Sporcu Gıdaları Satanlara Sorular

SpSporcu Gıda Takviyesi Supplementsorcu gıdaları her geçen gün büyümekte olan bir sektör ve sporla tanışan, fitness yapmaya başlayan her birey de potansiyel bir kullanıcı hükmünde bu noktada sizler için çok dikkat edilmesi gereken bir meseleyi ele almak istedim ve konu başlığını “Sporcu Gıdaları Satanlara Sorular” şeklinde belirledim ancak satanlar kadar kullananlar da az sonra paylaşacağım soruların muhatabıdırlar.

Öncelikle neden sporcu gıdaları kullandığımızı ele alalım;
– Profesyonel vücut geliştirme sporcusu olarak müsabakalarda boy göstermek istiyor ve rakiplerinize üstünlük sağlamayı hedefliyorsanız, sporcu besinleri kullanmak dışında bir şansınız yoktur.
– Ağır bir antrenman sonrasında yaraladığınız kaslarınızın hızlı bir şekilde toparlanması için kullanmak gerekmektedir.
– Yağlarınızdan daha hızlı kurtulmak ve kaslarınızı şekillendirmek için sporcu besinleri ile beslenme programınızı takviye etmeniz gerekmektedir.
– Performans gerektiren spor branşları için hızlı bir şekilde enerjiye dönüşen kaynaklar ile hızlıca kazanım elde etmek için doğru zamanda doğru takviyeyi kullanmalısınız.

Kısaca bilmemiz gereken bir kaç madde bu şekilde ve detaylandırılması halinde daha uzun başlıklarda çıkabilir ancak şu an için asıl konumuz bu değil.

Özet olarak protein tozları ve türevi besin destek ürünleri askeri operasyonlarda, askerlerin rahatlıkla yanında taşıyabileceği ve ihtiyaç halinde tüketebileceği şekilde ortaya çıkmıştı ancak zamanla dönüşen bu ürün sporla uğraşan kesimin başlıca tüketim maddesi oldu ve tabaklar dolusu yemek yemenin yerine geçti, sistem son derece basitti toz, sıvı yada hap şeklinde alacağınız takviye ile bir kaç tabak yemek yemişçesine protein, aminoasit ve türevlerini alabilecek, kaslarınızın gelişmesi için vücudunuza malzeme temin edecektiniz.

İşte sorularımın başladığı yer de burası. Eğer siz de bir sporcu gıda takviyeleri satıcısı yada kullanıcısı iseniz bu soruların cevabını düşünmeye başlayın derim.

UZMANLIK

Bu konuda bir çok eğitim programı ve seminer mevcutken sporcu beslenmesine yönelik özel eğitim almış kaç uzmanımız var?

Sporcu besinleri satan bir yere müracaat ettiğinizde size ihtiyacınız doğrultusunda ürün mü tavsiye ediliyor? Yoksa stoklarda biriken markaları tüketmeye mi yönlendiriliyorsunuz?

Ürün kullanımı, yan etkileri gibi konularda yeterince bilgi veriliyor mu?

HELAL ve KOSHER SERTİFİKALARI

Bugüne kadar bir çok satıcıya sorduğumda hep aynı cevabı aldım. Evet ürünlerimiz helaldir ve içinde domuz katkısı yoktur, böyle demeleri de son derece normal çünkü onlara da ürünlerin helal olduğu söylenmiş ama sorgulamayan tüketici sayesinde bu sorunun kendilerine yeterince sorulduğunu düşünmüyorum ayrıca ürün paketlerinin üzerine baktığımda
“Helal”  yada
“Kosher”  belgelerini görmem mümkün olmadı. Eğer inançlı biriyseniz ve domuz katkısı olan ürünlerden sakınıyorsanız bu konuya çok çok dikkat edin derim.

Protein tozları v.s gibi ürünleri satan kişiler bu sorulardan dolayı kızabilirler ancak burada kendilerine kızmaları daha uygun olacaktır çünkü bugüne kadar bu soruya muhatap olabilen kimseyi görmedim.

Can alıcı soru ise şu; ürünlerin helal olduğunu iddia ediyorsunuz ancak hepimizin malumu olduğu üzere bu ürünler yurt dışından geliyor örneğin Almanya’da üretilen bir ürünü düşünün, Alman kardeşimiz ne zaman besmele çekmeyi yada tekbir getirmeyi öğrendi? Ürünlerde kullanılan hayvansal proteinler için tercih edilen hayvanlar İslami usullere göre mi kesiliyor? Kesim sırasında orada bir imam yada haham mı var? (Bu arada bizlerde Yahudilerin tükettiği etleri tüketebiliriz Bkz. Kosher)

DOMUZ JELATİNİ

Bakanlığımız bu konuda son derece hassas olmasına rağmen özellikle yurt dışından kaçak yollarla sokulan kapsül formundaki ürünler ciddi sıkıntı arz etmektedir özellikle jelatin şeklindeki kapsüller hayvansal gıdalardan elde edilmektedir ve yurt dışında en çok tüketilen hayvanlardan birisi olan domuz jelatini kapsüllerin yapımında kullanılmaktadır. Yine içimizin rahat olması için bu kapsüllerin balık yağından elde edilmesi gerekmektedir ki bu da üretici firmaların ekstra maliyete girmesi anlamına gelir ayrıca sığır jelatinleri de helal kesim olmayan hayvanlardan elde edilmektedir. Hapı yuttuğunuz her öğün, domuzu da yutmuş oluyorsunuz. Demedi demeyin.

DÜRÜST İÇERİK

Hangimiz aldığı bir ürünün “içindekiler” kısmını dikkatlice inceliyor? Özel kodlarla belirtilen emülgatörleri yada gıda katkı maddelerini biliyor? Yada sporcu besinleri için şöyle sorayım, aldığınız bir protein tozu ürününün yüzde kaçı gerçekten protein?

Üzülerek görüyorum ki alışveriş yaparken sorgulamayan, araştırmayan ve ne kullandığından bihaber kişilerin sayısı azımsanacak gibi değil.

DOPİNG

Aslında bu madde ilk başlık ile yakından ilgili. Uzman kişilerin elinde bulunmayan ve yeterince denetlenmeyen bu sektörde bir çok sporcu yaptığı yanlış tercihler sebebiyle doping kullanmış muamelesi görüyor ve sporculuktan men edilebiliyor. Aslında bir çok sporcunun iyi niyetle ve bilgisizce aldığı sporcu besin destek ürünleri ilerleyen zamanlarda dpoingli madde listesine girebiliyor ve sporcunun başını yakabiliyor.

Kendisine uzman diyenlerden kaçı WADA’nın (World Anti-Doping Agency) dopingle ilgili duyurularını ve uyarılarını takip ediyor. Ben söyleyim, ürünü satana kadar takip ediyor, gerisi de size kalıyor.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz, yaşamak zorunda olduğunuz bir bedeniniz ve her geçen gün geriye doğru sayan bir hayatınız var üstelik hata yaparak yitirdiğiniz zamanlar bir daha asla geri gelmeyecek bu yüzden akıllı ve mantıklı bir tüketici olalım ve şunu asla unutmayalım gıda takviyeleri doğru tercih edilmesi halinde bizler için son derece faydalıdır, yanlış tercihlerde ise büyük bir kayıptır.

Sağlıkla kalınız

Leave a Comment

YouTube Kanalım