Termal Bir Şehir Karlovy Vary Ziyaretimden Notlar

Ülkemizin Sağlıklı blog yazarı olarak  sağlık merkezlerini ve etkinliklerini takip etmeyi ve sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum.

Doğal zenginliklerimiz arasında yer alan termal tesisler ve kaplıcalar dünyanın her yerinde rağbet görüyor ve ziyaretçi akınına uğruyor.

Orta Avrupa turu kapsamında ziyaret imkanı bulduğum Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Kaynayan anlamına gelen Vary ön ekini almış bu güzel şehrin her yerinde kaplıca sularını görmek ve çeşitli çeşmelerden bu suları içmek mümkün.

Üzerinde çeşitli numaralar bulunan istasyonlar mevcut, buralardan termal su içebiliyorsunuz ancak hoşuma giden bir ayrıntıya da değinmek isterim. En son Afyon’daki kaplıca ziyaretimde plastik kaplardan kaynar termal su içen insanları gördüm ve yadırgadım. Burada ise durum gayet hoş. Özel olarak porselenden tasarlanmış ve minicik bir sürahiyi andıran kaplarla termal suyunuzu içebiliyorsunuz, bu kapları oradaki mağazalardan satın almanız mümkün böylece hem hijyenik şartlarda termal su içmiş hem de hoş bir gezi hatırasına sahip olmuş oluyorsunuz.

Yerin binlerce metre altından yer yüzüne çıkarken değdiği taşların ve toprağın minerallerini toplayan termal suların faydaları saymakla bitmiyor, 50 dereceye kadar mideye iyi gelen bu su, 50 derecenin üzerinde de bağırsaklar başta olmak üzere diğer organlara faydalı oluyor. Şişeleyip eve götürseniz de kaynaktan ilk çıktığı anın heyecanını ve faydalarını bulmanız mümkün olmayabilir.

KarlovyVary

Böbrek rahatsızlığı için bölgenin eski hotellerinden birinde kalan Atatürk burada günlük tutmuş. Atatürk’ün termale göstermiş olduğu ilgiyi de göz önünde bulundurmak gerekir. Kendisi Karlovy Vary yanı sıra ülkemizde Yalova, Samsun Havza ve daha pek çok Termal tesisi ziyaret etmiş ve buralara önem vermiştir.

Hem gezmek, hem eğlenmek aynı zamanda da vücudunuzu ödüllendirmek istiyorsanız ülkemizde bulunan kaplıca merkezleri yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Karlovy Vary’de uygun olacaktır.

Leave a Comment

YouTube Kanalım