Spora Başlayamayanlar İçin Kaçırılmaması Gereken 6 Tavsiye

Spora başlamak için motivasyon arıyorsanız ve herhangi bir spor geçmişiniz bulunmuyorsa, nereden başlayacağınıza karar vermek sizin elinizdedir. Spor, günlük hayatta yaşam kalitemizi artırmak, vücudumuzla daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve güçlü bir dinamik kazanabilmek için gereksinim duyulan bir alışkanlıktır. Ancak bunu bir alışkanlık hâline getirmek ve düzenli spor yapmak azim ister. Bu sebeple, spora başlamak isteyenler fakat bir türlü başlayamayanlar için kaçırılmaması gereken altı tavsiyeyi içeriğimde sizler için ele aldım.

Olumlu Telkinlerde Bulunun

Spora başladıktan bir süre sonra ya da hiç başlamadan önce kafanızda devam edip edemeyeceğinize ilişkin kuşkuların oluşması oldukça normaldir. Ancak bunun üzerine fazla düşünmemeniz, sadece spor yapmaya odaklanmanız size daha fazla yardımcı olur. Olumlu düşünmek ve kendiniz için olumlu telkinler yollamak spora devam etmenizde oldukça önemli etkiye sahiptir. Nihayetinde, zihninizde düşündüğünüz her şey sizlerin gerçekliği olur.

Vücudunuzu Ölçün

Spor yapmadığınız dönemde, kilonuzu ve vücut ölçülerinizi belirlemek ileriki zamanlarda gösterdiğiniz gelişmeyi görebilmek için büyük önem taşır. Geçen zaman içerisinde değişiminizi ve kat ettiğiniz yolu gözlemlemek adına bu verilere dönüp bakabilirsiniz. Hem geçirdiğiniz değişimi görmek hem de sporun olumlu faydalarını gözlemlemek sizlere daha fazla motivasyon ve azim verir. Vücudunuzun sıkılaşmaya başlaması, belin incelmesi ve istediğiniz kiloya adım adım ulaşmak sizleri memnun edecektir. Bu da spora düzenli olarak devam edebilmeniz için bir diğer motivasyon kaynağınız olacaktır.

İyi Uyku Düzeni Edinin

Kötü uyku düzeni, günlük hayatta yorgun ve bitkin hissetmenize sebebiyet verir. Bu alışkanlığa sahip bireylerin çoğu, günlük görevlerini yerine getirmede zorlanır. Bu sebeple, düzensiz uyku ile spora başlama motivasyonunu bulmanız neredeyse imkânsızdır. Sürekli olarak uyanık kalmak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu alamaması, verimsiz ve yorgun bireylere dönüşmenize neden olur. İyi uyku, spor yapmanın yanı sıra sağlıkla ilgili birçok konuda da önemli rol oynar.

Motivasyon Filmleri İzleyin

Bazı efsaneleşmiş filmleri izlemek bizlere pek çok açıdan ilham verebilir. Örnek olarak, Rocky filminin antrenman sahnelerinden oluşan bir aranjmanı spor yaparken izlemek, ruh hâlinizi ve motivasyonunuzu yükseltebilir. Kendi motivasyon filminizi seçin ve spor yapmaya başlayın!

Antrenman Arkadaşı Edinin

Bir spor arkadaşı edinmek sizlere pek çok açıdan iyi gelecektir. Bir kişi spor yapmaya isteksiz hissettiğinde diğerinden güç alabilir. Beraber spor yapmak, daha zevkli ve eğlenceli bir aktivitedir.  İki kişinin birlikte koordinasyonlu çalışması ortaya verimli sonuçlar çıkarır.

Canlandırıcı Kokulardan Yardım Alın

Hareketsiz bir yaşama sahip olan ofis çalışanlarının iş yerindeki çekmecelerine nane yağı mentollü kokular koyduğunu sıklıkla gözlemlemek mümkündür. Bunun nedeni ise kokuların canlandırıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Aynı metot sporcular tarafından da sıkça tercih edilir. Nane, okaliptüs, kekik gibi çeşitli kokular kişiyi canlandırır ve zindelik verir. Bu da spor için daha uygun bir ortam oluşturur. Sizler de antrenmanlarınız sırasında canlandırıcı ve güç veren kokular kullanarak, spor rutinlerinizi hareketlendirebilir, motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Spor yapmak; pek çok kişinin başlamak istediği ama yeterli gücü kendinde bulamadığı, başladığında ise neden daha önce başlamadığını sorguladığı bir süreçtir. Ancak unutulmamalıdır ki spora başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Sizler de bu 6 tavsiye ile kendi spor rutininizi oluşturabilir ve aradığınız motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz. Spor ve motivasyona dair daha fazla bilgi için buradan YouTube kanalıma ulaşabilir, sağlıklı yaşamın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: