Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar?

Sporcu besinleri, gıda takviyeleri denildiği zaman akla gelen isimlerden birisidir kreatin. Spora yeni başlayan yada vücut geliştirme sürecine giren bir çok kişinin de diline pelesenk olmuştur.

Bu yazımda detaylı bir şekilde “Kreatin”in ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini açıklamak istedim. Eğer bu konuda çeşitli deneyimleriniz yada eklemek istedikleriniz varsa yazının altında bulunan formdan yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Kreatin Creatin Nedir Kullanımı

Kreatin nedir?

Spor yaparken hareket ederiz ve bu süreçte enerji kullanırız. Vücudumuz bu enerjiyi sağlamak için ATP adı verilen bir süreci yaşar yani kaslara buradan yakıt sağlar. Enerji kaynağı olan ATP vücudumuz tarafından üretilir, depolanır ve kullanılır ancak aşırı yüklenme, efor sarfetme gibi durumlarda enerji ihtiyacını karşılayamayan vücudumuz başka bir fosfat kaynağı olan kreatini devreye alarak buradan faydalanır.

Kreatin takviyeleri protein üretimine yardımcı olmaktadır ayrıca yoğun ve sıkı bir antrenman sonrasında meydana gelen protein yıkımını azaltmakta da etkilidir.

Kreatin kullanımı?

Kreatin kas hücrelerine su çekilmesini sağlar ve bu şekilde kasların şişmesine sebebiyet verir. Bu yüzden en çok vücut geliştirmeciler tarafından tercih edildiği bilinmektedir.

Burada kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz. Kaslarımın neden şişmesini istiyorum? Müsabakaya mı çıkacağım? Vücut geliştirmeci mi olacağım? Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum?

Texas A&M Üniversitesi’nde sağlık ve kinesiyoloji departmanı müdürü olan Dr. Richard Kreider “Maksimum efor harcadığınız hareketlerde 6-8 saniye arasında ATP harcamanız zirveye çıkar” diyor. Nerede ATP harcaması artarsa orada kreatin daha fazla fayda gösterir.

Hız ve patlayıcı kuvvetin öne çıktığı spor dallarında kreatinin etkisi daha çoktur örneğin güreşçiler, boksörler, 100 metre koşucuları gibi dayanıklılık sporlarıyla uğraşanlar.

Madalyonun öteki yüzü

[stextbox id=”info”]ETKİ: Nüfusun yüzde 20 ila 30’unun vücudu beslenme programlarında dana eti, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalara yer verdikleri için kreatine karşı duyarsızdır.[/stextbox]

[stextbox id=”info”]SÜREKLİ KULLANIM: Spor hekimi Dr. Aylin Çeçen Aksu, sporcuların en fazla altı hafta kreatin kullanmasını tavsiye ediyor. “Son yapılan araştırmalarda, 28 gün boyunca, günde 5 gram kullanıldığında, kaslardaki kreatin doygunluğunun maksimum boyuta ulaştığı görüldü” diyor.[/stextbox]

[stextbox id=”info”]YAN ETKİLER: Artan kas dokusundan ve kas hücrelerine çekilen fazla sudan dolayı kreatinin kilo aldırma gibi bir etkisi vardır. Antrenman amacınıza ve yapmakta olduğunuz spor branşına göre bu konuyu dikkate almalısınız çünkü bazı sporlarda büyük ve iri kaslar işinize yaramayabilir.[/stextbox]

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: