Kısa Sürede Çok Kilo Vermenin Zararı Var mı?

Daha önce “Kilo Vermek mi? İncelmek mi?” başlıklı yazımda kilo hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştum. Bu yazı da ise konuyu farklı bir mecraya taşıyor ve hızlı kilo vermenin zararlarını ele alıyoruz.

Alışveriş ortamlarında bulunanların malumu üzere bir çok zayıflatıcı ürün reklamı görüyoruz. Sadece bir ayda şu kadar kilo verin gibisinden albenili laflarla satışa sunuluyorlar yada alternatif kilo verdirici yöntemlerin kafa karıştırıcı mesajları arasında kayboluyoruz.

O halde kritik soru şu şekilde çıkıyor karşımıza; ayda kaç kilo vermek doğrudur?

[stextbox id=”info”]Bilimsel araştırmalardan elde edilen verilere göre ayda 4 kg vermek uygun olacaktır ayrıca 6 ayda mevcut kilomuzun %5 – 10 ‘u verilebilir.[/stextbox]

6 ay gibi bir sürede bu kadarcık mı kilo vereceğiz şeklinde yaklaşımda bulunanların bilmesi gereken önemli bir husus vardır; bir anda hızlıca kilo vermemiş olsanız da klinik çalışmalar göstermiştir ki bu süreçte %5-10 arası kilo vermekle diabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı riski düşmüş yada şiddetini azaltmıştır. Bundan daha fazla kilo vermeniz metabolizma dengenizi bozacaktır.

Hızlı Kilo Vermek Hakkında

[stextbox id=”saglikli”]Kilo verme sürecinde önemli olan hızlı bir şekilde kilo vermek değil,istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde hedeflenen kiloya ulaşmak ve bu kiloyu muhafaza etmektir. 3 aşağı 5 yukarı sonra 6 aşağı şeklinde kilo verme denemeleri sağlığınız açısından risk oluşturur ve hızlı verilen kilolar, hızlı şekilde geri alınır. Yavaş ve kontrollü bir şekilde kilo verildiğinde depolanmış yağdan zayıflamış olursunuz, hızlı kilo verildiğinde ise su, nitrojen ve kas kaybı olur yani yağ dışı vücut kitlesini yitirirsiniz. Gıda ve vitamin eksikliği görülmesi yanı sıra yorgunluk belirtileri baş gösterir. [/stextbox]

Hızlı kilo veren bir kişinin kaybedeceği kas kütlesi aynı zamanda vücudumuz için yağ yakan işçilerin de kaybı demektir şöyle ki; her yarım kilo kas günde 40 ila 120 kalori yakar, yağ ise sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar.

Leave a Comment

YouTube Kanalım