Ramazanda Nasıl Spor Yapılır?

11 ayın sultanı Ramazan geldiğinde hepimizi tatlı bir telaş alır, bir yandan bu manevi ortamı en iyi şekilde yaşamaya çalışır diğer taraftan ise hayatımıza devam ederiz. Sofralar kurulur, yemekler yenilir ve dostlarla muhabbetler edilir. Peki ya egzersiz? Oruç tutan bir kişi bu ayda nasıl spor yapabilir?

Ramazanda-Nasil-Spor-Yapmaliyiz
Spor yapmak, hareket etmek sağlığımız için son derece önemlidir ve Ramazan ayına girdiğimizde bu alışkanlığımızı bir şekilde sürdürmek isteriz.

Gelgelelim oruçlu bir kişinin uzun saatler aç ve susuz kalması egzersiz tercihlerimizi de etkilemektedir. Hareket eden bir bünye, artan hararete karşılık geldiği için su içmemiz ve sıvı kaybını telafi etmemiz gerekir diğer taraftan uzun saatler aç kaldığımız için enerji depolarımız da boşalmış olur, bu durumda egzersiz yaparsak vücudumuzdan kas kaybına varacak şekilde kayıplara uğrayabiliriz.

Bu tablo karşısında nasıl hareket edeceğinizi merak ediyorsanız şöyle açıklayalım, iftarı yaptıktan en az 1,5 saat sonra yada sahurdan önce egzersiz yapmanız mümkün. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

  • İftardan hemen sonra dolu mide ile kendinizi zorlamayın
  • Aşırı sıvı kaybına yol açmadan düşük ya da orta şiddette egzersizler yapın
  • Tempolu yürüyüş yapın
  • Elastik band, dambıl gibi ağırlıklar sayesinde direnç egzersizleri yapabilir ve haftanın farklı günlerinde, farklı kas gruplarını çalıştırabilirsiniz. Örneğin Pazartesi sırt ve karın, Salı esneme hareketleri, Çarşamba göğüs ve kol, Perşembe tempolu yürüyüş, Cuma omuz ve bacak benzeri çalışmalar sayesinde formunuzu korumanız mümkün.
  • Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, egzersiz yapamayacak durumdaysanız rahatlatıcı esneme (stretching) hareketlerini yapabilirsiniz böylece vücudunuz ve dolaşım sistemi tazelenmiş olacaktır.

Ramazan dönemini kendiniz ve vücudunuz için bir mola olarak görün, uzun dönem spor yapmış ve forma girmiş birisi bu dönemde vücudunu dinlendirebilir ve formunu koruyacak seviyede egzersizleri tercih edebilir, diğer taraftan spora başlama planları yapıyorsanız, Ramazan ayında hafif egzersizlerle alt yapınızı oluşturun ve Ramazan sonrası dönem için kendinizi hazırlayın.

Sağlıkla kalın

Leave a Comment

YouTube Kanalım