Koşu Bandı Aralıklı (Interval) Program

Evinizde koşu bandınız mı var? Gittiğiniz spor salonu üyeliği spor eğitmeni desteğini kapsamıyor mu? O halde iş başa düştü, kendiniz için en ideal koşu programını hazırlamanız gerekecek.

Özellikle yağ yakmak ve hızlı sonuç almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir kuralı barındıran bu program Interval yani aralıklı olarak bilinen bir temelde işliyor ki bu konuyu daha önce “Kondisyon Bisikleti ile Nasıl Forma Girilir” başlıklı yazımda da ele almıştım.

Aşağıdaki grafiği sizler için hazırladım. Anlaşılabilir olması açısından başlık kısımlarında hangi amaca yönelik kullanabileceğinizi de belirttim. Başlamadan önce kısa süreli denemeler yaparak kondisyonunuzu gözden geçirin ve hazır olduğunuzda da başlayın.

Koşu Bandı Programı Interval

[stextbox id=”warning”]Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır. Lütfen egzersizleri denemeden önce düzenli olarak doktor kontrolünden geçiniz. Bu sitedeki tüm yazılar mtsaglikli.com ‘a aittir ve yazılı izni olmadan kısmen ya da tamamen kopyalanamaz, dağıtılamaz, satılamaz, alt lisansla kullandırılamaz.[/stextbox]

5 Comments

 1. Emir Reply

  Mahmut Bey,

  Yaklaşık 1 aydır devam ettiğim spor merkezinde koşu bandı- bisiklet ve eliptik kardio aletlerinde hazır programlar var, Bunlardan interval olanı yapıyorum. Toplam süre 32 dk + 5 dk soğuma olarak. Koşu bandında eğim ve hız dakikada bir değişiklik gösteriyor ancak en pik durum 7 eğim ve 7 hızın olduğu durum. Hız ise asla 7 yi geçmiyor çoğunlukla 5 in altında kalıyor.

  Sorum şu programın hazır olması nedeni ile hız yükselmeden interval antreman mümkün mü?

  Yaş 39
  Boy 168
  Kilo 89 (maalesef)

  Emir

  1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

   Merhaba Emir Bey,
   Biraz geç dönebildim kusura bakmayın. Şimdi gelelim sorunuza.
   Koşu sırasında nabzınızı kontrol edebilirsek ne yapacağımıza daha isabetli bir şekilde karar verebiliriz.

   Amacınız yağ yakmak ve forma girmek ise hazır program bir süre sonra faydalı olmayabilir çünkü vücudunuz mevcut zorluğa uyum sağlar ve gelişme durur. Bu süre yaklaşık 3 haftadır ki sizin için 1 ay olmuş.

   Hazır programda dahi olsanız, hızı 7’den 8-9 hatta 10’lara kadar çekebilirsiniz. Örneğin hazır program 7’de çalışıyorsa yukarı ok tuşu ile manuel bir şekilde hızı artırmanız mümkün.

   Sizi olimpiyatlara hazırlamıyoruz ama koşu sırasında rahatlıkla konuşabiliyor ve yandaki kişi ile şakalaşabiliyorsanız hızı artırma zamanı gelmiş demektir yada konuşamayacak, bir kelime bile söyleyemeyecek hale gemlmişseniz hızı düşürmeniz en doğrusu olacaktır.

   Sağlıkla kalınız

 2. cevat Reply

  Bu tarz paylaşımların çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum.kesinlikle KARDİYOLOJİ uzmanından yardım almalısınız. unutmayın herkesin hedeflenen kalp hızı farklıdır.yani ulaşabileceğiniz kalp hızınız farklılık gösterir.Yanlış çalışma kalp krizine kadar götürür. lütfen dikkat. (220-yaş % 70’i uluslar arası kabul gören kalp hızınızın ulaşabileceği son noktadır daha fazla zorlanmamalıdır.Maksimal efor testine girmeli bu sonuçlara uzman kontrolünde ulaşmalı ve ona göre bir program hazırlamalısınız.)

  1. Mahmut Talha Sağlıklı Reply

   Merhaba Cevat Bey,
   Yapmış olduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim. Yazının sonuna eklediğim uyarı ile buna dikkat çekmeye çalıştım. Söz konusu değerler, kalp ve damar sağlığı açısından problemi olmayan sağlıklı bireyler içindir.
   Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır. Ziyaretçiler, kendi sağlıkları için öncelikle doktorlarına danışmakta kendileri yükümlüdür.

Yorumunu paylaşmak ister misin?

X
%d blogcu bunu beğendi: