Spor Yaparken Su Nasıl İçilmeli?

Spor yapanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de sıvı tüketimidir ve bu videomuzda egzersiz yapanların nasıl su tüketmesi gerektiğini açıklıyoruz.

Bu konuya değinmemizin sebebi son derece önemli olması yanı sıra spor yaparken performansınızın daha verimli hale gelmesidir. Yaşam menbaı olarak bilinen suyu doğru tükettiğinizde sizde kendinizde meydana gelen değişiklikleri bariz şekilde hissedeceksiniz.

Günlük su ihtiyacımızı içtiğimiz sudan, çeşitli içeceklerden ve tükettiğimiz besinlerin içindeki su kaynaklarından sağlarız. Kaliteli bir yaşam için su ihtiyacımızı alkollü-alkolsüz, gazlı-gazsız, şeker ilaveli içecekler yerine çoğunlukla içme suyu ile gidermeliyiz.

Vücudumuzda meydana gelebilecek düşük miktarlarda su kayıpları bile performansı önemli derecede etkiler. Diğer taraftan egzersiz sırasında terleyerek sıvı ve mineral kayıpları yaşarız ve bunları da telafi etmemiz gerekir. Videomuzda önerdiğimiz üzere mineralli soda, sporcu içecekleri, sodalı ayran, sirkeli su gibi içecekler kaybettiğimiz minerallerin yerine konulmasına yardımcı olur.

Bir diğer önemli uyarımız ise şu şekilde olacaktır; eğer sadece susadığınız zamanlarda su içiyorsanız, dehidrasyon yani vücuttan su kaybı başladığı anda bunu fark ederek, gecikmeli su içiyor olabilirsiniz çünkü susama hissi, vücuttaki suyun %1’i kaybedildiğinde oluşan bir sinyaldir, dehidrasyonun bir ileri aşama işaretidir ve dehidrasyon beynin susuzluk merkezini daha fazla sıvı almak için uyarır.

Spor Yapanlar İçin Sıvı Tüketmek Neden Bu Kadar Önemli?

Egzersiz sırasında sıvı tüketmenin en önemli rolü vücut sıcaklığının kontrolüdür. Hareket halindeki kaslarımız ısı üretirler ve bu ısının vücuttan uzaklaştırılması gerekir, bu süreç terimizin deriden buharlaşması ve solunum ile yaşanır. Yani terlerken hatta soluduğumuz havada bile sıvı kaybederiz. Aşırı sıvı kaybı yani dehidrasyon oluştuğunda, performansta düşüş ve yorgunluk görülür ayrıca toparlanma da gecikir.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

  • Performansta azalma
  • Erken yorulma
  • Vücut sıcaklığında artış
  • Odaklanmada güçlük
  • Baş ağrısı
  • Terleyememe
  • İdrar renginin koyulaşması

Egzersiz Sonrasında Ek Sıvı Tüketmelisiniz!

Sadece spor yaparken sıvı tüketmek yeterli olmayabilir bu yüzden aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

  • Spor yapmadan önce tartılmalı ve sonrasında da tartılmalısınız, egzersiz sırasında kaybettiğiniz her 1 kg vücut ağırlık kaybına karşı 1,5 Litre su içmelisiniz.
  • Tuvalet ihtiyacınızı giderirken idrar rengi ve kıvamını gözlemleyiniz (aşağıda), idrar renginin koyulaşması yetersiz sıvı tüketildiğinin göstergesidir, açık renkli idrar rengi ise yeterli sıvı alındığının göstergesidir.

[alert-announce]Hayatınıza spor, sağlık ve hareket katmak ister misiniz? O halde doğru kanaldasınız.
KANALIMA ABONE OLABİLİRSİNİZ: http://goo.gl/zvFGWA

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı bilgi, birikim ve tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. Fitness, pilates, egzersiz metotları, sağlıklı yaşam tüyoları ve beslenme programları ile daha formda ve sağlıklı olmak sizin için de mümkün.

“Sağlıklı Hoca”yı sosyal medyadan takip edin! ▼
➤ WEBSİTEM: http://goo.gl/hNRFCi
➤ FACEBOOK: http://goo.gl/ATg3dg
➤ TWITTER: http://goo.gl/4DAXhK
➤ INSTAGRAM: http://goo.gl/pjsj1I
➤ TUMBLR http://goo.gl/1k4KXM[/alert-announce]

Leave a Comment

YouTube Kanalım