, terletir” yanlış bir şartlanmadır. Naylon ve polyester türevli iplikler rejenere selülozik elyaflı ürünlerdir ve pamuğa göre daha sık gözeneklidir. Bu nedenle gözenekler arasında su buharı birikmez.

Termal Giysilerin Özellikleri

Termal giysiler, vücudu ikinci bir deri gibi sarar. Nefes alır. Çok hafif ve elastiktir.

Rahat ve yumuşaktır. Ten ile uyumludur. Optimal nem transferi sağlar ve bakteri oluşumunu engeller. Vücudu terden korur, kuru kalmasını sağlar, kokuyu azaltır

Isı kontrolu sağlar, aşırı sıcak ve soğuk stoklanmasını önler. Maksimum hareket özgürlüğü sağlar. Vücut için gerekli yerleri özel üretimle kuvvetlendirilmiştir.

Gore-tex ve benzeri dış katman giysilerinin teri daha rahat dışarı atmasına yardımcı olur.

Hep sıcak, hep mutlu, en önemlisi de sağlıklı olmanız dileğiyle. Yazımı okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

9 thoughts on “Termal İçlik Nedir? Ne İşe Yarar?”
 1. Termal çamaşırları bir arkadaşımdan duymuştum. Teferruatlı bilgiyi nereden bulabilirim derken sitenizden bu bilgilere sahip oldum.En kısa sürede bu çamaşırdan alarak denedikten sonra arkadaşlarıma tavsiye edecegim kanaatındayım. BİLGİLENDİRMELERİNİZDE dolayı teşekkür ederim. ALİULVİ YORULMAZ 1.12.2013

 2. iyi günler ben termal giysi aldım ama giydiğim zaman diz kapağı ve çevresinde soğukluk olustu ilk gün olduğundan mı olustu yoksa bu sürekli böle olacak mı satıcı baan ilk kez giydiğinden olmuştur dedi daha sonra normale gelecek dedi doğru mu dedi acaba

  1. Merhabalar
   Diz kapağında olması gerçekten ilginç. Diğer bölgelerde nasıl olduğunu merak ettim. Aldığınız içlik modeline, yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre kullanım koşulları değişmektedir.
   Genelde herkeste oluşan algı şudur; giyerim termali ve soğuk işlemez bana ancak sistem böyle işlemez öncelikli hedef vücut ısınızı muhafaza etmektir yani siz kısa bir süre üşüyormuş gibi hissetseniz bile belli bir süre sonra termal içliğinizin de yardımıyla vücut ısısı dengelenebilmektedir bu yüzden anlık üşümeleri dert etmemenizi tavsiye ederim diğer taraftan hiç ısınamıyorsanız da satıcı ile görüşmeniz de fayda vardır.

 3. merhabalar.. ben bugün termal tişört sipariş ettim benim sorunum koltuk altı terlemesi yaz kış terlerim
  terlerkende giysilerim (tişört gömlek kazak) ıslanıyor ve kötü bir görüntü oluşuyor bu aldığım ürün sorunumu çözer mi?
  yani termal tişörtü giyerken giysilerim yine ıslanır mı?

 4. Merhaba;
  Termal içliklerde Örn: %60 polyester %35 viskon %5 elastan yazar. Bu oranlar neye göre değişir. Hangisinin oranı daha yüksek olursa termal daha kaliteli olur. Bu oranlar tam olara neyi ifade ediyor. Örneğin %50 polyester %40 viskon %10 elastan olsa bu durumda içliğin hangi özelliği daha belirgin olur.

 5. Eşim çok üşüyor hu yğzden kat kat giyiniyor dışardan eve geldiğşnde sırılsıklam oluyor giysileri.bu termal içlikler sorunu çözer mi.

Leave a Comment

YouTube Kanalım