Pilates Topu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Egzersiz toplarının tarihi ile bağlantılı olarak daha önce “Swiss Ball” adını duymamış olabilirsiniz ancak bu isimle uzun yıllardır kullanılagelen bu pratik top ile bir çok hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz. Son zamanlarda Pilates sayesinde popülaritesini arttıran ve pilates topu olarak adlandırılan bu malzemeyi kullanmadan önce bilmeniz gereken bir şey var !

Pilates (Egzersiz) topu seçerken belli kriterlere göre hareket etmeli ve kendiniz için en uygun ürünü seçmelisiniz.

Gerek spor salonlarında, gerekse evde bir takım egzersizler eşliğinde tercih edilen egzersiz toplarının çeşitli renkleri ve boyları ile aklınızın karışabileceğini düşünerek, egzsersiz topu satın alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken hususları belirtmek istedim.

Egzersiz topunu seçerken patlamama özelliği olmasına dikkat edin ve kutu üzerindeki ithalatçı firma, garanti koşulları gibi ayrıntıları da göz önünde bulundurun.

Yaygın olarak 55 cm, 65 cm ve 75 cm seçenekleri ile sunulan egzersiz topunu seçerken boyunuzla uygun olmasına dikkat edin, uygun ölçüyü belirlemek için topun üzerine oturun, kalçanız hafif bir şekilde dizlerden yukarıda olmalıdır.

Kendi boyunuza göre tercih edebileceğiniz ebat;
150 – 165 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 55 cm’dir.
165 – 180 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 65 cm’dir.
180 – 190 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 75 cm’dir.

Genellikle kendi pompası ile satılan topu aşırı gergin olacak şekilde şişirmeyin. Üstüne oturduğunuzda yada denge çalışırken bir miktar içine geçmeli, hafifçe çukurlaşmalıdır bunun için sonuna kadar hava ile şişirmemeyin.

Topu şişirir, şişirmez hemen egzersizlere geçmeyin. Öncelikle dengenizin ne durumda olduğunu sınayın ve basit hareketleri deneyerek kendinizi görün. Unutmayın egzersiz topu hareketleri de kendi içinde seviyelerine göre ayrılmıştır.

Leave a Comment

YouTube Kanalım