Kondisyon Bisikleti Nasıl Seçilir?

Kondisyon Bisikleti nasıl seçilir?Spor salonuna gidemeyenler ve bir şekilde evinde düzenli spor yapmak isteyenler için kondisyon bisikleti tercih edilebilir zaten satış rakamlarına bakıldığında koşu bandı ve kondisyon bisikletinin en çok satılan aletler olduğunu görebiliriz.

Benim ninem, dedem tarlada çapa yaparmış ben köy çocuğuyum diyenleri de anlıyorum ama artık ne çapalayacak tarla kaldı, ne de alıp başımızı gidebileceğimiz ormanlar ayrıca hiç bir şey üretmiyor ve herşeyi hazır buluyoruz. İşte burada kritik soru geliyor; nasıl hareket edeceğiz?

Nasıl hareket edeceğiz sorusunun bir çok cevabı olmakla birlikte bu yazıda sadece bir maddeyi yani kondisyon bisikletini ele alacağız.

Teşbihte hata olmaz, evinde Hamster (Küçük Fare) besleyenler görmüştür ki farelerin kafesi içerisinde büyük bir silindir vardır, doğası gereği hareket etmesi, hızlı kaçması (yoksa kedilere yem olur) gereken afacan faremiz bu koca dairenin içine girer ve amansızca koşmaya başlar maksat spor olsun yani şunu demeye getiriyorum işten dolayı kendine vakit ayıramayan iş-ev arası bir kafeste hapsolmuş ama hareket etmesi gereken kişiler de obeziteye yakalanmamak için bu fareden ders almalı, evine hemen bir kondisyon bisikleti temin etmeli ve ivedilikle hareket etmeye başlamalıdır yoksa o uzman senin o uzman benim siz de birilerinin kafesinde kobay faresi oluverirsiniz. Uyarmadı demeyin.

Bu alet ile kalp damar sağlığınızı koruyabilir, kondisyonunuzu arttırabilir (merdivenleri 2’şer 2’şer çıkmak yani), bacak kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz aynı zamanda o kuvvetli bacaklarla topa daha sert vurmanız da muhtemel.

Şimi geldik zurnanın zırt dediği yere yani ideal koşu bandı seçimine. Şu anda reklamlar, ürün yerleştirme, bilinç altı kodlama derken çok da bilinçli seçimler yapamadığımız için burası önemli.

Kondisyon bisikletlerinin en çok bilinen 3 modeli aşağıdaki gibidir

Kondisyın bisikleti seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Kondisyon bisikleti seçerken mekanizmasına da dikkat etmemiz gerekir. Şöyle ki

Mekanik Kondisyon Bisikleti : Bisikletin pedalını çevirdiğinizde akıcı bir şekilde dönüş olmaz çünkü mekanizmasında bulunan kayış sizin vereceğiniz ritime göre dönmektedir bu sistem daha çok uygun fiyatlı modellerde kullanılır. Bisikletin dışı iyi, güzel olabilir ancak mekanizması ucuz olduğu için fiyatı da bu doğrultuda ekonomik olabilir.

Manyetik Kondisyon Bisikleti: Özel bir balatası bulunan bu sistemde pedalı çevirmenizle birlikte içeride yer alan disk harekete geçer ve dönüş başlar özel sistemi sayesinde dönen diske temas olmaz. Kondisyon bisikletlerinde kullanılan bu disk son derece önemlidir çünkü bu diskin ağırlığı ile zorluk derecesini artırabilir yada düşürebilirsiniz.

SAĞLIKLI TERCİH

Bu modellerin arasında benim tercihim Eliptik Bisiklet çünkü diğer modellere göre çok daha fazla kas grubunu çalıştırıyor, oturarak yapmaya göre ise daha zevkli, çeşitli zorluk dereceleri ile kondisyonunuzu arttırmak mümkün hatta bu modeli ayrı bir yazı konusu olarak yakında sizlerle paylaşacağım.

Yine de herkesi kendimiz gibi değerlendiremeyiz. Örneğin diz ağrıları olan bir kişi ayakta egzersiz yapamıyorsa bu durumda yatay bisiklete oturarak, dizlerine fazla bir yük yüklememiş ve aynı zamanda egzersiz yapmış olur.

[stextbox id=”warning”]YASAL UYARI:Yayınlanan blog yazısının tüm hakları Mahmut Talha Sağlıklı’ya (mtsaglikli.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi blog yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.[/stextbox]

2 thoughts on “Kondisyon Bisikleti Nasıl Seçilir?”
  1. hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. 1,68 boyundayım 64 kiloyum formumu korumak istiyorum biraz kilom fazla hangi kondisyon bisikletini önerirsiniz ??

  2. annemin dizinde ağrı romatizma sıvı kaybı ve kireçlenme var dr önermiş hangi tipini almak daha iyi sonuç verir?

Leave a Comment

YouTube Kanalım